Bibi display
Bibi mobile
SITA/AP, Amir Cohen

„Kráľ Bibi” sa vracia. Vyštudoval MIT, bol v elitnom komande a po šiestykrát sa stal premiérom Izraela

  • Šesťnásobný izraelský premiér Benjamin Netanjahu je na politickej scéne už niekoľko desaťročí
  • Vyrastal v Pensylvánii, pôsobil v elitnom komande, kde takmer umrel a vyštudoval prestížnu MIT
  • Šesťnásobný izraelský premiér Benjamin Netanjahu je na politickej scéne už niekoľko desaťročí
  • Vyrastal v Pensylvánii, pôsobil v elitnom komande, kde takmer umrel a vyštudoval prestížnu MIT

Izraelský politický matador Benjamin Netanjahu, prezývaný ako Bibi, sa opäť vracia do premiérskeho kresla. Poslanci izraelského parlamentu Kneset vyslovili vláde dôveru. Učinilo tak 63 zo 64 koaličných poslancov z 120 členov parlamentu, čím vláda získala pohodlnú koaličnú väčšinu. 

Pre Netanjahua je to už šiesta vláda, na ktorej je čele. Nová vláda je ale výnimočná tým, že ju odborníci, ale aj jej kritici považujú za najpravicovejšiu a nábožensky najortodoxnejšiu v dejinách Izraela. Dôvodom je zloženie strán, ktoré koalíciu vytvorili. Spolu s Netanjahovým Likudom, budú vládnuť zástupcovia krajnej pravice a náboženského ortodoxiu, vrátane strany Náboženský sionizmus.  

Bibimu sa podarilo vládu sformovať, len tesne pred uplynutím mandátu. Netanjahu získal mandát na zostavenie novej vlády po víťazstve v novembrových parlamentných voľbách, po ktorom na sebe prevzal úloh týkajúcu sa ukončenia bezprecedentnej patovej situácie v izraelskej politike. V jej dôsledku sa za menej ako štyri roky konalo v Izraeli pätoro volieb.      

Mandát na zosvatanie vlády mal Netanjahuovi vypršať minulú stredu o polnoci. Len niekoľko minút predtým však v telefónom rozhovore informoval izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga, že „bol schopný zložiť vládu“, uviedla Netanjahuova kancelária vo vyhlásení.

Po návrate do premiérskeho kresla čelí vlne kritiky čiastočne aj kvôli svojim koaličným partnerom. Existujú obavy, že Izrael pôjde cestou deformovania demokracie a potláčania práv menšín. Staronový premiér ale tvrdí, že demokracia sa nekončí. 

Netanjahu sa do dejín zapísal ako najdlhšie slúžiaci izraelský premiér, no ani jemu sa nevyhli škandály, krízy alebo konflikty, či obvinenia z populizmu a polarizácie krajiny. Jeho cesta na politický vrchol je plná zaujímavostí a kuriozít.

Vyrastal v Pennsylvánii 

Netanjahu sa narodil v izraelskom Tel Avive v roku 1949 ako druhý z troch bratov. Jeho mama Tzila Segal pochádzala priamo z Izraela, jeho otec Benzion sa narodil v poľskej Varšave. Netanjahuov starý otec z otcovej strany, Nathan Mileikowskij bol rabín a sionistický spisovateľ. Keď Bibiho starý otec emigroval do Izraela, zmenil svoje priezvisko z „Mileikowského“ na „Netanjahu“, čo znamená „Boh dal“.

Benzion pôsobil ako profesor histórie, ktorý sa špecializoval na zlatý vek Židov v Španielsku a prenasledovanie židov počas inkvizície. Pre svoju prácu sa presťahoval na predmestie Filadelfie do mesta Cheltenhame v Pennsylvánii. Benzion vyučoval na židovskej Cornellovej univerzite. Mladý Netanjahu tak strávil svoje tínedžerské časy v Spojených štátoch, kde navštevoval aj strednú školu. V USA žil v rokoch 1963-1967.

„Som rád, že som vo Filadelfii,“ cituje Washington Post Netanjahuove slová pri návšteve Pennsylvánskej univerzity v roku 1999. „V tomto meste sa vyvinula dosť veľká časť môjho intelektuálneho kapitálu.“

Tak trochu mimozemšťan 

Netanjahuove zážitky z rodného Izraela boli diametrálne odlišné od americkej bezstarostnosti, akú zažívali jeho rovesníci v USA. Navyše v tom čase práve vrcholila vojna vo Vietname a väčšina jeho spolužiakov bola proti nej, poznačená ideálmi detí kvetov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Washington Post, the New York Jewish Week, Times of Israel, MIT News, New York Times, NY Mag, CBS News, DW, AP, SITA, TASR, BBC, Jerusalem Post, Times of Israel, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá