Koronavírus je na Slovensku, prvý prípad potvrdili v Bratislave

  • Na Slovensko dorazil koronavírus a bol zaznamenaný prvý prípad nakazenia
BeFunky-collage
TASR
  • Na Slovensko dorazil koronavírus a bol zaznamenaný prvý prípad nakazenia

Na Slovensku dnes potvrdili prvý prípad nakazenia koronavírusom. Prvý nakazený pacient je v Bratislave. Informuje SITA. Nakazený je 52-ročný muž, ktorého syn navštívil talianske Benátky.

Ako povedal premiér Peter Pellegrini, ide o sekundárne nakazenie, čo znamená, že sa musel niekým nakaziť, keďže dotyčný nevycestoval do epicentier nákazy.

Pacient leží na bratislavských Kramároch. Web Úradú verejného zdravotníctva bol nedostupný a pravdepodobne pod nátlakom ľudí padol. Na Slovensku dostane každý občas SMS správu o koronavíruse. Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že by sme mali byť opatrní, ale verí, že situácia na Slovensku dokážeme vyriešiť.

Čítaj viac>> Ako by vyzerala pandémia na Slovensku? Z hotelov by boli nemocnice, štát by zatvoril obce a mestá

 

  • Premiér SR potvrdil prvý prípad koronavírusu na Slovensku
  • Pravidelné umývanie rúk by podľa premiéra malo pomôcť
  • Nie je dôvod na paniku, avšak je potrebné dávať si pozor
  • Premiér tvrdí, že nie je dôvod na vykupovanie obchodov a výroba potravín beží úplne v poriadku
  • Pacient je uzavretý v samostatnej izbe a budove
  • Môžeme počítať s viacerými prípadmi a bude ich podľa hlavného hygienika pribúdať

Premiér počas tlačovej konferencie ďalej povedal, že prebieha vyšetrovanie správania prvého nakazeného človeka na Slovensku a viac informácií budeme vedieť neskôr. Podľa premiéra sa má pacient lepšie. V súčasnosti je k dispozícií symptomatická liečba, plus liečba antibiotikami.

Štátne hmotné rezervy by mali mať podpísané zmluvy s dodávateľmi rúšok, ktorých je na trhu nedostatok. Vláda vyčlenila 2-milióny eur.

Ešte vo štvrtok premiér avizoval, že pri odbere vzoriek na kontrolu sa má prechádzať na iný systém. Ak bude podozrenie na ochorenie koronavírusom a dotyčný nebude mať vážne zdravotné problémy, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, po telefonickej konzultácii zostane doma.

SLOVENSKO MÁ PRVÝ POTVRDENÝ PRÍPAD KORONAVÍRUSUPozrite si aktuálne informácie, o ktorých som informoval na tlačovej konferencii.

Gepostet von Peter Pellegrini am Freitag, 6. März 2020

Ľudia by mali zvážiť podávanie rúk

Sanitka s personálom na odber krvi a vzoriek príde priamo k nemu domov. Pacient teda nebude hospitalizovaný, ak sa nezhorší jeho zdravotný stav. Rozširuje sa tiež počet miest, na ktorých budeme môcť vykonávať testy.

Doteraz sa robili len v Bratislave, v priebehu nasledujúcich dní sa budú školiť pracovníci Úradu verejného zdravotníctva z Košíc a Banskej Bystrice.

„Aby sme mohli o niekoľko dní alebo pár týždňov vykonávať testy aj tam, čím skrátime celú dobu vyšetrenia o prevozy, čo zefektívni situáciu,“ uviedol premiér.

Čítaj viac >> Infektológ: Žiaden hladomor kvôli koronavírusu nehrozí, je otázkou času, kedy príde na Slovensko

Na nákazu už vo svete zomrelo už približne 3000 ľudí. Epicentrum nákazy sa nachádza v čínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta.

Vo svete sa robia viaceré kontrolné opatrenia či už ide o letiská, alebo verejné priestory.

Ako informuje agentúra SITA, koronavírusy sa šíria pri kašľaní, kýchaní alebo prostredníctvom dotýkania sa nakazenej osoby. Niektoré spôsobujú bežné nachladnutie, iné zase vážne ochorenia dýchacích ciest ako sú SARS a MERS.

Koronavírusy sú u ľudí bežné, no ich exotické verzie pochádzajúce napríklad od netopierov, tiav a iných druhov zvierat spôsobujú vážne ochorenia, pripomína agentúra AP.

Koronavirus

COVID-19 (koronavirus) – prakticke informacie

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Samstag, 29. Februar 2020

Pomoc pre nakazených koronou

Ešte pred niekoľkými dňami oznámili Štátne hmotné rezervy, že sú okamžite pripravené reagovať na pomoc občanom v súvislosti s koronavírusom. Informuje o tom SITA.

Podpredsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv Lucia Gocníková to uviedla vo štvrtok pred zasadnutím Bezpečnostnej rady SR. „Predkladáme na bezpečnostnú radu návrhy v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva a o všetkom vás budeme informovať,“ konštatovala.

Prezident Policajného zboru Milan Lučanský konštatoval, že polícia prijala všetky opatrenia k tomu, aby boli pripravení riešiť prípad možného výskytu koronavírusu.

Budú podľa neho postupovať v zmysle pokynov a požiadaviek zdravotníkov. Ak by bolo potrebné uzavrieť nejakú obec, polícia by to podľa neho zabezpečila bežnými silami a prostriedkami.

„Budeme sa na to musieť pripraviť a začať to logisticky riešiť. Snažíme sa reagovať pružne, aby sme vedeli túto situáciu zvládnuť,“ uviedol. V prípade zabezpečovania priestoru bude podľa Lučanského polícia súčinná.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech