Krajina, ktorá sa zriekla vojny, sa musí na jednu pripraviť. Hrozbou je pre nich Čína a KĽDR

  • Japonsko má obavy z Číny, ktorá vyvíja nátlak na Taiwan, ktorý považuje za svoju provinciu
  • V prípade invázie a jeho obsadenia by bolo čínske vojsko len 100 kilometrov od japonských hraníc
  • Japonci chcú preto zdvojnásobiť výdavky na obranu a vojsko. Obávajú sa aj KĽDR
  • Kritici namietajú, že porušia ústavu, ktorá platí od konca druhej svetovej vojny
Japonsko
Japonsko, TASR/Huang Jingwen/Xinhua via AP, Flickr/John Carkeet
  • Japonsko má obavy z Číny, ktorá vyvíja nátlak na Taiwan, ktorý považuje za svoju provinciu
  • V prípade invázie a jeho obsadenia by bolo čínske vojsko len 100 kilometrov od japonských hraníc
  • Japonci chcú preto zdvojnásobiť výdavky na obranu a vojsko. Obávajú sa aj KĽDR
  • Kritici namietajú, že porušia ústavu, ktorá platí od konca druhej svetovej vojny

Japonský premiér Fumio Kišida musí „zvážiť všetky možnosti“ a to aj možnosť útoku na nepriateľskú základňu. Dôvodom je rastúca hrozba zo strany Číny a Severnej Kórei, uvádza CNBC

„Realita je tvrdšia ako kedykoľvek predtým,“ povedal o bezpečnostnej situácii v Japonsku. Severná Kórea totiž pokračuje v testovaní balistických rakiet, spojazdniť mala aj jadrový reaktor a zároveň zdokonaľuje svoje útoky. Čína pokračuje v budovaní vojenských síl, ktoré sú už teraz podľa amerického vojska „dychberúce“ a narastá aj jej činnosť v regióne Juhočínskeho mora. 

Možná nepriateľská základňa

„Zvážim všetky možnosti, vrátane vlastníctva takzvanej nepriateľskej základne, aby som dosiahol potrebné posilnenie obranyschopnosti,“ povedal premiér svojim vojenským silám. 

Kašida, ktorý sa úradu ujal v októbri, vystúpil po prvý raz ako vrchný veliteľ na sobotňajšej previerke jednotiek sebaobrany, ktorá sa konala na hlavnej armádnej základni Camp Osaka severne od Tokia. Podľa ministerstva obrany sa na inšpekcii zišlo asi 800 vojakov. 

zdroj: Wikimedia commons/外務省

„Bezpečnostné prostredie okolo Japonska sa rýchlo mení bezprecedentnou rýchlosťou. Veci, ktoré sa stávali len v sci-fi románoch, sú dnešnou realitou,“ vysvetlil premiér. Povedal, že jeho vláda bude pokojne diskutovať s cieľom ochrániť životy ľudí. 

Kritici sú však proti konaniu premiéra. Podľa nich vlastniť nepriateľskú základňu znamená porušenie japonskej ústavy. V nej je článok, ktorý zaväzuje Japonsko dištancovať sa od vojny. Tvrdia tiež, že Japonsko ako najrýchlejšie starnúca krajina na svete s klesajúcou populáciou by malo vyčleniť viac peňazí na zdravotnú starostlivosť a ďalšie služby.

Rekordné investície

Podľa CNN Japonsko plánuje investovať 6,75 miliárd dolárov do vojenských výdavkov. Už teraz dotuje vojenské odvetvia rekordnými sumami, spolu s ďalšou investíciou tak pôjde o najvyššiu sumu v histórií. 

„Keďže sa bezpečnostná situácia okolo Japonska rýchlo zhoršuje, naliehavo musíme urýchliť implementáciu rôznych projektov,“ uviedlo ministerstvo obrany vo svojom návrhu. 

Finančná injekcia umožní Japonsku modernizovať odpaľovacie zariadenia rakiet umiestnených na ostrovoch vo Východočínskom mori a batérie rakiet Patrio PAC-3 o tri mesiace skôr. 

zdroj: Unsplash/ Alex Martinez

Narastajúci tlak Číny na Taiwan, ktorý Čína považuje za svoju provinciu ovládanú separatistami, spôsobuje v Japonsku nervozitu. V prípade invázie a ovládnutia ostrova by Čína mala svoje sily len 100 kilometrov od japonského územia. Ohrozila by tak kľúčové námorné obchodné cesty, ktoré zásobujú Japonsko ropou a iným tovarom. 

Dodatočné financie tiež umožnia Japonsku rýchlejšie získať protiponorkové rakety, námorné hliadkové lietadlá a vojenské nákladné lietadlá. 

Kašidova vládnuca strana sľubovala zvýšiť investície do obrany už vo svojom volebnom programe. Premiér chcel výdavky na obranu zdvojnásobiť na 2 percentá hrubého domáceho produktu.

Po celé desaťročia Japonsko držalo svoje investície do obrany na úrovni jedného percenta. V spoločnosti vláda nechcela vyvolávať obavy z možných bojových úmyslov, preto držali vojenské náklady nízko. Nechceli, aby sa opakovala situácia z druhej svetovej vojny, keď Japonsko bolo jedným z najväčších agresorov. 

Zdroje: CNBC, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá