Krajčí: Pomohli by prísnejšie opatrenia a viac testov, situácia sa na Slovensku bude zhoršovať

  • Situácia sa na Slovensku otáča, počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť
  • Na tlačovej besede k epidemiologickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí
  • Tento predpoklad podľa neho potvrdzuje aj reprodukčné číslo, ktoré stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1
AktualneSIU
  • Situácia sa na Slovensku otáča, počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť
  • Na tlačovej besede k epidemiologickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí
  • Tento predpoklad podľa neho potvrdzuje aj reprodukčné číslo, ktoré stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1

Ako minister vysvetlil, nakoľko sa začali uvoľňovať opatrenia, epidemiologická krivka sa spätne stáča a má prognózu rastu. Za posledný týždeň však mierne klesli počet hospitalizovaných aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Začal však stúpať kĺzavý medián z hodnoty 1 326 sa dostal na hodnotu 1 811.

Uvoľňovanie opatretí podľa šéfa rezortu zdravotníctva spôsobuje, že počet prípadoch bude zrejme narastať. „Další týžden predpokladáme, že čísla sa budú zhoršovať,“ upozornil Krajčí.

Pripomína, že sme si stanovili sme si 7 dňový priemer 750 pozitívne testovaných. „Ak nepríjmeme opatrenia, alebo sa nebude viac testovať, budeme sa od tohto čísla naďalej vzdiaľovať.“ 

Profesor Jarčuška avizuje, že na Slovensku budeme očkovať, až keď bude vakcína autorizovaná EÚ agentúrou. Je to logisticky veľmi náročný proces, kvôli udržaniu vakcíny v chlade. Prví sa budú očkovať zdravotníci, ľudia z prvej línie, pracovníci z domov sociálnych služieb, následne ľudia nad 65 rokov. „Posledné dva tri dni nás vyplašili. Platí, že epidemiologická situácia na Slovensku je vážna,“ konštatoval Ján Mikas.

Všetci, ktorí budú prechádzať cez hranice, budú od pondelka 7. decembra potrebovať negatívny výsledok testu na koronavírus. Výsledkom testu sa tak budú musieť preukázať aj osoby, na ktoré sa doteraz vzťahovali výnimky, napríklad pendleri či študenti. Nebude však pre nich povinný negatívny výsledok RT-PCR testu, stačiť im bude aj antigénový test, ktorý nebude starší viac ako dva týždne. Dôvodom je podľa ministra to, že situácia v susedných krajinách je horšia ako na Slovensku. Výnimky z tohto pravidla budú mať tranzity.

Krajčí zároveň informoval, že hygienici zaznamenali viaceré ohniská nákazy v domovoch sociálnych služieb. Za týždeň pribudlo 1 836 pozitívne testovaných ľudí v rizikovej skupine nad 65 rokov veku. Percento pozitívnych pri antigénových testoch je 3,4 %, čo je podľa ministra relatívne vysoké číslo.

Za vysoké považuje aj percento pozitívnych pri PCR testoch, ktoré dosahuje 17,2 %, na druhej strane však oproti minulému týždňu pokleslo. Šéf rezortu zdravotníctva sa domnieva, že ak sa neprijmú ďalšie opatrenia, Slovensko sa bude aj naďalej vzďaľovať od stanoveného priemeru 750 pozitívne testovaných denne.

Minister zdravotníctva tiež uviedol, že premiér Igor Matovič by chcel predstaviť nové spôsoby testovania. „Bude to jedna z vážnych výziev v boji s koronavírusom na Slovensku,“ povedal Kajčí.

Viac však k tomuto plánu zatiaľ hovoriť nechcel. Informoval tiež, že rezort ešte dnes zverejní ďalšiu výzvu na otváranie mobilných odberových miest na antigénové testovanie pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú mať záujem poskytovať túto službu.

Situácia v zahraniční sa podľa ministra zlepšuje. „Drvivá väčšina krajín v Európe má lockdowny, takýmto spôsobom sa situácia zlepšila z jedného týždňa na druhý,“ konštatoval minister. Príkladom sú Česko či Poľsko. Najvážnejšia situácia je aktuálne v Rakúsku, aj tam sa však už mierne zlepšuje. Spomedzi našich susedov je podľa ministra z hľadiska epidemiologickej situácie na tom Slovensko najlepšie.

Článok aktualizujeme.


Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá