Koronavírus je oveľa rozšírenejší ako sme si mysleli, tvrdia vedci

  • Koronavírusom je nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla
  • minulých týždňoch testovali 3 330 náhodne vybraných Američanov
Populácia Covid 19
Zdroj: Unsplash-CDC
  • Koronavírusom je nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla
  • minulých týždňoch testovali 3 330 náhodne vybraných Američanov

Nákaza koronavírusom je v populácii omnoho rozšírenejšia ako sa nám zdá z počtu ľudí, u ktorých sa pri bežnom testovaní doteraz potvrdila jeho prítomnosť. Tvrdia to vedci zo Stanford University v americkej Kalifornii, podľa ktorých je koronavírusom nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla. Štúdia, ktorej výsledky zverejnili v piatok a ešte neprešla tradičným pripomienkovaním zo strany iných vedcov, pracuje s výsledkami testov na prítomnosť protilátok proti koronavírusu, ktoré americká vedci vykonali na vzorke 3 330 náhodne vybraných zdravých obyvateľov kalifornského okresu Santa Clara.

Podľa britského denníku The Guardian ide o prvú podobnú štúdiu na takto rozsiahlej vzorke. Jej výsledky sú priam šokujúce – zatiaľ čo v čase zberu dát bolo totiž v okrese Santa Clara „oficiálne“ nakazených len 1 094 ľudí a päťdesiati zomreli, keď sa výsledky štúdie vztiahnu na celú populáciu okresu, reálny počet pravdepodobne nakazených ľudí nám stúpne na 48-tisíc až 81-tisíc.

zdroj: Štúdia protilátok na COVID-19, www.medrxiv.org

Môže byť anglická teória správna?

Štúdia bola interpretovaná niektorými odborníkmi tak, že sme bližšie ku kolektívnej imunite – čo je predstava, že ak si dostatok ľudí v populácii vyvinie protilátky proti chorobe, stane sa populácia imunitou. Vedci, ktorí stoja za touto štúdiou, však tvrdia, že by sme mali zatiaľ byť opatrní pri podobných záveroch a riadiť sa až ďalšími výskumami a testami.

Podľa amerického epidemiológa Arthura Reingolda, ktorý sa na tejto štúdii nepodieľal, by to však bola veľmi zbrklá interpretácia. Nevieme podľa neho totiž s istotou ani to, či a na ako dlho dokážu protilátky človeka pred koronavírusom uchrániť.

Navyše, aj ak by výsledky štúdie boli reprezentatívne a platné nielen na obyvateľov okresu Santa Clara, znamenalo by to, že koronavírus majú tri percentá populácie. Na získanie kolektívnej imunity by pritom bolo potrebné, aby sa koronavírusom nakazilo a následne z neho vyliečilo viac ako 50 percent populácie.

 

Zdroje: SITA, Theguardian.com, Medrxiv.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech