Krajiny, ktoré sú pre Slovensko vzorom, teraz šokujú svet testovaním kolektívnej imunity

  • Ku krajinám ako Švédsko č Holandsko, častokrát vzhliadame a inšpirujeme sa ich fungovaním
  • V časoch, kedy celý svet trápi pandémia koronavírusu, však zaujali pomerne šokujúcim postojom
  • Ich cieľom je otestovať kolektívnu imunitu obyvateľov, život je tu preto takmer v bežných koľajach
ci
Ilustračná unsplash.com
  • Ku krajinám ako Švédsko č Holandsko, častokrát vzhliadame a inšpirujeme sa ich fungovaním
  • V časoch, kedy celý svet trápi pandémia koronavírusu, však zaujali pomerne šokujúcim postojom
  • Ich cieľom je otestovať kolektívnu imunitu obyvateľov, život je tu preto takmer v bežných koľajach

Švédsko má momentálne viac ako 3500 aktívnych prípadov, 110 úmrtí a 16 vyliečených ľudí z koronavírusu. Krajina sa aj tak pevne drží svojho pôvodného plánu a výrazne neobmedzuje ľudí žiadnymi prísnymi opatreniami. Švédi tak spokojne popíjajú na terasách reštaurácií, posedávajú na lavičkách v parkoch a večer sa presunú do barov, ktoré zostávajú otvorené. Od nedele sú zakázané len akcie, ktorých sa zúčastní viac ako 50 ľudí informuje BBC.

Švédsko taktiež nezatvára školy, pretože sa obáva, že takýto krok by krajinu pripravil o štvrtinu pracovnej sily, nakoľko niekto by sa o deti musel starať. Aj napriek tomu podľa štokholmského dopravného podniku metrom a prímestskými vlakmi cestovalo v uplynulom týždni zhruba o 50 % menej ľudí, než je bežné. Prieskumy tiež ukazujú, že viac ako polovica obyvateľov hlavného mesta pracuje z domu.

zdroj: Ilustračná, unsplash.com

Ako to vláda bez nariadených obmedzení dosiahla? Apelovala na zodpovednosť, ktorú má každý obyvateľ. Úrady vydávajú skôr odporúčania a manuály. Tie zahŕňajú rady, aby ľudia zostali doma, ak sú chorí alebo, aby si umývali ruky, zbytočne necestovali a pracovali v režime home office.

Vláda trvá aj na tom, aby ľudia mali naďalej možnosť kedykoľvek vychádzať von, pretože je to dobré pre ich fyzické a mentálne zdravie. Jedným z dôvodov, prečo sa mnoho Švédov rozhodlo riadiť odporúčaniami štátu, môže byť aj to, že v krajine tradične panuje vysoká dôvera v štátne inštitúcie a autority.

Ďalším faktorom môže byť rozloženie populácie. Vo Švédsku by človek len veľmi ťažko hľadal multigeneračné domy, aké sú typické napríklad na strednom Slovensku. Vo Švédsku je viac ako polovica domácností tvorená len jedným človekom, čo výrazne znižuje možnosť šírenia vírusu medzi príbuznými.

Čo na to experti? Skupina lekárov 10. marca uverejnila v lekárskych novinách stanovisko, ktoré varuje pred možným „katastrofickým účinkom“ na švédske zdravotnícke služby, ak nebudú prijaté tvrdé opatrenia. Následne 2000 švédskych vedcov a profesorov univerzít poslalo vláde otvorený list vyzývajúci na sprísnenie opatrení.

„Mám dojem, že chcú vyvolať v spoločnosti hromadnú infekciu, aby dosiahli kolektívnu imunitu, ale je to cynické, pretože to môže krajinu stáť stovky, možno tisíce ľudských životov,” povedala Olle Kämpe, profesorka Lekárskej univerzity Karolinska Institutet.

zdroj: Ilustračná, unsplash.com

Podobný postoj ako Švédsko zaujalo aj Holandsko, ktoré sa snaží kolektívnu imunitu budovať tým, že umožní veľkému počtu ľudí sa nakaziť takzvaným kontrolovaným tempom. Holandsko momentálne hlási viac ako 10-tisíc nakazených, 771 úmrtí a 250 vyliečených.

„Pravdou je, že v blízkej budúcnosti bude veľká časť holandskej populácie nakazené vírusom. Môžeme spomaliť šírenie vírusu, zatiaľ čo vytvoríme kontrolovanú skupinovú imunitu. To môže trvať mesiace alebo aj dlhšie a počas tejto doby potrebujeme chrániť ľudí s väčším rizikom, najviac ako je to len možné,“ vyhlásil premiér Mark Rutte.

Myšlienka skupinovej imunity je kontroverzná. Podporuje ju švédsky štátny epidemiológ Anders Tegnell a britský hlavný vedecký poradca Patrick Vallance. Svetová zdravotnícka organizácia sa však k nej stavia skôr skepticky.

Zdroje: BBC, irishtimes.com, telegraph.co.uk, covidvisualizer.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá