Koronavírus pretrváva vo vzduchu v preplnených priestoroch vrátane nemocníc, ukázala nová štúdia

  • Nová štúdia preukázala, že koronavírus je schopný pretrvať vo vzduchu, a to najmä v preplnených priestoroch či miestnostiach bez ventilácie
  • Vedci jasne detekovali kúsky genetického materiálu vírusu, ktorý sa vznášal vo vzduchu v nemocniciach
conu
Unsplash/Anastasiia Chepinska
  • Nová štúdia preukázala, že koronavírus je schopný pretrvať vo vzduchu, a to najmä v preplnených priestoroch či miestnostiach bez ventilácie
  • Vedci jasne detekovali kúsky genetického materiálu vírusu, ktorý sa vznášal vo vzduchu v nemocniciach

Štúdia publikovaná v pondelok v časopise Nature Research potvrdila, že COVID-19 sa môže šíriť vzduchom malými časticami známymi ako aerosóly. Informáciu priniesol portál Bloomberg. Keď dýchame, kašleme alebo rozprávame, vytvárame dva typy kvapôčok.

Väčšie padajú na zem, čo spôsobuje kontamináciu predmetov, na ktorých sa kvapôčky usadia. Menšie – tie, ktoré tvoria aerosóly – môžu visieť vo vzduchu celé hodiny.

Vedci z Wuhanskej univerzity umiestnili v dvoch vyťažených nemocniciach niečo ako aerosólové lapače. Obzvlášť vysoké koncentrácie sa vyskytli v miestnostiach, v ktorých zdravotnícky personál používa ochranné prostriedky. To môže naznačovať, že častice, ktoré kontaminujú ich výstroj, sa po odstránení masiek, rukavíc a oblekov opäť dostanú do vzduchu.

zdroj: Unsplash/Tedward Quinn

Čo sa týka supermarketov a obytných budov, tu bolo zaznamenané len pomerne malé množstvo aerosólov. Oveľa viac sa ich nachádzalo na toaletách, ale aj v priestoroch, ktorými pravidelne prechádza veľké množstvo ľudí. Problémové boli najmä uzavreté priestory.

Aj Mudr. Lackovič, oftalmológ zo siete očných optík Fokus poukazuje na štúdie tímu epidemiológov čínskej vlády, podľa ktorých môže koronavírus pretrvať vo vzduchu až 30 minút, a to až na vzdialenosť 4,5 metra.

„Tak sa veľmi ľahko môže vírus zachytiť na nechránenom povrchu oka, z ktorého sú následne nečistoty kontinuálne odstraňované slzami cez slzné cesty do nosa. A práve z nosnej sliznice môže byť vírus vdýchnutý do dýchacích ciest a následne aj do pľúc. Preto by nemal nikto zabúdať na oči, ktoré musia byť rovnako chránené pred možnou nákazou,“ hovorí.

zdroj: Unsplash/Kleomenis Spyroglou

Spravodajský web BBC uvádza, že jediné zakašľanie môže do vzduchu rozptýliť až 3 000 takýchto kvapôčok. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj ďalšie zdravotnícke inštitúcie preto zdôrazňujú, že dôkladné umývanie rúk a dezinfekcia často používaných plôch je kľúčovou pri snahe obmedziť šírenie choroby COVID-19.

„Vedecké bádanie ukázalo, že koronavírus možno deaktivovať do jednej minúty, keď sa povrchy dezinfikujú 62 až 71 percentným alkoholom alebo čistiacimi prostriedkami s peroxidom vodíka či chlórnanom sodným,“ píše BBC.

Zistenia niekoľkých štúdií poukazujú na dôležitosť hygieny, pravidelného vetrania, no obmedzené by malo byť aj stretávanie sa veľkých skupín ľudí.

Zdroj: bloomberg.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá