Korene vojny Palestíny s Izraelom siahajú do roku 1916. Príbeh regiónu, ktorý nezažil mier už celé dekády

  • Ráno svet zasiahla informácia o palestínskom útoku na Izrael
  • Prinášame ti historický vývoj vzniku štátov Blízkeho východu a dôvod, prečo sú také nestabilné
Následky izraelských náletov v pásme Gazy
Ilustračný obrázok, TASR/AP, Mohammed Dahman
  • Ráno svet zasiahla informácia o palestínskom útoku na Izrael
  • Prinášame ti historický vývoj vzniku štátov Blízkeho východu a dôvod, prečo sú také nestabilné

7. október 2023 sa do histórie Izraela a celého sveta navždy zapíše ako čierny deň. Svet sa ráno dozvedel informáciu o tragických útokoch teroristickej organizácie Hamas, ktorá priamo z Gazy prenikla na izraelské územie, ako sme ťa informovali v tomto článku

Vodca Muhammad Dajf uviedol, že bolo smerom na izraelské územie hneď v prvý deň vypálených 5-tisíc rakiet. Ide podľa jeho slov o začiatok operácie „Operation Al-Aqsa Storm“. Izrael podľa portálu Times of Israel vyhlásil stav vojnovej pohotovosti.

V Tel Avive žije aj niekoľko Slovákov, ktorí od rána žijú v neúprosnom strachu o vlastný život. Na svojej sociálnej sieti sa k celej hrôzostrašnej situácii vyjadrila Slovenka Diana Weinberg, ktorej opis útokov spôsobuje zimomriavky.

„Nachádzame sa v bunkri, práve máme ďalšiu sirénu v Tel Avive. Od rána bolo vypálených možno aj tisíc rakiet,“ uvádza vo videu Diana.

„Pália na nás neustále, výbuchy počuť všade. Momentálne prenikajú ďalej. Rakety však samé o sebe nie sú nebezpečné, ničia ich už vo vzduchu. 300 metrov od slovenskej ambasády zasiahli jednu budovu. Väčšina ľudí sa nachádza práve v takýchto bunkroch,“ dodáva.

„Občania Izraela, sme vo vojne,“ uviedol izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo videozázname, ktorý bol odvysielaný z vojenského veliteľstva v Tel Avive, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DIANA ATZMON WEINBERG | SLOVENKA V IZRAELI (@telavivian_from_bratislava)

Problémy Blízkeho východu sú však omnoho komplexnejšie a, žiaľ, majú skutočne bohatú históriu. Jeden z najkľúčovejších momentov sa stal pred 100 rokmi, keď tento región prešiel nielen veľkými zmenami, ale vznikla aj jeho nová tvár a štáty, ktoré poznáme dnes.

Keby ten, čo kreslil dané čiary, vedel, čo všetko spôsobí v nasledujúcich 100 rokov, nakreslil by ich asi inak a tento región by možno nebol až taký chaotický a vojnou poznačený, ako ho, bohužiaľ, poznáme dnes.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Khalid Mohammed

Toto je stručný príbeh Blízkeho východu, ako boli Arabi „oklamaní“ a Európania si nakreslili čiary, ktoré sa stali základom pre vznik dnes ťažko fungujúcich a občianskou vojnou poznačených krajín.

Prvá svetová vojna a nádej na lepšiu budúcnosť

Osmanská ríša bola dlhé storočia doslova postrachom pre ostatných a jednou z najmocnejších mocností sveta, ktorá vládla obrovskému územiu od dnešného Maďarska cez celý Balkán, Malú Áziu, Turecko a Blízky východ vrátane území v severnej Afrike až po Perzský záliv.

Je to plocha, do ktorej by sme bez problémov v jej vrcholnom období zmestili vyše 100 Slovenských republík. A to ešte nerátame územia takzvaných vazalov, ktoré sľúbili sultánovi poslušnosť.

zdroj: wikimedia.org

No každá ríša dejín, nech bola akokoľvek veľká a mocná, má svoj vzostup i pád. A ten pre Osmanskú ríšu spečatila prvá svetová vojna. Osmani sa v nej postavili na stranu Nemecka a Rakúsko-Uhorska, teda proti Britskému kráľovstvu, Francúzsku i Rusku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: V zajatí geografie (Tim Marshall), A Line in the Sand: Britain, France and the struggle that shaped the Middle East (James Barr), Wikipedia (anglická verzia), Islámskému státu na dostřel (Lenka Klicperová Markéta Kutilová), Islámskému státu na dostřel II (Lenka Klicperová Markéta Kutilová), Od arabskej jari po Islamský štát (M. Havran starší), Lexikón svetových dejín, Eben (Ryszard Kapuściński, Archív SIU, Instagram/telavivian_from_bratislava, TASR, Times of Israel, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá