Koronavírus online: Opatrenia sa vyplácajú, pri vrchole epidémie budeme mať najviac 5000 nakazených

 • Udalosti v stredu 22. apríla sledujeme ONLINE
IMG_7354
Ľudia na Obchodnej ulici počas otvorenia prevádzok v rámci 1. fázy uvoľnovania opatrení štátu proti šíreniu koronavírusu. Bratislava, 22. apríl 2020. , Foto: SITA/Branislav Bibel
 • Udalosti v stredu 22. apríla sledujeme ONLINE
 • Na Slovensku je celkovo 1244 prípadov, z toho 284 je vyliečených a 14 zosnulých
 • Dnes začala prvá fáza uvoľňovania opatrení na Slovensku
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  17:24 Na vrchole epidéme bude na Slovensku nakazených asi 5000 ľudí, čo je stokrát menej, ako pôvodne výskumníci predpokladali. V podcaste Aktuality Nahlas to povedal šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana. Je však ale možný ešte lepší scenár. Počet nakazených môže aj klesať. Martin Smatana však prízvukuje, že nemáme byť prehnane optimistickí. „Sú krajiny, ktoré to zvládli takmer, a potom im prišla druhá či tretia vlna,“ povedal šéf štátnych analytikov.

  Pôvodná prognóza IZP počítala 500-tisíc, alebo 170-tisíc nakazenými. Smatana tiež upozorňuje, že takéto optimistické čísla sú možné len vtedy, ak budeme všetci zodpovední a dodržiavať hygienické pravidlá. „Všetko môže pokaziť chyba jedinej osoby,“ povedal.

  16:29 V Nemecku spustia prvý klinický test vakcíny proti koronavírusu. Minister zdravotníctva Jens Spahn informoval, že sa na ňom zúčastní 200 ľudí vo veku 18 – 55 rokov. Upozornil však, že proces testovania bude trvať niekoľko mesiacov.

  Nemecký Paul-Ehrlich-Institut schválil testovanie vakcíny založenej na RNA, ktorú spoločne vyvinuli BioNTech a Pfizer.

  Na vyvinutí vakcíny proti koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, v súčasnosti pracuje množstvo spoločností na celom svete. Nákazu dosiaľ potvrdili už viac ako 2,5 miliónu ľudí a vyše 178-tisíc jej podľahlo. (SITA)

  15:57 Ak občania budú pre koronakrízu meškať s platením nájomného za svoje prenajaté byty alebo podnikatelia za prenajaté nebytové priestory, prenajímatelia im nebudú môcť do konca tohto roka jednostranne ukončiť nájom. Takúto zmenu odobril v stredu parlament, keď schválil novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Zmeny sa pritom do právnej úpravy dostali pozmeňujúcim návrhom na rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR. (SITA)

  15:18 Časť zamestnávateľov a povinne sociálne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nebude musieť v máji za tento mesiac zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne. Pôjde o tie subjekty, ktoré v apríli tohto roka najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Na poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho zamestnávateľ, sa táto úľava nebude vzťahovať. (SITA)

  15:07 Parlament schválil posledné body sľubované v takzvanej Prvej pomoci zamestnancom a podnikateľom. Ide o odklad platenia preddavkov na daň z príjmu pre podnikateľov s poklesom príjmu minimálne o 40 %, a tiež umožnenie umorenia daňovej straty z predchádzajúcich rokov. Poslanci totiž schválili novelu Lex korona vo finančnej oblasti, v ktorej tiež spresňujú už predošlé schválené opatrenia v daňovej a colnej oblasti. Za novelu zákona hlasovalo 141 poslancov, traja poslanci sa hlasovania zdržali. (SITA)

  14:50 Oprava: V Batizovciach je nakazených deväť klientov, nie desať, ako sme informovali dnes.

  Po pondelkovom testovaní všetkých klientov aj zamestnancov Domova sociálnych služieb (DSS) Domov pod Tatrami v Batizovaciach evidujú deväť pozitívnych testov na ochorenie COVID-19. K testovaniu pristúpili v súvislosti s prvým prípadom výskytu ochorenia a úmrtím klientky zariadenia, ktoré spadá pod prešovskú župu. „Postupne nám prichádzajú výsledky a dnes napoludnie máme z 206 testov 9 pozitívnych na ochorenie COVID-19, pričom pacienti necítia žiadne príznaky tohto vírusového ochorenia,“ informoval predseda PSK Milan Majerský. Testovaných bolo aj 95 zamestnancov zariadenia. (SITA)

  14:33 Regulačný úrad obnovuje poskytovanie poštových služieb v štandardnom rozsahu od 23. apríla. Jednotlivé pobočky Slovenskej pošty budú mať tradičné otváracie hodiny. Výnimkou je zabezpečenie prestávok na nutnú dezinfekciu priestorov pôšt v súlade s opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR. (SITA)

  13:49 Počet úmrtí na nový koronavírus v Európe presiahol 110 000. Ukázal to výpočet tlačovej agentúry AFP, vychádzajúci z údajov z oficiálnych zdrojov, platných v stredu do 11.20 h SELČ. Z celkovo 1 246 840 zaznamenaných prípadov nákazy v Európe zomrelo 110 192 ľudí. Európa je tak kontinentom najťažšie zasiahnutým pandémiou koronavírusu, počas ktorej už zomrelo po celom svete celkovo 177 368 ľudí. Taliansko zaznamenalo 24 648 mŕtvych, Španielsko 21 717 obetí, Francúzsko 20 769. (TASR)

  13:17 Úrady práce a sociálnych vecí začali v stredu ráno vyplácať prvé peniaze zamestnávateľom, ktoré sú určené na udržanie zamestnanosti. Na brífingu o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. V stredu od 09:00 začala podľa neho zamestnávateľom odchádzať prvá finančná pomoc od štátu. „Do 11:00 už bolo realizovaných 720 dohôd. Prvých 720 zamestnávateľov bude mať dnes alebo najneskôr zajtra peniaze na svojich účtoch, platby posielame zrýchlene,“ povedal. Ďalšie mesiace pritom už zamestnávatelia nebudú musieť podpisovať dohody s úradmi práce, na úrady budú zasielať len príslušné výkazy. (SITA)

  kampan zadarmo od startitup

  12:47 Nákaza koronavírusom sa potvrdila v ďalšom domove dôchodcov, informuje RTVS. Ide o zariadenie v Batizovciach a pozitívne testy má desať klientov.

  V centre sociálnych služieb v Batizovciach v Popradskom okrese potvrdili koronavírus u 10 klientov zariadenia….

  Gepostet von Správy RTVS am Mittwoch, 22. April 2020

  12:34 Počet obetí v UK môže byť aj dvakrát väčší, ako udávajú oficiálne štatistiky. Financial Times odhaduje, že obetí koronavírusu môže byť v kráľovstve až 41-tisíc. Súčasné údaje hovoria o 17-tisíc mŕtvych. Štatistiky však hovoria len o ľuďoch, ktorí zomreli v nemocnici po tom, čo ich pozitívne otestovali na koronavírus. Financial Times však štatistiku spracoval na základe úmrtí, ktoré sú nad bežným priemerom.

  12:22 Nie delfíny, ale medúzy sa vrátili do benátskych kanálov. Kvôli nízkemu pohybu turistov sa špina vo vode usadila a kanály sú omnoho čistejšie, ako obvykle bývajú. Video urobil zoolog Andrea Mangoni.

  11:40 Mesto Banská Bystrica začne vo štvrtok 23. apríla testovať všetkých zamestnancov zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica, vrátane terénnych pracovníkov a opatrovateliek. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, dohodol sa na tom primátor Ján Nosko so spoločnosťou Medirex, ktorá zabezpečí testovanie na ochorenie COVID-19 bezplatne prostredníctvom mobilných odberových zariadení na troch miestach. (SITA)

  11:27 Novozámocká nemocnica spustila odberné miesto na diagnostiku COVID-19. Nemocnica bude testovať v pracovných dňoch od 8:00 do 12:00. (SITA)

  11:03 Bratislavský Ružinov by mohol otvoriť obľúbené Trhovisko Miletičova už tento piatok. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Tatiana Tóthová. Od polovice marca sú na trhovisku otvorené iba uzatvorené prevádzky, v ktorých sa predávajú potraviny. Bratislavské Staré Mesto dnes opäť otvorilo Trhovisko Žilinská. „Po krátkej prestávke je obľúbený trh opäť v prevádzke. Návštevníkov však prosíme, aby dodržiavali pravidlá. V opačnom prípade hrozí, že úrad verejného zdravotníctva trhovisko uzavrie,“ uviedla mestská časť na sociálnej sieti.

  10:24 Na Slovensku pribudlo včera 45 nových prípadov koronavírusu, informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. Celkovo tak je u nás 1244 prípadov. 26 ďalších ľudí sa vyliečilo, čím počet vyliečených dosiahol 284. Do včerajšej polnoci otestovali 3468 vzoriek.

  9:37 Spojené kráľovstvo začne už vo štvrtok testovať novú vakcínu proti koronavírusu na ľuďoch, informuje SKY News. Na jej vývoji sa podieľali vedci z Oxfordskej univerzity. Ide síce iba o test očkovania, ale jeho autori sú optimistickí. Veria, že na 80% to bude úspech. Šlo by naozaj o úspech, keďže vývoj a testovanie vakcíny obvykle trvá roky.

  9:24 Ako budú vyzerať nové pravidlá pre pohyb vonku a nakupovanie? Pre dôchodcov sa mení šas nákupov, môžu nakupovať od deviatej do jedenástej doobeda, cez pracovné dni. Inokedy majú zákaz. Otvárajú sa aj vonkajšie trhy, no stánky musia byť aspoň dva metre od seba. Povolené sú tiež vonkajšie bezkontaktné športy, ako beh, cyklistika a podobne. 

  Povolenie majú aj reštaurácie, bary, kaviarne a zmrzlinárne, no je zakázaná konzumácia na mieste. Podľa usmernenia hlavného hygienika tak môžu byť otvorené prakticky všetky prevádzky, no musí byť dodržaná veľkosť prevádzky a hustota zákazníkov na meter štvorcový.

  Spustili sme 1. FÁZU uvoľňovania opatrení! ✅ Od dnešného dňa môžu byť otvorené aj tieto prevádzky! 👇 📌 všetky…

  Gepostet von Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky am Dienstag, 21. April 2020

  9:17 Od dnešného dňa platia nové, uvoľnené opatrnia proti koronavírusu. Premiér Igor Matovič pripomína, aby sme si užívali slobodu s rozumom, „nech si to nepototo“.

  Slovensko sme si oddnes posunuli o krôčik k normálu👌 … užívajte slobodu, prosím, s rozumom … nech si to nepototo🍀#OdvážneÚprimnePreĽudí

  Gepostet von Igor Matovic am Dienstag, 21. April 2020

  9:00 Aktálna situácia vo svete

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech