Korupčný škandál v Európskom parlamente: Zadržali viacero osôb, smerujú do väzby

  • V Európskom parlamente sa objavili obvinenia z korupcie
  • Belgická prokuratúra zadržala Evu Kailiovú
  • Dnes sa k nej pridali ďalšie osoby
Europarlament, Katar, Majstrovstvá sveta
TASR/Jaroslav Novák TASR/AP, Moises Castillo
  • V Európskom parlamente sa objavili obvinenia z korupcie
  • Belgická prokuratúra zadržala Evu Kailiovú
  • Dnes sa k nej pridali ďalšie osoby

V Európskom parlamente (EP) malo dôjsť ku korupcii, z ktorej belgická prokuratúra obvinila štyri osoby. Obvinenie sa nesie v súvislosti so zasahovaním zo strany Kataru. Úrady zároveň potvrdili väzbu pre dané štyri osoby. Prokuratúra správy oznámila v nedeľu (11. 12.) s tým, že ďalšie dve zadržané osoby boli prepustené na slobodu, informuje agentúra TASR na základe AFP.

Hoci prokuratúra identitu štvorice osôb nezverejnila, zdroj z justície pre AFP uviedol, že je medzi nim aj podpredsedníčka EP, grécka europoslankyňa Eva Kailiová. Prokuratúra tiež oznámila, že v sobotu večer bol prehľadaný byt ďalšieho europoslanca. Podľa belgických médií ide o socialistického politika Marka Tarabellu z Belgicka.

Štvorica osôb čelí obvineniam zo „zapojenia sa do zločineckej organizácie, prania špinavých peňazí a korupcie“, uviedla prokuratúra v nedeľu v Bruseli. Tento jeden z dosiaľ najväčších korupčných škandálov v dejinách EP sa týka podozrení z úplatkárstva, korupcie, prania špinavých peňazí a pokusu o ovplyvňovanie politických rozhodnutí v EP zo strany Kataru.

V piatok vykonala polícia v Bruseli v rámci vyšetrovania najmenej 16 domových prehliadok a našla pritom 600 000 eur v hotovosti. Zhabané boli tiež počítače a mobilné telefóny.

V piatok zadržali podpredsedníčku EP

Zatknutých bolo dovedna šesť osôb vrátane Kailiovej, ktorá je partnerkou jedného zo štyroch zadržaných, Francesca Giorgiho, asistenta jedného z poslancov zo skupiny socialistov a demokratov v EP, uviedol zdroj z belgickej prokuratúry.

Zatknutý bol údajne aj bývalý taliansky europoslanec Pier-Antonio Panzeri, ktorý pôsobil v EP v rokoch 2004 – 19. Talianske médiá v sobotu informovali, že v Taliansku boli zadržané Panzeriho manželka a dcéra.

K zatknutiu jednej z podpredsedníčok Európskeho parlamentu (EP), gréckej europoslankyne Evy Kailiovej, došlo v piatok večer v Bruseli. Pre agentúru AFP to povedal zdroj blízky prípadu, podľa ktorého to súvisí s piatkovým zadržaním ďalších štyroch osôb v rámci vyšetrovania korupcie v EP.

Kailiovú, ktorej partner patril k štyrom skôr zadržaným osobám, bude polícia vypočúvať, priblížil zdroj. Potvrdil tiež správy belgických médií, že vyšetrovanie prípadu sa zameriava na pokusy Kataru podplácať bývalého talianskeho socialistického europoslanca.

Grécke médiá priniesli v piatok večer správy o vylúčení Kailiovej zo strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK). Spravodajský portál eKathimerini uviedol, že belgickí policajti počas poobedňajších razií prehľadali aj Kailiovej byt.

Belgická federálna prokuratúra v piatok poobede oznámila, že zadržala štyroch ľudí a polícia počas dňa vykonala v Bruseli 16 domových prehliadok a našla pritom 600 000 eur v hotovosti.

Prokuratúra nezverejnila totožnosť podozrivých ani krajinu, ktorá ich mala korumpovať. Uviedla len, že ide o štát v Perzskom zálive, ktorý sa podľa vyšetrovateľov niekoľko mesiacov pokúša nelegálne ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu.

Antonio Panzeri, generálny tajomník Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov (ITUC) Luca Visentini, nemenovaný riaditeľ mimovládnej organizácie a poslanecký asistent.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá