Korupciou EÚ prichádza o miliardy eur ročne. Zo „stratených“ peňazí by si každý Slovák mohol na účet pripísať 2017 eur

  • Politická skupina Zelení / Európska slobodná aliancia z Európskeho parlamentu zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii správu o stave korupcie v členských štátoch
  • Keďže výsledky sú skutočne alarmujúce, vyzvali štáty k aktívnejším akciám v tomto smere
NewsBeezer
  • Politická skupina Zelení / Európska slobodná aliancia z Európskeho parlamentu zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii správu o stave korupcie v členských štátoch
  • Keďže výsledky sú skutočne alarmujúce, vyzvali štáty k aktívnejším akciám v tomto smere

Presne 904 miliárd eur je hodnota, ktorá sa ročne stratí v rámci Európskej únie vo vzduchoprázdne. V rámci Medzinárodného dňa boja proti korupcii na to vo svojej správe upozornila skupina Zelených/Európska slobodná aliancia z Európskeho parlamentu. Je to hodnota, za ktorú by sme dokázali vyriešiť množstvo problémov. Odstránili by sme maláriu, hlad vo svete, poskytli ľuďom základné vzdelanie, pitnú vodu, hygienu, zdravotnú starostlivosť a elektrickú energiu, no a ešte stále by nám k dobru zostalo približne 360 miliárd eur.

Slovensko pod lupou

Zaujímavosťou je, že tentokrát v správe jej autori ukázali skutočnú silu korupcie v Európe na základe porovnávania s nákladmi na produkty každodennej spotreby a verejné služby v jednotlivých krajinách, nuž a výsledky Slovenska sú skutočne na zamyslenie. Až 48 % našich obyvateľov verí, že za posledné tri roky sa u nás korupcia zvýšila, 34 % si myslí, že sa za posledné obdobie situácia nezmenila, 9 % vidí zlepšenie. Až 23 % opýtaných pozná niekoho, kto zobral úplatok.

Podľa správy u nás ročne prichádzame celkovo o prostriedky v hodnote 11 miliárd eur, ktoré predstavujú približne 13 % nášho hrubého domáceho produktu. Ak by sa tieto peniaze rozpočítali medzi občanov, každý by si mohol na účet pripísat presne 2017 eur.

Zároveň je to však napríklad aj aj:

  • viac ako 61-krát viac, než je náš celoročný rozpočet vyčlenený pre nezamestnaných (približne 178 miliónov eur),
  • 3,5-krát viac než sú naše verejné výdavky na vzdelávanie (3,1 miliardy eur),
  • 13-násobok rozpočtu pre políciu (takmer 855 miliónov eur),
  • viac ako 78-násobok rozpočtu pre hasičské zbory (140 miliónov eur),
  • viac ako 2-násobok zdrojov určených na zdravotnú starostlivosť (5,4 miliardy eur).

via GIPHY

V správe sa nájdu aj relatívne úsmevné počty. Ak by sme mali minúť peniaze, ktoré každoročne strácame kvôli korupcii, mohli by sme si dovoliť 8,3 miliardy fliaš piva (1528 pív na osobu ročne). Ak niekto dáva prednosť vínu, tak pri tejto štatistike vychádza, že každý Slovák by si mohol dopriať z peňazí ušetrených pred korupciou až 965 fliaš červeného vína ročne, čo je viac ako 3 fľaše denne. Nuž a reč bola aj o jedle, a to konkrétne o slávnom hamburgeri Big Mac. Tých by si každý z nás mohol ročne dovoliť viac ako 500. V správe však tiež autori uvádzajú, že nechcú podporovať v čitateľoch zlé stravovacie návyky, a preto neodporúčajú jesť viac ako jeden Big Mac denne či piť viac ako 4 pivá denne. Smiech cez slzy, čo povieš?

Ak by si našu situáciu chcel porovnať s ostatnými členmi EÚ, kompletnú správu nájdeš priamo TU.

Zdroj: teraz.sk, greens-efa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK