Kotlár poprel pandémiu, opozícia žiada jeho odvolanie. Hovoria o celosvetovej hanbe

  • Splnomocnenec pre pandémiu vyhlásil, že sme ju na Slovensku vlastne nemali
  • Opozícia žiada odstúpenie Petra Kotlára
  • Reagujú bývalí ministri aj lekári
Peter Kotlár, poslanec za SNS a splnomocnenec vlády na prešetrenie manažovania pandémie.
Peter Kotlár je poslancom za SNS a splnomocnenec vlády na prešetrenie manažovania pandémie. TASR/Martin Baumann
  • Splnomocnenec pre pandémiu vyhlásil, že sme ju na Slovensku vlastne nemali
  • Opozícia žiada odstúpenie Petra Kotlára
  • Reagujú bývalí ministri aj lekári

Strana SaS bola jednou zo strán, ktoré iniciovali stretnutie mimoriadneho zdravotníckeho výboru v Národnej rade. Zúčastnili sa na ňom aj odborníci a lekári, ktorí počas pandémie covidu pomáhali Slovákom a bojovali o státisíce životov. Prítomný bol aj splnomocnenec vlády na prešetrenie manažovania pandémie a poslanec za SNS Peter Kotlár. Na mieste vyhlásil, že na Slovensku vlastne žiadna pandémia nebola.

Na jeho výrok takmer okamžite reagovali všetky opozičné strany. Ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú vyzývajú, aby konala. Od šéfky rezortu chcú, aby ho odvolala.

Pandémia nebola

Kotlár na mimoriadnej schôdzi tvrdil, že svoje vyšetrovanie zverejní po letnej prestávke. „V závere môjho vyšetrovania, ktoré prednesiem v septembri, je aj jasný dôkaz toho, že na Slovensku pandémia nebola z hľadiska toho, čo pandémia znamená, z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov. Nech sa páči, napíšte si to,“ povedal na parlamentnom výbore.

Do pozornosti treba dať to, že Slovensko sa ako jediný členský štát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nezapojilo do aktualizácie medzinárodných zdravotníckych predpisov. Tie môže poznať pod skratkou IHR. Práve tým sa mal výbor zaoberať, nakoniec to však skĺzlo do úplne inej debaty.

Poslanci sa na výbore Kotlára ešte po jeho vyjadrení pýtali, či to myslí vážne. Reagoval na to len stručne, keď odvetil: „Smrteľne vážne.“ Poslanci mu priamo v Národnej rade pripomenuli fakt, že na ochorenie COVID-19 zomrelo na Slovensku viac ako 20-tisíc ľudí. Na to reagoval úsečným: „Zatiaľ nehovoríme o vine, kto je za to zodpovedný. Tak buďme radšej tichučko.“

Chcú ho odvolať

Opozičná strana KDH apeluje na Dolinkovú, aby vyvodila dôsledky. Pri jeho odvolaní argumentujú tým, že „nemôžu ignorovať ohrozenie zdravia slovenských pacientov“. Uviedli to v príspevku na sociálnej sieti.

Pýtajú sa, prečo chce Peter Kotlár vyšetrovať pandémiu, ktorá podľa neho na Slovensku nebola. Strana opakuje, že chce zabrániť ohrozeniu života pacientov a medzinárodnej hanbe krajiny, preto hnutie vyzýva vládu, aby splnomocnenca odvolala.

Expert na zdravotníctvo KDH Peter Stachura kritizuje aj samotnú ministerku. Podľa neho Dolinková zjavne nedokáže vysvetliť neprijatie zdravotníckych predpisov WHO splnomocnencom Kotlárom a „zabrániť, aby v budúcnosti neprichádzalo k takejto medzinárodnej hanbe a ohrozeniu života a zdravia našich pacientov“. „Preto vyzývame vládu, aby ho odvolala z postu splnomocnenca.“

Slovami na poslanca nešetril. „Chcem sa ho spýtať, ako sa dokáže pozrieť do očí rodinám tisícov mŕtvych, ktorí počas pandémie zomreli aj v dôsledku činnosti ľudí ako pán Kotlár, ktorí pandémiu spochybňovali,“ povedal ostro.

Rovnako sa rozohnil aj jeho spolustraník František Majerský. „Upozorňujem, že vládni poslanci nechceli zaviazať ministerku Dolinkovú, aby konala v prospech občanov. SNS a pán Kotlár prerástli ministerke cez hlavu. Rozhodujú o zdravotníctve, riadia ministerstvo a celá koalícia ustupuje človeku, ktorý je dezinformátor a ako najväčšie ohrozenie sveta vidí chemtrails,“ nešetril ministerku. Odkázal jej, že by mala konečne prevziať opraty na rezorte zdravotníctva.

Celosvetová hanba

Obdobný postoj zaujalo aj Progresívne Slovensko, ktoré vo videu uviedlo, že „poslanec Kotlár už týmito výrokmi neovplyvňuje len svojich sledovateľov na Facebooku, ale robí Slovensku celosvetovú hanbu“. Ministerku žiadajú, aby sa vymedzila voči jeho konaniu a zvrátila rozhodnutie, ktorými sa dištancujeme od iných krajín, ktoré predpisy podporili.

„Izolácia našej krajiny je príliš vysoká daň za koaličnú spoluprácu. Je v záujme Slovenska, aby sme sa pridali k ostatným členským krajinám a boli pri rokovacom stole. Ochrana zdravia občanov nemôže ustupovať bludom poslanca Kotlára,“ neúnavne tvrdí poslanec PS Oskar Dvořák.

Na videu tiež hovorí, že ak Kotlár takéto výroky prezentoval aj na pôde WHO, neurobil nám len hanbu, ale aj priamo ohrozil pozíciu Slovenskej republiky pri budúcich rokovaniach.

Hnutie Slovensko (bývalé OĽANO) zas na sociálnej sieti uviedlo: „Peter Kotlár chcel vyzerať ako veľký bojovník, no namiesto toho sa dnes ako lekár pred celým svetom úplne zosmiešnil.“

Nad jeho výrokmi krúti hlavou aj bývalý minister zdravotníctva, ktorý bol na čele rezortu počas covidu a následne vo funkcii predčasne skončil, Marek Krajčí. „O pandémii rozhodujú inštitúcie, ktoré sú celosvetové a vedia povedať, že áno, to ochorenie je natoľko rozšírené na svete, že hovoríme o pandémii,“ povedal prítomným novinárom.

„Pán Kotlár sa týmto výrokom odborne absolútne pochoval,“ uzavrel, pričom narážal na to, že splnomocnenec je sám lekárom.

Vyskočil na policu a myslí si…

Vyjadrenia splnomocnenca na Instagrame kritizuje aj odborník na zdravotníctvo strany SaS Tomáš Szalay. Píše, že Peter Kotlár je splnomocnencom vlády pre vyšetrovanie pandémie. Ak zistil, že pandémia nebola, logicky je jeho funkcia nulitná a vláda by ho mala odvolať.

„Potom, čo nás vraj počas plošného testovania práškovali z lietadiel, ma už od Kotlára neprekvapí nič. Neviem, či tomu, čo hovorí, naozaj verí. Ak áno, je mi ho ľúto. Ak nie, ak to robí z kalkulu – ako napr. Alex Jones v USA –, tak je to cynické, bezcharakterné chrapúnstvo,“ nebral si servítku pred ústa.

Szalay nerozumie, ako to chce Kotlár vysvetliť pozostalým po vyše 20-tisíc obetiach covidu. Ani tým, ktorí sa s následkami covidu dodnes trápia. „Ale ak pandémia nebola, Kotlár nemá dôvod zastávať svoju funkciu. A robiť nám ešte hanbu vo WHO. Tvorbu zdravotnej politiky by malo mať na starosti ministerstvo zdravotníctva. Nie niekto, kto vyskočil na policu a myslí si, že je kompót,“ uzavrel rázne.

Ironickú poznámku si neodpustil ani bývalý predseda strany SaS a neúspešný kandidát na europoslanca Richard Sulík. „Pandémia nebola. Zem možno nie je guľatá. Húlenie do kvetináčov pomáha rastlinám. Slovensko, 2024,“ napísal uštipačne na sociálnej sieti.

Zdroje: Facebook/Sloboda a Solidarita, Instagram/mudr.tomasszalay, Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, Facebook/Richard Sulík, Facebook/KDH, Facebook/Oskar Dvořák - Progresívne Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá