Košice sú kreatívnym mestom mediálneho umenia

  • Košice sú ako dobrá počítačová hra
  • Majú príbeh, charaktery, fajn grafiku, marketing, logiku a zároveň sú nejak technologicky naprogramované
  • Pred tromi rokmi sa však stalo niečo, vďaka čomu raz budú výbornou počítačovou hrou
SITA
  • Košice sú ako dobrá počítačová hra
  • Majú príbeh, charaktery, fajn grafiku, marketing, logiku a zároveň sú nejak technologicky naprogramované
  • Pred tromi rokmi sa však stalo niečo, vďaka čomu raz budú výbornou počítačovou hrou

„Košice sú v porovnaní s Barcelonou alebo Londýnom veľmi rozkošným mestom,“ myslí si vychýrený španielsky umelec a hudobník Marc Vilanova, V roku 2019 tu strávil dva mesiace a v rámci svojej rezidencie vytvoril nevšednú inštaláciu. 128 žiariviek rozložil do tvaru ultrazvukovej vlny, obalil žltým filtrom a osvietil nimi priestor synagógy na Zvonárskej ulici. Inštalácia produkovala ultrazvuky, ktoré ľudským uchom nepočujeme, a tak ich Marc zachytil a preložil do počuteľných frekvencií.

Jeho cieľom bolo, aby sme videli to, čo nemôžeme počuť. A prečo sa k Marcovi a jeho soche vraciame práve teraz? Pretože je to presne rok, čo židovskú synagógu „osvetlili ultrazvuky“ a presne tri roky, odkedy Košice získali titul UNESCO Kreatívne mesto mediálneho umenia (UNESCO Creative City of Media Arts 2018).

A práve vďaka tomuto titulu Marc navštívil Košice a potom ich isto vychválil aj v Japonsku, Amerike, Španielsku a všade, kam jeho umelecká noha vkročila. Pretože to je cieľom titulu – nadväzovať medzinárodné spolupráce, zviditeľňovať Košice vo svete, vymieňať si skúsenosti s partnerskými mestami a prepájať IT svet s kultúrou a kreativitou, výsledkom čoho sú parádne projekty v oblasti mediálneho umenia. 

zdroj: SITA

Technológie pomáhajú umeniu, umenie hecuje technológie

UNESCO Creative Cities Network bola založená v roku 2004 a aktuálne má 250 členov. Košice sa k nej pridali 31. 10. 2017 a spolu so svojimi partnermi (CIKE, mesto KE, IT Valley, FUTU, Tabačka, Biela noc, K13, DIG Gallery) sa zaviazali, že nebudú iba využívať výhody tohto členstva, ale zmysluplne prispievať.

A tak sa aj stalo. Za tri roky sa uskutočnili tri ročníky festivalu Art & Tech Days, ktorý spája umenie s technológiami a do mesta prilákal predstaviteľov významných svetových firiem (Ars Electronica, Sony Computer Science Laboratories Inc., Prezi, atď.), tisíce návštevníkov a stovky umelcov.

Zorganizovali sa výstavy, workshopy, diskusie, umelecké rezidencie a vytvorila sa mediaartová hotelová izba. Mediaart, a teda mediálne umenie, mohla verejnosť vidieť a spoznať v programoch Tabačky, DIG Gallery, VUNU, Košických kultúrnych centier – K13 či na výstavách rezidenčných umelcov KAIR. Titul výrazne pomohol aj už existujúcim podujatiam ako Biela noc

zdroj: SITA

Aktuálne prebieha pilotný projekt City to City: Human Responsibility. Umelci z 10 miest vytvorili päť párov a v online spolupráci tvoria diela, ktorými  reagujú na otázky o zodpovednom využívaní technológií či o ľudskom vplyve na planétu. Diela sa potom vystavia na festivaloch zúčastnených miest, a tak ich určite uvidíme aj v Košiciach.

zdroj: SITA

Mesto plné nápadov

Za posledných desať rokov sa Košice výrazne posunuli v IT oblasti, kultúre aj kreatívnom priemysle. Vďaka titulu UNESCO Creative City of Media Arts a spolupráci s partnerskými mestami napredujú ešte ďalej.

„Stále existuje vízia vytvoriť kreatívne centrum so zameraním na mediálne umenie, digitálne technológie a dizajn. Košice sa môžu tešiť na mediaartové inštalácie a stále žije myšlienka mestskej hry, ktorá by spojila obyvateľov a verejný sektor a hravým spôsobom angažovala Košičanov v tvorbe lepšieho mesta,“ hovorí Michal Hladký, riaditeľ neziskovej organizácie Creative Industry Košice (CIKE), ktorá pripravila prihlášku do súťaže o titul UNESCO Creative City of Media Arts.

Viac informácií o aktuálnom dianí v Košiciach nájdete na www.visitkosice.org. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. www.slovakia.travel

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK