Koronavírus online: Slovensko má 61 potvrdených prípadov, vláda vyhlásila núdzový stav

 • Situáciu s vývojom koronavírusu na Slovensku, ale aj vo svete sledujeme online
AktualneSIU
 • Situáciu s vývojom koronavírusu na Slovensku, ale aj vo svete sledujeme online
 • Slovensko vyhlásilo núdzový stav
 • Slovensko čaká na tvrdšie opatrenia
 • USA už zakázali lietať aj z Británie a Írska
 • Slovensko má 61 prípadov nákazy, pravdepodobne ich bude viac
 • Všetky európske futbalové súťaže vrátane ligy majstrov sa odkladajú, v hre je odklad MS v hokeji
 • 19:17 Volkswagen Slovakia bude musieť pravdepodobne odstaviť svoju výrobu. Potvrdil to premiér SR Peter Pellegrini.

  19:13 Vláda vyhlasuje núdzový stav. Podľa premiéra je to len preventívne opatrenie pre zdravotnícke zariadenia. Lekári tak nemôžu odmietnuť poskytovanie pomoci. Vláda by mohla núdzový stav rozšíriť. 

  19:05 Počet infikovaných ľudí na nový koronavírus stúpol na 61. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu a prijala ďalšie opatrenia, ktoré budú v platnosti od pondelka 16. marca. Ide o ďalšie zatváranie prevádzok, pričom platí, že sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. V najbližších dňoch zavrie prevádzku aj najväčšia továreň Volkswagen v Devínskej Novej Vsi. Informoval o tom po dnešnom mimoriadnom zasadnutí vlády premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Kabinet chce riešiť aj situáciu, v ktorej sú momentálne viacerí občania v zahraničí. Pre nich bude platiť podľa Pellegriniho v prípade koordinovaného skupinového návratu povinná 14-dňová karanténa v na to určených zariadeniach. V pondelok už budú laboratóriá testovať vzorky aj v Banskej Bystrici a Košiciach. Zatiaľ bolo negatívnych 1 375 vzoriek.

  NAŽIVO: Správy RTVS o 19.00 h a tlačová konferencia Petra Pellegriniho po rokovaní vlády

  NAŽIVO: Sledujete na Jednotka a facebooku Správy RTVS hlavné správy, počas ktorých vám prinášame aj tlačovú konferenciu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) po mimoriadnom zasadnutí Vlády SR, na ktorom sa rozhodlo o sprísnení opatrení proti šíreniu koronavírusu na Slovensku.

  Gepostet von Správy RTVS am Sonntag, 15. März 2020

  17:20 Maďarsko v nedeľu zaznamenalo prvú obeť človeka nakazeného koronavírusom. Ako uviedla maďarská vláda, stal sa ňou 75-ročbý obyvateľ Budapešti, ktorého hospitalizovali v nemocnici na juhu maďarskej metropoly. Počet ľudí, ktorí mali v Maďarsku pozitívne testy na koronavírus, je aktuálne 32 a v karanténe je 159 ľudí, uvádzajú maďarské médiá. Maďarská vláda už dávnejšie uzatvorila hranice s Rakúskom aj Slovinskom, zatvorila školya zakázala väčšie zhromaždenia.

  15:26 V Rakúsku sa môžu ľudia stretávať vonku najviac po štyroch. Od pondelka budú po celej krajine zatvorené všetky predajne a obchodné prevádzky s výnimkou obchodov s potravinami, lekární, benzínových púmp, pôšt a bánk.

  15:24 Ohrození nie sú iba starší ľudia, ukazujú nové dáta z Francúzska. Viac ako polovica z 300 ľudí, ktorí momentálne ležia vo Francúzsku na jednotkách intenzívnej starostlivosti s koronavírusom, je vo veku nižšom ako 60 rokov.

  13:48 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) chce kúpiť antineoplastické a imunomodulačné činidlá. Podľa oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania je celková odhadovaná hodnota zákazky vyše 2,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

  13:34 Rakúsko v nedeľu ohlásilo ďalšie sprísnenie opatrení v boji proti koronavírusu. Ako oznámil kancelár Sebastian Kurz na pôde rakúskeho parlamentu, počnúc utorkom budú musieť byť zatvorené všetky reštaurácie aj športoviská. Doteraz mohli mať reštaurácie otvorené do tretej poobede.

  13:12 Po zdravotníkoch v prvej línii zápasia s nedostatkom ochranných pomôcok aj lekárnici. Začínajú im tiež chýbať dezinfekčné prostriedky a v niektorých prípadoch lekárnikom hrozí aj personálny kolaps, ktorý môže ovplyvniť dostupnosť lekárnickej starostlivosti.

  13:04 Internetom sa šíri HOAX o tom, že Cristiano Ronaldo mení svoje hotely na nemocnice.

  12:59 Uzatvorenie prevádzky stredísk bude mať určite negatívny finančný dopad, očakáva TMR Spoločnosť. Tatry mountain resorts prijala rozhodnutie o zatvorení lyžiarskych stredísk a akvaparkov s rešpektom a verí, že to pomôže čo najskôr stabilizovať situáciu v krajine.

  12:20 Na Slovensku existuje množstvo projektov, portálov alebo aplikácií, ktoré môžu pri súčasnom šírení koronavírusu uľahčiť život občanov, ako aj fungovanie firiem či vzájomnú komunikáciu medzi samosprávou a občanmi a zdieľanie informácií. Napríklad spoločnosť Disig, a.s. ponúka podpisovanie elektronických dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom pomocou bezplatného portálu zep.disig.sk. „To umožní riešiť rôzne životné situácie bez osobnej návštevy štátnych úradov, či komerčných inštitúcií,“ vysvetľuje Business Development Manager firmy Peter Moravčík.

  12:10 Bratislava prijala opatrenia v súvislosti s koronavírusom pre seniorov žijúcich v domovoch i mimo nich. Zavedené bolo napríklad meranie teploty klientom a klientkám domovov každé ráno, bol spracovaný prehľad o počte klientov zaočkovaných proti chrípke a pneumokokom, takisto sa rozmiestnili dezinfekčné gély do všetkých hlavných priestorov zariadení.

  11:34 Keď ste samovrah, nebuďte aspoň vrahom, povedal Bori Kollár v televízii TA3 na margo porušovania karantény.

  11:32 Prvý potvrdený prípad ochorenia koronavírus v Prešovskom kraji zaznamenali v sobotu v meste Giraltovce (okres Svidník). Pozitívne testovaným bol poslanec mestského zastupiteľstva, ktorý mal byť v období jarných prázdnin na lyžovačke v Rakúsku. Keďže začiatkom tohto týždňa sa zúčastnil aj na zasadnutí mestského zastupiteľstva, mestský úrad ostane od pondelka zatvorený. Väčšina jeho pracovníkov a poslancov, ktorí prišli s infikovaným do kontaktu, totiž musí ostať v domácej karanténe. V nej je aj infikovaný mestský poslanec. Agentúre SITA to potvrdil primátor mesta Giraltovce Ján Rubis.

  11:30  Napiek koronavírusu sa v Mexiku koná veľký hudobný festival, headlinerom sú Guns N‘ Roses Keďže úrady sa rozhodli festival nezrušiť, ľudia veria ich rozhodnutiu a myslia si, že sa im nič nestane.

  11:27 V pondelok budú laboratóriá testovať vzorky v Banskej Bystrici a Košiciach. Pellegrini pripustil, že opatrenia vlády sa môžu rozširovať. Týkať sa budú pravdepodobne viacerých prevádzok.

  11:22 Nemôžeme sa uspokojiť, že po 14 dňoch sa Slovensko vráti do bežného života, bude to trvať dlhšie. Povedal premiér P. Pellegrini.

  11:14 Každý deň budeme mať viac ako 25-tisíc rúšok, povedal to premiér Pellegrini. „Chrániť sa môžete aj dicsiplínou, nestertávajte sa s ľuďmi,“ vyzval premiér.

  11:03 Slovensko má potvrdených ďalších 10 prípadov koronavírusu. Potvrdil to premiér Peter Pellegrini v televízii TA3. Premiér ďalej povedal, že sa môže situácia zhoršiť a vláda môže prijať ďalšie opatrenia. Potravín by malo byť dosť a Pellegrini hovorí, že zásob je veľa. Odkiaľ ľudia pochádzajú zatiaľ nie je známe. „Stojí pred nami obrovské množstvo práce. Chcem požiadať rodiny zahraničných Slovákov, aby povedali svojím deťom, že budú predstavovať pre blízkych veľké riziko na Slovensku,“ hovorí premiér.

  10:50 Púchovská radnica zabezpečila prvých 500 ochranných rúšok pre seniorov Primátorka Katarína Heneková vyzýva k zodpovednosti a ohľaduplnosti.

  10:39 Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji hráčov do 18 rokov na Slovensku sú zrušené. Dôvodom je možnosť šírenia nákazy

  10:38 Ministerka školstva Lubyová nariadila viacerým zamestnancom karanténu či prácu z domu. Dôvodom je, že mohli prísť do kontaktu s niekým, kto by mohol byť infikovaný v súvislosti s koronavírusom.

  10:00 Železničná spoločnosť Slovensko vyraďuje z rýchlikov a IC vlakov reštauračné vozne. Dohodla sa na tom až do odvolania s prevádzkovateľom reštauračných vozňov Wagon Slovakia Košice. Národný vlakový dopravca chce vyradením „reštaurákov“ ochrániť cestujúcich a zamestnancov a spomaliť šírenie koronavírusu.

  09:25 V Banskej Bystrici bude od pondelka 16. marca do vozidiel verejnej hromadnej dopravy povolený vstup len cestujúcim, ktorí sa budú chrániť rúškom, prípadne šálom, šatkou, alebo inou vhodnou alternatívou.

  09:15 Prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne sa nezatvárajú Úrad verejného zdravotníctva zakázal prevádzku mnohých zariadení, nerešpektovanie opatrenia sa môže pokutovať sumou do 20-tisíc eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech