Košičan sa začal venovať remeslu, ktorému ho priučil otec. Jeho šperky už poznajú aj vo svete

  • Michal Klima je Košičan, ktorý sa začal naplno venovať remeslu, ktorému sa priučil v otcovej dielni
  • Za posledný rok, odkedy sme s ním robili rozhovor po prvýkrát, má množstvo noviniek
  • Z malej dielničky sa dnes sťahuje do nových priestorov a jeho šperky už cestujú do celého sveta
kepo
KLIMI
  • Michal Klima je Košičan, ktorý sa začal naplno venovať remeslu, ktorému sa priučil v otcovej dielni
  • Za posledný rok, odkedy sme s ním robili rozhovor po prvýkrát, má množstvo noviniek
  • Z malej dielničky sa dnes sťahuje do nových priestorov a jeho šperky už cestujú do celého sveta

Väčšina mladých ľudí na Slovensku si dáva za cieľ vyštudovať vysokú školu a následne sa zamestnať na čo možno najpohodlnejšom mieste. Obľúbený je biznis, právo alebo marketing, avšak len veľmi málo ľudí si dá za cieľ byť úspešným vďaka poctivej ručnej práci. Zarábanie si na seba remeselnou výrobou si zrejme mnohí z nás nevedia ani predstaviť. Michal Klima je však jednou z výnimiek. Najskôr sa síce pustil do štúdia architektúry, no neskôr ho zlákalo šperkárstvo, ktorému ho priučil jeho otec.

Gepostet von KLIMI am Dienstag, 7. Mai 2019

Tak si to zopakujme. Ako si sa vlastne dostal k výrobe šperkov?

Vzťah k citlivej práci a umeniu som získal na vysokej škole, kde som študoval architektúru. Vždy som však sníval o podnikaní a budovaní niečoho vlastného a v architektúre som svoju budúcnosť prestával vidieť. Poprosil som svojho otca, ktorý sa v tom čase už svojmu remeslu nevenoval, aby mi zapožičal vybavenie dielne (nejaké veci som si ešte musel sám dokúpiť) a aby ma priučil remeslu. Teraz sa tomu venujem už štvrtý rok a môj otec mi s remeselnou prácou začal vypomáhať, nakoľko jej pribúda.

Gepostet von KLIMI am Dienstag, 7. Mai 2019

Aký je proces výroby? Aké materiály a technológie využívaš pri svojej práci?

Proces je jednoduchý, vychádzam zo surovej tehličky, respektíve hranolčeka. Ten treba valcovať, brúsiť, opracovávať a pilníkovať, kým nie je hotová obrúčka podľa požiadaviek klientov. Na záver osádzam diamanty, prípadne do vnútra gravírujem mená.

Gepostet von KLIMI am Donnerstag, 25. Oktober 2018

Povinná jazda – je možné sa týmto remeslom uživiť aj na Slovensku?

Nie som pesimistický. Je to ťažké, to nepopieram, ale v každom jednom odvetví sú na Slovensku aj úspešné podniky a na druhej strane aj firmy žijúce z roka na rok. Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som bol v prvej skupine, pretože ak tam už niektorí sú, znamená to, že sa to dá aj tu. Že sa niečo na Slovensku nedá a inde sa dá, považujem skôr za výhovorku. Treba len makať „šupy bomby“, ako mi raz jeden múdry človek povedal.

Čo je na tvojej práci to najťažšie?

Najťažšie je začať robiť odznova, keď máš zlý deň a niečo pokazíš. Zlato sa doplniť nedá, dá sa iba vyrobiť celá obrúčka odznova.

Koľko času ti zaberie výroba jedného šperku?

Je veľmi ťažké to odhadnúť v čistom čase, pretože ich robievame s otcom väčšie množstvo simultánne. Avšak popri všetkej operatíve a iných činnostiach, ktoré si chod firmy vyžaduje, majú klienti svoje zlaté obrúčky hotové do mesiaca.

💎📸 Ploché (hranaté) obrúčky v dvoch variantách podľa želania klientov. V prvom prípade ide o obrúčky bez diamantov, v…

Gepostet von KLIMI am Dienstag, 10. Juli 2018

Čo sa v tvojej dielničke udialo za posledný rok?

Veľmi ma za uplynulý rok potešil nárast klientov. Verím, že je to spôsobené hlavne dobrými recenziami od klientov, ktorí už svoje obrúčky majú. Popri tom som si uvedomil, že úmera je jednoduchá a jasná. Čím lepši budem, tým bude viac klientov. Reálnu recenziu a názor človeka z očí do očí nedokáže nahradiť žiaden spot ani billboard. Dielňu som preto musel rozšíriť o ďalšieho člena – Jarku, ktorá ma na starosti komunikáciu s klientmi a konzultácie návrhov a cenový ponúk ( o tú väčšinovú časť klientov – mimo Košíc ) ak je niekto z Košíc, príde za mnou na osobné stretko.

Na tvojom Facebooku sme zachytili, že sa premiestňuješ do väčších priestorov. Je to tak?

Áno, dal som si cieľ, že sa presťahujem do reprezentatívnejších priestorov. Doposiaľ som mal iba takú svoju malú dielňu s kanceláriou, nakoľko väčšina klientov bola mimo Košíc a zákazky sa vybavovali na diaľku. Avšak čím ďalej, tým mám viac osobných stretnutí a rád by som záujemcov privítal v reprezentatívnom priestore, kde sa budú cítiť čo najlepšie. Navyše, chystám sa v novom priestore šperky, ktoré budem mať vyrobené skladom, vystaviť.

💎🛠💍 Dokončený zásnubný prsteň s 0.27ct Diamantom ( kruhový priemer má 4.10mm ). Diamant má certifikaciu EGL USA a na…

Gepostet von KLIMI am Mittwoch, 6. Juni 2018

Takže to už nebude len o zákazkovej výrobe obrúčok a „snubákov“, ale zákazníci si budú môcť vyberať?

Áno, ponuka sa rozšíri  V nových priestoroch budeme mať s manželkou spoločnú kanceláriu. Veľmi si rozumieme a v podstate sa nevieme dočkať na trávenie času spolu. Kým sme obaja mali inú prácu, videli sme sa veľmi málo, pretože ja pracovnú dobu nemám a ako „motivovaný a snaživý mladý človek“ (úsmev) robím takmer od vidím do nevidím. Takto bude aspoň vedľa mňa čo najviac, navyše aj s očakávaným synom. Čakáme mladého klimiho, bude sa volať Jakub a neviem sa ha dočkať. Termín je koniec Augusta, takže Jakub nám asi akurát skolauduje nové priestory.

Čo sa týka rozšírenia výroby, pripravujem aj merch KLIMI, náušnice a náhrdelníky, zatiaľ mám len skice a dal som do výroby nástroje na mieru, pomocou ktorých sa budú dané šperky vyrábať. Niekedy, keď máš vlastný dizajn, potrebuješ si dať vyrobiť aj vlastné nástroje.

A čo zahraničie? Už tam o značke KLIMI počuli?

Množstvo Slovákov žije v zahraničí. Pravdepodobne sa dopočuli o mojej práci a obrúčky si objednávajú do svojho bydliska. Zasielal som prstienky už do Hamburgu, Toulouse, Zurichu, Frankfurtu alebo až do Londýna. Väčšinou sú to ale naši, Slováci. Verím však, že sa o svoju skúsenosť podelia aj s okolím, a tým sa možno moja klientská základňa rozšíri ešte o niečo viac. Zatiaľ ale prevažnú časť klientov tvoria Slováci a naši bratia Česi, ktorým ďakujem za narastajúcu priazeň.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK