Korona – nekorona, toto je najštastnejšia krajina sveta. Slovensko preskočilo v poradí Uzbekistan

  • Tento rok bolo súčasťou správy aj poradie najšťastnejších miest sveta
  • V ňom prvé miesto zaujali fínske Helsinki, nasledované dánskym Aarhus a novozélandským Wellingtonom
  • Bratislava skončila na 54. mieste
unsplash
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Tento rok bolo súčasťou správy aj poradie najšťastnejších miest sveta
  • V ňom prvé miesto zaujali fínske Helsinki, nasledované dánskym Aarhus a novozélandským Wellingtonom
  • Bratislava skončila na 54. mieste

Najšťastnejšou krajinou sveta sa v rebríčku zostavovanom OSN už tretíkrát za sebou stalo Fínsko, Slovensko sa prepracovalo na 37. miesto. V novom vydaní Svetovej správy o šťastí (World Happiness Report) sa opäť ukázalo, že najspokojnejší sú obyvatelia krajín zo severnej Európy, informuje agentúra ČTK.

Na druhom mieste sa totiž umiestnilo Dánsko, štvrtý bol Island a piate Nórsko. Na opačnom konci rebríčka 156 krajín skončili Afganistan, Južný Sudán, Zimbabwe, Rwanda a Stredoafrická republika.

Správu na zákazku OSN každoročne pripravuje Kolumbijská univerzita v New Yorku a jednotlivé krajiny hodnotí na základe takzvaného indexu šťastia. Ten tvorí faktory ako napríklad hrubý domáci produkt na obyvateľa, dĺžka života, korupcia, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, sloboda sa rozhodovať, štedrosť spoluobčanov či bezpečnosť. Správa však zdôrazňuje, že aj keď väčšina najšťastnejších krajín patrí tiež k najbohatším, samotný príjem nie je tak dôležitým faktorom šťastie ako osobná sloboda a podpora spoločnosti.

Svetová správa o šťastí sa ukázala byť nenahraditeľným nástrojom pre tých, ktorí tvoria politiku, a chcú lepšie porozumieť tomu, čo robí ľudí šťastnými,“ domnieva sa jeden z editorov dokumentu Jeffrey Sachs. Podľa neho je zrejmé, že pre blaho občanov sú dôležité aj menej viditeľné veci ako napríklad dôvera vo vládu, bezpečnosť alebo dobré vzťahy v komunite.

WHR20
zdroj: WHR20

Hoci Slovensko je na nie príliš uspokojivom 37. mieste, Česko v posledných rokoch v rebríčku vytrvalo stúpa nahor. Tento rok sa umiestnilo na 19. mieste, v roku 2016 bolo 27., predvlani 21. a vlani 20. V tohtoročnom poradí sa umiestnilo tesne za Nemeckom a Spojenými štátmi.

Tento rok bolo súčasťou správy aj poradie najšťastnejších miest sveta. V ňom prvé miesto zaujali fínskej Helsinki, nasledované dánskym Aarhus a novozélandským Wellingtonom. Bratislava skončila 54.,  Praha je 44., tesne za Parížom. Posledné tri miesta obsadili palestínska Gaza, jemenskej Saná a metropoly Afganistanu Kábul.

Celú štúdiu si môžeš pozrieť práve TU.

 

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech