Koronavírus môže spôsobiť problémy aj vesmírnej agentúre NASA, ohrozená je cesta na Mesiac

  • Šírenie nového typu koronavírusu zasadilo tvrdú ranu plánom amerického úradu NASA
  • Plány vrátiť sa do roku 2024 na Mesiac sú ohrozené
Unsplash
  • Šírenie nového typu koronavírusu zasadilo tvrdú ranu plánom amerického úradu NASA
  • Plány vrátiť sa do roku 2024 na Mesiac sú ohrozené

Šírenie nového typu koronavírusu zasadilo tvrdú ranu plánom amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vrátiť sa do roku 2024 na Mesiac. Riaditeľ úradu Jim Bridenstine totiž kvôli výskytu vírusu medzi zamestnancami nariadil dočasne uzavrieť dve zariadenia, v ktorých sa vyrábajú a testujú rakety. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

„Uvedomujeme si, že to bude mať dôsledky pre misie NASA, ale našou prioritou číslo jedna je zdravie a bezpečnosť pracovníkov NASA,“ uviedol Bridenstine.

Šéf NASA nariadil uzatvoriť výrobný komplex Michoud Assembly Facility v New Orleans v štáte Louisiana a neďaleké testovacie stredisko Stennis Space Center v štáte Mississippi. U jedného zo zamestnancov, ktorý pracoval v oboch objektoch, sa preukázala nákaza novým koronavírusom.

Bridenstine neuviedol, ako dlho by uzávierka mala trvať, pripustil ale, že to bude znamenať „dočasné prerušenie výroby a testovania“ novej vesmírnej lode Orion a nosnej rakety Space Launch System (SLS).

Podľa agentúry Reuters je uzávierka výrobného závodu a testovacieho centra tvrdou ranou pre plán Spojených štátov vrátiť sa do roku 2024 na Mesiac. S pomocou SLS chce NASA tiež vybudovať stanicu Gateway na obežnej dráhe okolo Mesiaca.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech