Koronavírus online: Dnes pribudlo 22 ďalších pozitívne testovaných ľudí, vláda prijala najväčší balík v histórii

 • Situáciu s koronavírusom sledujeme online
Aktuálne
Startitup
 • Situáciu s koronavírusom sledujeme online
 • Na Slovensku máme 314 pozitívne testovaných ľudí na koronavírus 85 ľudí je hospitalizovaných
 • Vláda prijala ekonomické opatrenia na zmiernenie finančných strát podnikateľov
 • USA má momentálne najviac nakazených ľudí na svete
 • V Čínskom Wu-chane opäť premáva metro a diaľkové vlaky
 • Na Slovensku sa otvoria niektoré malé prevádzky predajní. Musia však dodržiavať prísne opatrenia
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  20:39 Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák a jeho manželka majú pozitívne testy na ochorenie COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková. Hlivák podľa jej slov zostáva v karanténe a dodržiava pokyny príslušných úradov.

  19:04 Hlavné americké burzové indexy v piatok stratili vyše tri percentá. Celý týždeň však uzatvorili s výrazným ziskom. Medzi investormi prevládla dôvera. že rekordný balík opatrení na podporu ekonomiky významne zmierni negatívne dopady obmedzení zavedených v čase pandémie koronavírusu.

  18:45 Nórsko začne vykonávať náhodné testy obyvateľov na nový koronavírus. Informuje o tom verejnoprávny vysielateľ NRK citujúc predstaviteľov Nórskeho ústavu verejného zdravotníctva. Náhodné testy podľa nich poskytnú odpovede na dve kľúčové otázky – koľko osôb, ktoré sa zdajú byť nakazené, v skutočnosti má vírus a ako veľmi je rozšírený.

  18:41 Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) zmrazil dotácie na projekty krajanov a pozastavuje prípravu všetkých ústredných podujatí na Slovensku. Rozhodol sa tak urobiť pre situáciu, v akej sa ocitlo Slovensko v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu. Informuje o tom predseda ÚSŽZ Ján Varšo na stránke úradu.

  18:05 Nemecký minister financií Hessenska spáchal samovraždu, bál sa o ekonomiku Nemecka.

  Nemecký minister financií Hessenska spáchal samovraždu, bál sa o ekonomiku Nemecka

  15:16 Pokles cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach sa nezastaví. Predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová. „Počas tohto týždňa sa ceny ropy prepadli až k hranici 25 amerických dolárov za barel a vyhliadky na ich rast nevidíme. Dopyt po rope je totiž paralyzovaný pandémiou koronavírusu.

  14:50 Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zhoršila Veľkej Británii dlhodobý emisný rating (IDR) na úroveň AA- zo stupňa AA a pridelila mu negatívny výhľad. Zníženie ratingu odzrkadľuje výrazné oslabenie verejných financií krajiny v dôsledku epidémie ochorenia COVID-19.

  14:21 Prijatím prísnych opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom to povedal predseda NáR SR Boris Kollár (Sme rodina).

  14:00 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) eviduje 5 459 žiadostí slovenských občanov o repatriáciu zo zahraničia. Na Slovensko sa už vrátilo 2 722 z nich, z toho 803 sa dopravilo individuálne. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal štátny tajomník MZVaEZ Martin Klus (SaS).

  13:53 Britský premiér Boris Johnson napísal list občanom Spojeného kráľovstva, v ktorom ich vyzýva, aby počas pandémie nového koronavírusu zostali doma a dodržiavali pravidlá. Predseda britskej vlády, ktorý je v samoizolácii po tom, čo mal pozitívny test, varoval Britov, že situácia „bude horšia, než sa zlepší“, a preto by mali ľudia zostať doma, aby spomalili šírenie vírusu.

  13:45 Čína obnovila letecké spojenie s provinciou, ktorá bola epicentrom epidémie koronavírusu. Nedeľňajší krok je ďalším zmiernením reštrikcií, v rámci ktorých zostávali doma desiatky miliónov ľudí. Prvý let so 64 pasažiermi na palube z mesta Ji-čchang v provincii Chu-pej smeroval do mesta Fu-čou na východe krajiny. Informovala o tom čínska štátna tlačová agentúra Sin-chua.

  13:43 Zverejnená pomoc ekonomike je len začiatkom, vláda príde podľa Hegera s ďalšími opatreniami. Zamestnávatelia aj odbory vládnu prvú pomoc pre ekonomiku v čase pandémie vítajú. Rovnako však očakávajú aj ďalšie opatrenia.

  13:10 Epidemiológovia v usa museli pre pandémiu zrušiť svadbu, zosobášili sa v nemocnici. Jen Andonian a Matt Shearer sa vzali v piatok v historickej operačnej sále Ether Dome v Massachusettskej všeobecnej nemocnici v Bostone.

  11:35 V sobotu bolo pozitívnych ďalších 22 vzoriek na ochorenie COVID-19. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič. Na Slovensku tak spolu evidujeme 314 prípadov nového koronavírusu. Z nových prípadov bol najstarší pacient vo veku 74 rokov, najmladší pacient má dva roky. Štátne laboratóriá v sobotu vyšetrili spolu 720 vzoriek, výsledky zo súkromných laboratórií zatiaľ nie sú známe. Ako Matovič uviedol, systémy súkromných a štátnych laboratórií by sa mali prepojiť od pondelka.

  11:31 Richard Sulík v relácii V politike povedal, že záchranný balík sa bude rozširovať a príde pomoc napríklad aj pre cestovné kancelárie.

  ‼️PRVÁ POMOC ZAMESTNANCOM, FIRMÁM A SZČO

‼️Toto je ďalší balík opatrení na pomoc zamestnancom, firmám a SZČO!🤝

  Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Sonntag, 29. März 2020

  11:22 Pre koronavírus by mohlo v Kalifornii zaniknúť 30% reštaurácií. Asociácia reštaurácií navrhuje odloženie plánovaného zvýšenia minimálnej mzdy, odloženie platieb daní z nehnuteľností, daní z obratu a z miezd.

  11:10 Google reaguje obrovským balíkom peňazí na koronavírus. Vyčlenil 800 miliónov na najdôležitejšie segmenty. Technologické spoločnosti ako Facebook, Google či Microsoft sa napriek kríze snažia zvládať veľký nápor ľudí, ktorí v týchto časoch využívajú ich služby vo väčšom množstve ako predtým. (Fontech)

  11:06 Košický samosprávny kraj (KSK) môže v prípade núdzového stavu poskytnúť viac ako 3 500 lôžok v školských internátoch, ktoré sú z dôvodu prerušenia výučby aktuálne prázdne. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

  11:02 Aktuálna kríza v súvislosti so šírením koronavírusu má už aktuálne vysoké ekonomické dopady a bude mať pravdepodobne veľký vplyv aj na rast pokusov o poistné podvody. „V takomto neprehľadnom a zložitom ekonomickom prostredí sa nájdu ľudia a skupiny ľudí, ktorí budú chcieť využiť finančné ťažkosti spoločnosti na vlastné obohatenie a rôzne ekonomické podvody,“ konštatuje špecialista pre odhaľovanie protispoločenskej činnosti v Union poisťovni Ivan Debnár.

  10:40 Toto sú všetky opatrenia, ktoré predstavila vláda.

  • štát preplatí 80 % platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté,
  • príspevky pre SZČO a zamestnancov vo firmách, podľa poklesu tržieb
  • poskytnutie bankových záruk vo výške 500 miliónov eur
  • pre zamestnancov a rodičov v karanténe a OČR sa uhradí 55 % z ich hrubej mzdy,
  • odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb viac ako o 40 %,
  • odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb viac ako o 40 %.

  zdroj: TASR

  10:37 Veronika Remišová hovorí o najäčšej kríze od druhej svetovej vojny. „Keď bude treba, príde pomoc v miliardách eur,“ povedala Remišová.

  10:35 Pre zamestnancov v karanténe a rodičov na OČR bude hradených po celú dobu 55% z ich hrubej mzdy.

  10:33 Finančná pomoc bude poskytnutá pre 800-tisíc zamestnancov a 200-tisíc SZČO.

  10:31 Richard Sulík hovorí, že výpovede by boli nešťastné a každý zamestnávateľ by si to mal premyslieť. Podľa neho ide o chytré opatrenia štátu, ktoré dnes predstavila vláda.

  10:25 Vláda prispeje na plat zamestnanca až 80 percent pre tých zamestnancov, ktorí museli v dôsledku koronavírusu zostať úplne doma a prevádzky museli majitelia zatvoriť. Zamestnávateľa to nebude nič stáť, bude to zahŕňať aj dane a odvody. Oznámil to Igor Matovič. Štát bude poskytovať aj bankové záruky v hodnote 500-miliónov eur. 

  10:22 Trump nedá New York do karantény. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo varovanie, aby sa obyvatelia štátov New York, New Jersey a Connecticut po 14 dní zdržali cestovania, ak to nie je nevyhnutné.

  10:00 Singapur potvrdil svoju tretiu obež na nákazu koronavírusom. Potvrdili to oficiálne zdroje.

  09:57 Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku je pripravená čeliť šíriacemu sa koronavírusu rozšírením miesta prvého kontaktu, takzvanej triáže. Pred nemocnicou postavili stan, ktorý má chrániť nielen pacientov, ale aj zdravotnícky personál. Nemocnici ho požičal Okresný úrad Kežmarok, Odbor krízového riadenia, na nevyhnutný čas. Stan má svoje osvetlenie, je vyhrievaný a dezinfikovaný.

  09:53 Podľa Kórejských centier pre kontrolu a prevenciu chorôb Južná Kórea informovala o ďalších 105 prípadoch koronavírusov, čím sa celková suma krajiny zatiaľ zvýšila na 9 583. (CNBC)

  09:50 Nákupná panika v slovenských obchodoch v treťom marcovom týždni ustala. Stále však Slováci míňajú v obchodoch výrazne viac ako pred rokom.

  09:45 V čase pandémie koronavírusu sa množstvo športových klubov dostáva do finančnej tiesne, s ktorou bojuje rôznymi spôsobmi. Futbalisti FC Barcelona či viacerých nemeckých tímov pristúpili na zníženie platov a podobnou cestou sa vydali aj v Turíne. Hráči Juventusu aj tréner Maurizio Sarri súhlasili s výrazným skresaním platov po dobu štyroch mesiacov, vďaka čomu klub ušetrí približne 90 miliónov eur.

  09:40 V stredných školách v Trenčíne ušili ochranné rúška pre vodičov autobusov. Darované rúška zhotovili učitelia z púchovskej Spojenej školy, trenčianskej Školy umeleckého priemyslu a Strednej odbornej školy v Pruskom.

  09:30 Vo Wu-chane znova premáva metro aj diaľkové vlaky. Z mesta po prvý raz od vypuknutia pandémie odišiel do Európy nákladný vlak.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK