Koronavírus sa potichu vracia na Slovensko, prezradili ho odpadové vody

  • Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách mierne stúpla v troch krajoch
  • Počas obdobia sa vyšetrilo 53 vzoriek, všetky boli pozitívne
koronavírus test, rúška
Ilustračný obrázok, Unsplash/Maskmedicare, Annie Spratt
  • Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách mierne stúpla v troch krajoch
  • Počas obdobia sa vyšetrilo 53 vzoriek, všetky boli pozitívne

V utorok 10. januára 2023 pribudlo 119 nových prípadov. Ukončených bolo 1 050 laboratórnych testov a 1 370 antigénových testov. Počet úmrtí sa zvýšil o 4. Informuje o tom NCZI

V prvom kalendárnom týždni 2023 zaznamenali na Slovensku prostredníctvom RT-PCR testov 622 prípadov ochorenia COVID-19. Predstavuje to nárast o 12,7 percenta. Antigénové testy odhalili 594 pozitívnych vzoriek, čo je o 15,6 percenta menej ako v predošlom týždni. Informovali o tom z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola najvyššia chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb. „Hospitalizovaných je 416 pacientov. Ochoreniu doteraz podľahlo celkovo 20.849 osôb,“ spresnil ÚVZ SR.

Najviac prípadov od začiatku roka 2023 bolo zaznamenaných v Košickom kraji, najmenej v Žilinskom kraji. V epidemiologickom informačnom systéme bolo v prvom kalendárnom týždni 2023 spracovaných 766 prípadov ochorenia COVID-19.

Od začiatku pandémie ochorenia COVID-19 bolo vo virologických laboratóriách vyšetrených spolu 7 378 128 vzoriek prostredníctvom RT-PCR testov. Z toho bolo pozitívnych 1 859 705 vzoriek. V SR zároveň vykonali aj 44 617 037 antigénových testov, z toho 798 581 malo pozitívny výsledok.

Je aj v odpadových vodách

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 51. kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

koronavírus
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun, Unsplash/@cdc

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 53 vzoriek, všetky boli pozitívne. „V 29 vzorkách (54,72 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 24 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ ozrejmil ÚVZ s tým, že niektoré vzorky sa ešte vyšetrujú.

Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku podľa neho zodpovedá epidemiologickej situácii.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 51. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 2 989 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 2 954 (98,83 percenta) vzoriek,“ dodal.

Slovensko sleduje vývoj epidemiologickej situácie vo výskyte ochorenia COVID-19 v zahraničí. Hoci nemá priame spojenie s Čínou, v súčasnosti sa posilňuje monitoring odpadových vôd v okolí významných medzinárodných letísk na Slovensku na doplnenie prehľadu o aktuálnej situácii. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Aktuálne preverujeme možnosti vyšetrovania odpadových vôd priamo z lietadiel na základe posúdenia rizika zavlečenia vírusu v rámci medzinárodných letov na územie SR, hoci ide o odporúčanie najmä pre krajiny, ktoré majú priame letecké spojenie s Čínou,“ uvádza sa v odporúčaniach pre cestujúcich z a do Číny, ako aj zamestnancov v medzinárodnej leteckej doprave, ktoré vydalo ÚVZ SR spoločne s viacerými ministerstvami.

Slovensko sa zúčastňuje na rokovaniach na medzinárodnej úrovni a svoje kroky koordinuje s ostatnými členskými štátmi Európskej únie. Okolité krajiny, ktoré majú priame letecké spojenia s Čínou, podľa materiálu zavádzajú ďalšie preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko zavlečenia nového variantu aj na Slovensko. Ide napríklad o povinné testovanie cestujúcich pred príletom, respektíve po prílete, používanie respirátorov či zvýšená dezinfekcia.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Cestujúcim z a do Číny pripomínajú štátne orgány, že významným preventívnym opatrením na zníženie rizika závažného priebehu ochorenia COVID-19 je očkovanie. Dôrazne odporúčajú obyvateľom, aby využili bezplatnú možnosť očkovania proti COVID-19. Odporúča sa základné očkovanie (dve dávky), ako aj posilňujúce – tretia, prípadne štvrtá dávka pre tých, ktorí sú očkovaní základnými dvoma dávkami.

„Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie alebo úmrtia v súvislosti s COVID-19 nielen pre vás, ale aj pre vašich blízkych, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať alebo majú nedostatočnú imunitnú odpoveď,“ pripomenuli v materiáli.

Zdroje: NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá