Koronavírus opäť ustupuje s príchodom tepla, rovnako ako minulý rok. Môže za to táto jedna vec

  • Prírodné slnečné žiarenie môže byť účinné ako dezinfekčný prostriedok
  • Vedci zaznamenali, že vírus bol deaktivovaný počas 10 až 20 minút od vystavenia slnku
  • Slnečné svetlo tak svetlo deaktivuje koronavírus 8-krát rýchlejšie
svetlo, corona
Freepik/ kjpargeter, Unplash/ Matt Koffel
  • Prírodné slnečné žiarenie môže byť účinné ako dezinfekčný prostriedok
  • Vedci zaznamenali, že vírus bol deaktivovaný počas 10 až 20 minút od vystavenia slnku
  • Slnečné svetlo tak svetlo deaktivuje koronavírus 8-krát rýchlejšie

Viac ako rok sa vedci snažia zistiť, či pôsobenie slnečných lúčov súvisí s nižšou úmrtnosťou na koronavírus. Nedávno sme informovali, že štúdia publikovaná v British Journal of Dermatology preukázala, že ľudia žijúci v Spojených štátoch v oblastiach s najvyššou úrovňou vystavenia UVA lúčom, ktoré tvoria 95 % slnečného UV žiarenia, mali nižšie riziko úmrtia na COVID-19 v porovnaní s ľuďmi s nižšou úrovňou. Analýza sa opakovala aj na územiach v Anglicku a Taliansku a dospela k rovnakým výsledkom.

Odborníci tvrdia, že pozorované zníženie rizika úmrtia na koronavírus spôsobuje to, že pokožka uvoľňuje oxid dusnatý. To môže znížiť pôsobenie vírusu Sars-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Koronavírus zničí rýchlejšie, ako sa predpokladalo

Vedci však nedávno prišli aj na to, že slnečné svetlo deaktivuje koronavírus 8-krát rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Mnoho opatrení, ktoré zabraňujú tomu, aby sa predišlo nákaze, ostáva nezmenených. Prekrytie dýchacích ciest, umývanie a dezinfekcia rúk, používanie ochranných pomôcok či sociálny dištanc. Napriek tomu je ale koronavírus na ústupe opäť s príchodom tepla. Už minulý rok sa hovorilo, že slnečné svetlo má na ničenie vírusu silný účinok, ako na povrchoch, tak aj vo vzduchu.

Strojný inžinier Paolo Luzzatto-Fegiz a jeho kolegovia zistili, že počas ich najnovších experimentov bol vírus inaktivovaný viacnásobne rýchlejšie, ako predpovedal najnovší teoretický model. „Teória predpokladá, že inaktivácia funguje tak, že UVB žiarenie zasiahne RNA vírusu a poškodí ju,“ povedal Luzzatto-Fegiz pre Science Alert. Dodáva však, že sú potrebné ďalšie a rozsiahlejšie štúdie, ktoré by potvrdili, že UV svetlo alebo ultrafialová časť spektra dokáže koronavírus ničiť rýchlejšie.

Nová štúdia potvrdila, že na zníženie úmrtnosti na koronavírus nepotrebujeme žiaden liek. Stačí jednoduchá vec

Science Alert však uvádza, že nie každé UV svetlo je rovnaké. Napríklad dlhšie UV vlny, ktoré sa nazývajú UVA, nie sú dostatočne silné na to, aby molekuly narušili. Za ničenie mikróbov sú zodpovedné vlny stredného dosahu slnečného svetla. Ukázalo sa, že aj krátkovlnné UVC žiarenie je účinné proti vírusom, ako je SARS-CoV-2. Tento typ UV však zvyčajne nepríde do kontaktu s povrchom Zeme vďaka ozónovej vrstve. „UVC je skvelé pre nemocnice,“ hovorí spoluautorka a toxikologička Oregonskej štátnej univerzity Julie McMurryová.

Dezinfekčný prostriedok?

V júli 2020 experimentálna štúdia testovala účinky UV svetla na SARS-CoV-2 v simulovaných slinách. Zaznamenali, že vírus bol deaktivovaný, keď bol vystavený simulovanému slnečnému žiareniu počas 10 až 20 minút. „Prírodné slnečné žiarenie môže byť na kontaminované materiály tak účinné, ako dezinfekčný prostriedok.“

zdroj: Unplash/Borna Hržina

Koronavírus opäť ustupuje s príchodom tepla, rovnako ako minulý rok. Môže za to táto jedna vec

Zdroje: British Journal of Dermatology, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá