Koronavírus k nám zavliekli pracovníci z Ukrajiny, nákaza sa potvrdila v ďalších firmách

  • Minister zdravotníctva Marek Krajčí priblížil, že nové prípady pochádzajú najmä z firiem na juhu Slovenska
  • Za nákazu sú zodpovední sezónni pracovníci z Ukrajiny
13082020_krajci_mikas_1720431
TASR /Dano Veselský
  • Minister zdravotníctva Marek Krajčí priblížil, že nové prípady pochádzajú najmä z firiem na juhu Slovenska
  • Za nákazu sú zodpovední sezónni pracovníci z Ukrajiny

Koronavírus je v ďalších firmách na juhozápade Slovenska. Potvrdil to minister zdravotníctva. Nákazu do firiem doniesli sezónni pracovníci z Ukrajiny, ktorí neabsolvovali karanténu, ani testovanie po piatich dňoch. Ukrajina pritom patrí medzi najviac rizikové krajiny.

Ide o firmy patriace do pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Bratislave, Trnave a Galante. Na týchto pracoviskách bolo potvrdených viac ako 30 pozitívne testovaných ľudí spomedzi stoviek zamestnancov,“ povedal minister Marek Krajčí na tlačovej besede s tým, že väčšina týchto prípadov sú sezónni pracovníci zo zahraničia.

Minister nepriblížil, o ktoré firmy ide a ani v akej oblasti podnikajú. Vyzval však firmy, aby vo vlastnom záujme svojich sezónnych zahraničných pracovníkov podrobovali karanténe a nevystavovali riziku svojich zamestnancov. „Takto zabránia aj hospodárskym stratám,“ dodal Krajčí.

Celá stovka nových nakazených. Počet prípadov na Slovensku prekročil hranicu 3 000

Úrad hlavného hygienika SR už pracuje na návrhu nariadenia, podľa ktorého budú firmy povinné preveriť, či zamestnanec, ktorý prišiel zo zahraničia, prešiel karanténou a testami. Nariadenie by malo platiť v septembri tohto roka.

Minister Krajčí tiež uviedol, že rovnaké celoplošné opatrenia proti šíreniu koronavírusu zavádzať nebudeme. „Nemáme komunitné šírenie. Slováci vedia, čo majú robiť,“ povedal Krajčí s tým, že opatrenia sa budú uplatňovať regionálne podľa semaforu. „Lockdown“ je v hre len v prípade, že by bola situácia neúnosná a kapacity nemocníc a regionálnych hygienikov by sa naplnili.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech