Kotlebov kandidát na poslanca plánuje vystrieľať 1000 medveďov, chce chrániť deti

  • Kandidát ĽSNS Marek Belák má o premnožení medveďov na Slovensku jasné predstavy
  • Vo svojom pláne chce vystrieľať 1000 medveďov v záujme ochrany detí
  • Slovensko má v súčasnosti problémy s premnožením medveďov, streľba však podľa odborníkov nepomôže
BeFunky-collage
TASR
  • Kandidát ĽSNS Marek Belák má o premnožení medveďov na Slovensku jasné predstavy
  • Vo svojom pláne chce vystrieľať 1000 medveďov v záujme ochrany detí
  • Slovensko má v súčasnosti problémy s premnožením medveďov, streľba však podľa odborníkov nepomôže

Kandidát na poslanca Národnej rady za Kotlebovu ĽSNS, Marek Belák, dnes na svojom profile sociálnej sieti uverejnil predvolebný príspevok o tom, ako chce pomôcť Slovensku. Podľa jeho slov vystrieľa 1000 medveďov, aby tak ochránil deti a ľudí, ktorí sa dnes boja chodiť do hôr.

„Garantujem všetkým, ktorí ma budú krúžkovať, že sa postarám, aby sme my a naše deti mohli znovu chodiť na prechádzky do prírody a na výlety do hôr, bez zbytočného strachu z medveďov,“ píše na sociálnej sieti.

Pod jeho príspevkom sa ihneď začali hromadiť poburujúce komentáre ľudí, ktorí nesúhlasia s takýmto postupom. Belák kandiduje zo 139 miesta na listine extrémistickej strany ĽSNS.

Príspevok už Belák zo svojej stránky stiahol a už nie je dostupný.

Medveď hnedý je na Slovensku prísne chraneným druhom. Problémy s medveďmi, ktorým čelia obyvatelia niektorých severnejších častí Slovenska, sa nedajú riešiť paušálnym odstrelom týchto šeliem, ale len prísnym dodržiavaním preventívnych opatrení.

Problémy s medveďmi narastajú

Pre agentúru SITA sa v minulosti vyjadril náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč. Reagoval tak na žiadosť vedenia mesta Vysoké Tatry, aby úrady zvážili reguláciu stavu populácie medveďa hnedého na území Tatranského národného parku. Medvede sú tam podľa mesta totiž výrazne premnožené, čo vyvoláva obavy miestnych obyvateľov aj turistov.

„Otázka, či sú medvede premnožené, sa nedá zodpovedať číslom. Nikde neexistujú normované tabuľky, ktoré by hovorili, koľko zvierat, na akom území má a môže žiť,“ vyhlásil Lukáč s tým, že základným kritériom je, či zvieratá ohrozujú majetok alebo zdravie ľudí.

„To sa v prípade Vysokých Tatier sčasti asi deje. Je ale otázkou, čo alebo kto za tento stav môže,“ zdôraznil.

Na zamedzenie pohybu medveďov v obývaných oblastiach treba podľa Lukáča v prvom rade zabezpečiť odpad tak, aby sa tieto šelmy nenaučili chodiť sa najesť k ľuďom. Dôležitá je ochrana biotopov výskytu medveďa, najmä starých lesov, aby mali pokoj a nemuseli z nich vychádzať.

Lukáč je tiež za zákaz spoločných poľovačiek v biotopoch medveďa, pretože takéto vyrušovanie počas ukladania sa na zimný spánok môže byť nebezpečné. Lukáč súhlasí, že jedince, pri ktorých je jasne dokázané a identifikovateľné, že spôsobujú škody na majetku alebo zdraví ľudí, je nutné eliminovať.

Medveď je síce podľa slovenskej a európskej legislatívy celoročne chránená šelma, no môže sa strieľať v mimoriadnych a riadne odôvodnených prípadoch. Paušálny odstrel však podľa neho nič nevyrieši.

„To je, ako keby sme nechytali vrahov, ale paušálne zavreli desať percent ľudí a tvrdili, že sme znížili počet zločincov,“ uviedol.

zdroj: TASR/Medveď hnedý

Počet medveďov sa zvyšuje

Počet žiadostí na odstrel medveďov bolo podľa portálu Teraz.sk v roku 2019 len 23. Počet medvďov je na Slovensku doteraz nezistený a Lesoochranárske zoskupenie VLK to potvrdzuje: „V žiadnom geomorfologickom celku a ani pre územie celého Slovenska doteraz neexistujú vierohodné informácie o stave medvedej populácie,“ píše na svojich stránkach organizácia.

Marek Belák z Kotlebovej ĽSNS už na svojich stránakch presadzoval v miniulosti veľkú reguláciu medveďov. Dnes však svoje plány konkretizoval. Výskyt medveďov sa však na Slovensku podľa mestskej polície vo Vsokých tatrách zvýšil.

Podľa mesta Vysoké Tatry ľudia žijú v čoraz väčšom nebezpečenstve. „Obyvatelia a turisti mesta Vysoké Tatry žijú v neustálom strachu. Čoraz viac ich totiž ohrozujú premnožené medvede, ktoré hľadajú potravu v blízkosti obydlí a hotelových či reštauračných zariadení. Kým v roku 2010 zaznamenali Vysoké Tatry 97 hlásení výskytu medveďov priamo v meste, o päť rokov neskôr to už bolo 248 a tento rok sa ich počet vyšplhal na vyše 700,“ píše sa v správe mesta.

Vysoké Tatry sa snažia s premnožením medvďov bojovať. Medzi najzásadnejšie opatrenia patrí napríklad neustále skvalitňovanie odpadového hospodárstva.

„Budujú sa nové kontajnerové stojiská a dezinfikujú sa kontajnery, preškoľujú sa taktiež zamestnanci, ktorí zodpovedajú za vývoz komunálneho odpadu, stavajú sa elektrické oplotenia a zvýšil sa aj dohľad mestskej polície,“ vraví náčelník mestskej polície Vysoké Tatry Miroslav Kolodzej.

Zdroje: FB, @marekbelakpolitik, vysoketatry.sk, wolf.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech