Kotleba používanie slova „cigán“ obhajuje albumom Rytmusa, vraj je to bežné

  • Marianovi Kotlebovi sa nepáči komunikácia sudkyne so znalcom
  • Predseda ĽSNS Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd
TASR – Jaroslav Novák
TASR
  • Marianovi Kotlebovi sa nepáči komunikácia sudkyne so znalcom
  • Predseda ĽSNS Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd

Aktualizované 17:10

Marian Kotleba použil na svoju obhajobu aj album od Rytmusa, na ktorom sa nachádza skladba „cigánsky sen“. Na súde sa o Rómoch hovorilo najmä v súvislosti so slovníkom, ktorý používa Kotlebova strana.

Kotlebovci bežne hovoria o Rómoch ako o „Cigáňoch“, často spomínajú „cigánskych asociálov a parazitov“ a tejto rétorike sa podľa výpovede historikov nevyhýbali ani pohlavári vojnového Slovenského štátu.

Kotleba: Nič mi nedokázali

 Historici z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v rámci svojho odborného vyjadrenia podľa predsedu strany Kotlebovci – Ľudová stana Naše Slovensko nepreukázali, že spáchal trestný čin. Uviedol to dnes počas pojednávania v kauze kontroverzných šekov na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Historici Ján Hlavinka, Michal Schvarc a Jakub Drábik vypracovali na podnet prokuratúry odborné vyjadrenie, v ktorom sa zaoberali jednak vojnovou Slovenskou republikou a jej protižidovskou a protirómskou politikou a tiež nacionalistickými politickými subjektmi v súčasnej slovenskej politike. ĽSNS má pritom podľa vyjadrenia „neonacistický charakter“.

Vypovedať pôjde aj Kaliňák

Obžalovaný na historikov smeroval viaceré otázky, nepáčili sa mu však odpovede s frázami „myslím si“, „je možné“ alebo „nedá sa uviesť“. Jakuba Drábika sa pýtal, či vie uviesť nejaké konkrétne výroky jeho osoby, ktoré by predstavovali útok na demokraciu.

Ten si spomenúť nevedel. Marian Kotleba následne zdôraznil, že svedok neuviedol žiadne skutočnosti, ktoré by naznačovali, že jeho politická strana by chcela nahradiť aktuálne politické zriadenie iným. Skonštatoval tiež, že nepozná program ĽSNS.

Súd pojednávanie v kauze šekov odročil na 14. júla. Najvyšší súd SR by mal medzitým rozhodnúť o námietke zaujatosti voči sudkyni, ktoré dnes vzniesol Kotleba. Obhajoba zároveň navrhla súdu ďalšie dokazovanie vrátane výsluchu bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) alebo exšéfa Slovenskej informačnej služby Antona Šafárika.

Aktualizované 13:51

Rodina, ktorá dostala jeden zo šekov na 1488 eur, vypovedala na súde. Manželia Koleňovci sa starajú o ťažko postihnuté deti a na súde uviedli, že ich Kotlebovci oslovili sami. 

My sme to chápali len ako finančnú pomoc, nepripisovali sme tým číslam nič zvláštne“ cituje svedkyňu Silviu Koleňovú portál Aktuality.sk. Podobne vypovedal aj jej manžel, ktorý si na podujatí žiadne nacistické symboly nevšimol.

Kotleba: Sudkyňa je zaujatá

Predseda politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba dnes namietol zaujatosť sudkyne, ktorá prejednáva prípad šekov, pre ktoré je stíhaný.

Ako dnes uviedol na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, prekáža mu komunikácia sudkyne s jedným zo znalcov, ktorý pre súdne konanie vypracoval posudok. Táto komunikácia, ako aj spôsob vedenia celého procesu, podľa obžalovaného dokazuje jej jednoznačnú zaujatosť voči nemu.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová sa necíti zaujatá voči predsedovi politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marianovi K. Z tohto dôvodu sa nevylúčila z prejednávania prípadu šekov, pre ktoré je politik stíhaný. „Necítim sa byť v tejto veci zaujatá,“ povedala s tým, že jej úlohou ako sudkyne je zistiť skutkový stav vo veci.

Marian Kotleba na svojej námietke trvá

Sudkyňa Ružena Sabová následne pričítala komunikáciu so znalcom, ktorá je aj súčasťou spisu. V nej sudkyňa znalca požiadala, aby k svojmu posudku pripojil aj podklady, z ktorých vychádzal.

Taktiež ho požiadala o zaslanie posudku v elektronickej forme. Túto komunikáciu označila sudkyňa za štandardnú, Marian Kotleba však na svojej námietke trvá. „Na odstránenie nedostatkov posudku predsa slúži hlavné pojednávanie,“ povedal. Konanie bolo preto prerušené za účelom posúdenia veci.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Veta má 14 slov

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Samosudkyňa Ružena Sabová, ktorá v tomto prípade rozhoduje, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Zdroje: SITA, aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá