Korporácia vs. startup: Práve tam, kde očakávaš peklo, môže byť nakoniec raj

  • Kým pred niekoľkými rokmi chcel vo veľkej firme pracovať každý, s príchodom všade ospevovaných startupov sa slovo korporácia začala pomaly ale isto stávať synonymom slova peklo. Ak sa mladého absolventa spýtaš, kde chce pracovať, v 80% prípadoch ti odpovie, že všade len nie v korporácii. Je tento odpor oprávnený?
collagejhgjv
pexels.com
  • Kým pred niekoľkými rokmi chcel vo veľkej firme pracovať každý, s príchodom všade ospevovaných startupov sa slovo korporácia začala pomaly ale isto stávať synonymom slova peklo. Ak sa mladého absolventa spýtaš, kde chce pracovať, v 80% prípadoch ti odpovie, že všade len nie v korporácii. Je tento odpor oprávnený?

Súčasnej generácii dvadsiatnikov a im mladším už nestačí to, čo stačilo mnohým ich rodičom. Spraviť čo najlepšiu školu a nájsť si miestečko, ktoré zostane teplé najlepšie celé roky, mať záruku dôstojnej výplaty každý mesiac a tešiť sa z toho čo je. Dnešná generácia nepotláča svoje sny a ciele, ale ide si svojhlavo za nimi. S tým súvisí aj pohŕdanie korporátom a celkovo prácou 8 hodín denne 5 dní v týždni. Je však načase naliať si čistého vína.

Prečo korporát nemusí byť zlá voľba?

Možno aj ty si si zažil zamestnania, v ktorých si nebol šťastný. Osem plus hodín denne si presedel v office a strávil prácou, ktorá ťa ani v najmenšom nenapĺňala a s ľuďmi, ktorých kariérizmus či intrigy ťa štvali. Každý mesiac si sa nešťastne zahľadel na sumu na účte a polemizoval sám so sebou, či ti to za to stojí. No to neznamená, že keď si ty našiel zlú prácu, ktorá ťa nebaví, nemôžeš nájsť niekde za rohom takú, ktorá ti dá pocit naplnenia a úspechu.

Foto: pexels.com

Zrejme to pre teba nebude nová informácia, ale veľká časť tvojej práce je práve o ľuďoch, s ktorými svojich osem hodín tráviš. A ak natrafíš na zlý kolektív, neznamená to mínusový bod pre korporát ale fakt, že sa ti to môže stať úplne všade. Ľudia ťa môžu vytáčať v startupe, pri freelancingu aj pri cestovaní, o ktorom možno tak snívaš. Možno si stále myslíš, že keď budeš „sám sebe pánom“, budeš mať viac voľného času aj peňazí. No to je skreslený pohľad na vec. Garantujem ti, že času budeš mať zrejme omnoho menej, len si ho budeš môcť zorganizovať podľa seba. A ver, že nikto ti týždne strávené na dovolenke nepreplatí. :)

Benefitom korporátu a práce na TPP je, že vo väčšine prípadov práci nebudeš musieť venovať viac času, než je nutné a než káže zákon. Zrejme sa budeš môcť tešiť zo svojich voľných víkendov aj večerov a keďže v takýchto spoločnostiach často pracujú desiatky zamestnancov, nikto na tebe nebude životne odkázaný. Udržíš si svoje pohodlie a vo voľnom čase sa môžeš pokojne venovať svojim záľubám či vlastným projektom. Ver, že 8 hodín denne skutočne nie je taká katastrofa a je dosť možné, že tretinu z nich stráviš chillovaním.

Foto: pexels.com

Ďalšou výhodou je to, že meno, renomé a klientelu má už firma zväčša vybudovanú a tvoja úloha je len zaradiť sa do procesu a zosúladiť s celým mechanizmom. Je dosť možné, že tu narazíš na skúsených profesionálov, ktorí ťa zasvätia do oblasti a predajú ti cenné skills. Zvyčajne máš tiež možnosť kariérneho postupu, množstvo benefitov ako posilka či wellness zadarmo, firemné auto, notebook, mobil, pravidelné školenia a eventy. Mnohé firmy dnes skutočne investujú do svojich zákazníkov a starajú sa o tom, aby sa vzdelávali či kompenzovali svoje pracovné vyťaženie cvičením či relaxom.

Práca v korporáte ti tiež môže dať cenné základy pre svoj ďalší kariérny rozvoj či dokonca podnikanie. Môžeš sa tu naučiť skutočne cenné veci, naučiť sa ako zaobchádzať s klientmi, ako riešiť marketing, ako manažovať zamestnancov, ako riadiť cashflow či čo robiť, aby boli zamestnanci spokojnejší. A aj keby si korporátom plánoval ďalej opovrhovať, aspoň zistíš, čo a ako nechceš robiť, pretože aj to je cenný knowledge. :)

Foto: pexels.com

Ako je to s tými startupmi a freelancingom?

Na druhú stranu často idealizovaná práca v startupoch má tiež svoje úskalia. Áno, ak ide o technologický odbor, ktorý miluješ, a môžeš sa plne realizovať v zhmotňovaní pokrokových myšlienok a inovácií, zrejme si našiel to pravé. Možno máš šancu pracovať na projekte, ktorý má potenciál dosiahnuť úspechu Googlu či Tesly. No ver, že ak sa chceš skutočne viezť na lodi takéhoto úspechu, svojej práci budeš musieť obetovať oveľa viac, než v korporáte. Pretože tam, kde úspešná spoločnosť už teraz je, sa startup musí ešte len dostať.

Foto: pexels.com

Samozrejme, zadosťučinenie a osobné naplnenie sú veci, pre ktoré čas nehrá rolu. No startup, v ktorom pracuješ, ti ani zďaleka nemusí poskytnúť to, čo očakávaš a možno sa dočkáš neúspechu. Možno stratíš tisícky hodín práce na niečom, čo potenciál v skutočnosti nemá a ani peňazí sa veľmi nedočkáš. Podľa filozofie mnohých šéfov startupov by mali ich zamestnanci do práce vkladať všetko, či už ide o čas, odhodlanie, obetavosť. Na iné aktivity nie je priestor. Pri malých pracovných tímoch je navyše každý jeden takmer nepostrádateľný a často si nemôže dovoliť len tak odcestovať na dovolenku.

Netreba hádam spomínať, že pokiaľ skutočne nejde o tvoj vlastný nápad alebo projekt, na ktorom sa podieľaš od začiatku a je tvojou srdcovkou, venovať všetok svoj čas niečomu, čo ti ani nezarobí na chleba, môže byť frustrujúce. Napriek tomu, že to kompenzuje získanie cenných skúseností či možnosť chodiť do práce v kraťasoch a tričku. :) Ak však patríš medzi ľudí, pre ktorých je čas strávený svojimi koníčkami či s rodinou to najcennejšie a ktorí vyžadujú firemné benefity, možno bude pre teba pohodlnejší skutočne ten pekelný korporát.

Foto: pexels.com

Podobne je to s freelancingom a všeobecne s podnikaním. Mnohí si ešte stále myslia, že realizáciou vlastných projektov ušetria čas a púšťajú sa do toho s vidinou nekonečných dní na pláži s drinkom v ruke, rozprávkovými sumami na účte a rajským pocitom, že sa nikomu nezodpovedáš. No ver, že v skutočnosti ťa v takomto prípade čaká ťažká drina a klienti a peniaze sa ti nebudú sypať z neba. Na pláž a drinky si tiež počkáš alebo si ich užiješ len s notebookom na kolenách. Nehovoriac o tom, že ak nezvládaš vlastný time management, môžeš pekne pohorieť, pretože tu nad tebou nikto nebude stáť so zadaniami a deadline-mi.

K tejto polemike dodám ešte jedno. Ako vlastne definujeme korporát a kedy už startup nie je startupom? Tak ako všetko, aj toto je veľmi relatívne a závisí to od uhla pohľadu, konkrétnej firmy či tvojich priorít. No či už si nešťastný alebo šťastný v korporáte, túžiš alebo netúžiš po práci v startupe či po freelancingu, choď tam, kam ťa hlava a srdce ťahajú. :)

Foto: pexels.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá