Koronavírus v cudzine môže poriadne skomplikovať tvoje cesty. Priprav si balík peňazí navyše a trpezlivosť

  • Cestovanie sa opäť rozbieha, stále to však nie je to, čo bývalo
  • Tvoja dovolenka sa môže nepríjemne predĺžiť. Niekedy aj v prípade, že tvoj test je negatívny
Dovolenka
Unsplash/Lukas Souza,Mohamed Ajufaan
  • Cestovanie sa opäť rozbieha, stále to však nie je to, čo bývalo
  • Tvoja dovolenka sa môže nepríjemne predĺžiť. Niekedy aj v prípade, že tvoj test je negatívny

Naplánovať si dokonalú dovolenku nebolo nikdy jednoduché. Deň strávený na letisku je pre väčšinu ľudí plný stresu. „Mám všetko? Na nič som nezabudol?“ Podobným myšlienkam sa niekedy nevyhne ani ten najskúsenejší cestovateľ.

Aktuálne je situácia ešte o čosi náročnejšia, okrem dokumentov, ktoré boli potrebné vždy, dnes musí človek myslieť aj na stále prebiehajúcu pandémiu. Niektoré krajiny vyžadujú potvrdenie o očkovaní, iným stačí negatívny test a nájdeme aj také, ktoré vyžadujú kombináciu oboch, píše portál Travel Awaits.

Pravidlá sa často menia, čo k stresu len pridáva

Koronavírusové obmedzenia sú krehké. Situácia sa môže dramaticky zmeniť aj za pár dní. Práve preto sa pravidlá v každej krajine často menia, prispôsobujú ich momentálnej situácii.

Kupovať si letenky dopredu môže byť preto riskantné, niekedy týždne pred odletom ani netušíš, ako bude tvoja dovolenka nakoniec vyzerať a či vôbec niekam pôjdeš.

Cestuješ radšej lietadlom alebo vlakom?

Vlády štátov nenechávajú nič na náhodu, sledujú situáciu vo svete a pravidlá prispôsobujú aj konkrétnym krajinám. Ak je situácia doma zlá, ťažšie sa dostaneš von. Zaočkovaní ľudia, pri ktorých je riziko nákazy výrazne nižšie, majú často výhodu. Nakaziť sa však môže každý, či si si už po vakcínu bol, alebo nie, aj keď je pravdepodobnosť nákazy v takom prípade nižšia.

Všetci, čo cestujú, sa tak chtiac či nechtiac vystavujú riziku, že sa nakazia v zahraničí. Čo v takom prípade?

najlepšie ostrovy sveta zahraničie cestovanie dovolenka
zdroj: Vietnam-Guide

Čaká ťa predĺženie dovolenky

Ak sa nakazíš, domov ísť nemôžeš, zároveň na teba automaticky spadajú pravidlá, ktoré platia v krajine, v ktorej sa práve nachádzaš. Je jedno, či máš, alebo nemáš príznaky. Ak je výsledok tvojho testu pozitívny, musíš sa podriadiť.

Vo väčšine krajín v prípade nákazy vyžadujú karanténu, tá je rôzne dlhá. Zavretý môžeš byť od 7 do 21 dní. Niektoré krajiny vyžadujú karanténu aj v prípade, že sa nakazil niekto zo skupinky, s ktorou cestuješ. Nikam teda ísť nemôžeš, aj keď je výsledok tvojho testu negatívny.

Priprav si omnoho viac peňazí, než plánuješ minúť

Ak sa rozhodneš vycestovať, mal by si byť skutočne pripravený. Psychicky, no najmä s bohatou finančnou rezervou, keďže sa tvoja dovolenka môže nemilo pretiahnuť aj o pár týždňov. Niekde ti zabezpečia štátne ubytovanie, v iných krajinách si však karanténu odsedíš na hotelovej izbe, ktorú bude treba zaplatiť.

V takom prípade sa nečakane zvýšia aj tvoje výdavky za jedlo, platiť si budeš musieť ďalšie testovania na koronavírus a potrebná bude aj nová letenka na neskorší let. Ak by si mal zlý priebeh ochorenia a vyžadoval aj lekársku pomoc, v mnohých krajinách by si si musel, aj napriek zdravotnému poisteniu, za zdravotnú starostlivosť priplatiť.

Ďaleko sa nedostaneš, karanténe sa nevyhneš

Komerčné letecké spoločnosti majú zakázané prepravovať infikovaných, aj keby si mieril rovno domov do karantény. Súkromné lietadlá spadajú pod rovnaké pravidlá, nepomôžeš si teda ani tak.

Riziku choroby alebo zranenia sa vystavujeme každý deň. Aj pred koronavírusom bolo ročne hospitalizovaných približne 10 miliónov cestovateľov. Až jeden z tridsiatich výletov končí zdravotnou pohotovosťou, tvrdí zdravotnícka spoločnosť Medjet. Riziko sa však s pandémiou, pochopiteľne, výrazne zvyšuje, najmä pri variante Delta, ktorý sa šíri rýchlo a nekontrolovateľne, preto buď pripravený.

Zdroje: Travel Awaits, MedJet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá