Kože aj kosti: Nechutní „gumoví mackovia“ ťa už nemusia strašiť zo sna. Pokrokoví potravinári ich robia inak

  • Základ želatínových cukríkov obracal mnohým ľuďom žalúdok
  • Pokrokoví potravinári ich dnes už však vyrábajú úplne inak
Gumoví mackovia a prekvapená žena
Ilustračný obrázok, Unsplash/Dmitry Dreyer, Pixabay/Engin_Akyurt
  • Základ želatínových cukríkov obracal mnohým ľuďom žalúdok
  • Pokrokoví potravinári ich dnes už však vyrábajú úplne inak

Farebná, sladká či kyslá, konzistenčne ojedinelá, na jazyku príjemná. Taká je želatína, ktorú nám sľubujú rôzne spoločnosti. V skutočnosti je táto látka bezfarebná, bez chuti a vône. Chemicky ide o proteínový polymér s prírodným, respektíve organickým pôvodom, ktorý v slovenských domácnostiach s obľubou voláme aj huspenina.

To, že želatína vzniká zo zvyškov zvieracích častí, už pravdepodobne vieš. Ako informuje portál Hages, na jej výrobu sa najčastejšie používajú hovädzie a bravčové ostatky, ktorých kvalita je technologicky a veterinárne neustále kontrolovaná, aby nedošlo k poškodeniu kolagénu. 

Tento fakt však mnohých ľudí doslova znechutil, a tak sa konzumácie „gumových medvedíkov“ nadobro vzdali. Pokrokoví potravinári však prišli s riešením aj pre túto skupinu milovníkov želatínových cukríkov a hovorí sa o nej stále pomerne málo.

Výnimočný produkt

Želatína je v skratke vlastne kolagén z čiastočne hydrolyzovaných zvieracích ostatkov. Je to bielkovina, ktorá je ľahko stráviteľná a pozostáva celkom z 18 aminokyselín. Tieto aminokyseliny sú prepojené ako stavebné bloky pre rôzne druhy proteínov.

Ľudský organizmus môže vytvárať množstvo aminokyselín z proteínov, ktoré sú potrebné pre život. Zo všetkých najdôležitejších aminokyselín, ktorých je celkom 10, má želatína všetky okrem tryptofánu, a okrem toho nemá zápach, farbu ani chuť.

Tieto fakty robia zo želatíny výnimočný produkt v potravinárskom, ale aj kozmetickom priemysle. Aj naše telo je schopné produkovať kolagén, no za určitých okolností, ako je napríklad stres, nedostatok vitamínu C a starnutie, produkcia vlastného kolagénu klesá, čo má za následok vznik zdravotných a estetických komplikácií.

Ako informuje portál Tvoj Lekárnik, ide o vrásky, zvýšenú krehkosť cievnych stien, spomalené hojenie rán, kĺbové ochorenia a ľahšie opotrebovanie kĺbov, zvýšenú priepustnosť čriev pre rôzne antigény, zvýšenú krehkosť kostí (osteoporóza) a ďalšie.

Chutná náhrada

Mnohí ľudia s radosťou konzumujú gumové cukríky, ktoré im zabezpečia prísun spomínaného kolagénu. Práve tie sú zvyčajne vyrábané z kombinácie cukru, kukuričného sirupu, vody, želatíny, príchutí a farbív. Želatína, ktorá je získaná z kolagénu v zvieracej koži a kostiach, sa používa na vytvorenie gumovej konzistencie.

Príchute a farbivá sa pridávajú na zlepšenie chuti a vzhľadu gumových cukríkov. Existujú však aj alternatívne náhrady za želatínu, ako sú napríklad rastlinné želatíny alebo agar-agar, ktoré sa používajú na výrobu gumených sladkostí pre vegánov alebo vegetariánov.

Želatína
zdroj: Unsplash/@wufuquan

Napríklad spomínaný agar-agar je rastlinný hydrokolloid, ktorý sa získava z červených rias. Ako informuje portál Zdravopédia, ide o škrobový prášok, ktorý sa musí najskôr rozpustiť vo vode a potom sa používa na zahusťovanie tekutín a zmiešaných ingrediencií.

Ako sme už spomenuli, jednou z jeho najväčších výhod je, že je vegánsky a neobsahuje žiadne živočíšne produkty, ako je to v prípade želatíny, ktorá je získaná z kolagénu zvieracích koží a kostí.

Zdroje: ChatGPT, Zdravopédia, Tvoj Lekárnik, Hages

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá