Koronakríza zabíja odvetvie, ktoré doteraz iba prekvitalo. Môže za to práca z domu

  • Realitný trh sa mení
  • Práca z domu počas koronakrízy odrádza investorov investovať do kancelárskych priestorov
home office práca z domu robota call covid-19 koronavírus kancelárie
Pexels/Edward Jenner
  • Realitný trh sa mení
  • Práca z domu počas koronakrízy odrádza investorov investovať do kancelárskych priestorov

Práca z domu počas koronakrízy odrádza realitných investorov investovať do kancelárskych priestorov. Vyplýva to z ôsmeho vydania štúdie o trhu s nehnuteľnosťami, ktorý pripravila medzinárodná právnická kancelária CMS. Ešte na začiatku tohto roku realitní experti očakávali, že sektor komerčných nehnuteľností bude v znamení ďalšieho rastu, no prišla pandémia a všetky očakávania sa zmenili.

Dnes je pre investorov v sektore komerčných nehnuteľností zaujímavá iba každá tretia investícia. Pritom rok pred tým to bola viac ako polovica investícií a v roku 2016 bolo atraktívnych až 60 % projektov na trhu,“ uviedol partner a vedúci real estate tímu CMS Slovensko Michal Huťan.

Pracujem radšej:

Z dôvodu nových trendov a práce z domu bude aj na Slovensku určite dochádzať zo strany nájomcov k redukcii priestorov, prípadne k sťahovaniu alebo rozmiestneniu kancelárií do rôznych miest. Rovnako sa predpokladá, že z dôvodu pandémie sa ešte viac zvýši miera neobsadenosti kancelárskych budov, ktorá sa napríklad v Bratislave dlhodobo zvyšuje. Bude teda dochádzať aj k zvýšenému tlaku na výšky nájmov a pravdepodobne k potenciálne nižšej atraktivite tohto typu nehnuteľností pre investorov,“ upozornil Michal Huťan.

home office práca z domu robota call covid-19 koronavírus kancelárie WA 1 Paríž - Zamestnankyňa s ochranným rúškom sedí v kancelárii startupovej spoločnosti v Paríži v stredu 19. augusta 2020. Francúzska vláda plánuje od 1. septembra zaviesť povinné nosenie rúšok vo väčšine spoločných pracovných priestoroch. Dôvodom je opätovný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, informovala v utorok 18. augusta agentúra Reuters. Vo Francúzsku v súčasnosti platí povinnosť nosenia rúšok v prostriedkoch verejnej dopravy a v uzavretých spoločných verejných priestorov, ako sú obchody a vládne úrady, ale ich nosenie v kanceláriách bolo až doposiaľ na rozhodnutí zamestnávateľov.  V posledných dňoch sa v krajine zvyšuje počet novoinfikovaných a tiež stúpa počet hospitalizovaných i pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, dodáva
zdroj: TASR/AP Photo/Michel Euler

Napriek tomu nájom neklesá

Svetový trh komerčných nehnuteľností je aktuálne rozdelený na dve časti. Jedna časť investorov verí, že kancelárie budú aj v ére koronavírusu prosperovať, pričom sa bude klásť dôraz na vyššiu úroveň služieb. Do ponuky pribudnú zelené budovy a trh bude čoraz viac zameraný na služby pre nájomcov a užívateľov.

Druhá skupina investorov je presvedčená, že trh bude výrazne zasiahnutý a ovplyvnený prácou z domu, pričom kancelárske centrá po celom svete ostanú prázdne. Veľa spoločností s pobočkami v mnohých krajinách totiž stále preferuje prácu svojich zamestnancov z domu.

Dovidenia, kancelárie. Už nebudete také potrebné, ako to bolo pred pandémiou

Je spravodlivé povedať, že trh s kanceláriami nie je mŕtvy, ale firmy a developeri sa musia naďalej prispôsobovať meniacim sa okolnostiam a novým spôsobom práce. Dá sa očakávať, že nájomné neklesne tak prudko, ako tomu bolo počas poslednej globálnej finančnej krízy,“ vysvetlil Michal Huťan.

Polovica zamestnancov pracuje z domu

Na začiatku roku mohla z domu celosvetovo pracovať asi desatina zamestnancov. Po vypuknutí pandémie sa situácia dramaticky zmenila.

8-hodinové sedenie za stolom môže byť konečne minulosťou. Ako budú naše kancelárie vyzerať v roku 2030?

Ako hovoria výsledky prieskumu, dnes ostane počas jesenných mesiacov pracovať z domu asi polovica zamestnancov,“ doplnil Michal Huťan. Podľa Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum viac ako polovica nemeckých spoločností chce, aby ich zamestnanci po pandémii pokračovali v práci z domu.

Spoločnosť CMS poskytuje klientom špecializované obchodné poradenstvo v oblasti práva a daní. S viac ako 70 kanceláriami po celom svete v roku 2018 dosiahla tržby v hodnote 1,36 mld. eur.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech