Kráľ hoaxov Maiga šíri nepravdivé informácie o smrti Viršíka. Danko sa ho zastal, tvrdí, že je to názor

  • Konšpirátori zneužili smrť Jula Viršíka na dezinformačnú kampaň o vakcínach
  • Šíria správu, že úmrtie bolo spôsobené vakcináciou proti koronavírusu
  • Július Viršík však zomrel na zástavu srdca, smrť nesúvisela s očkovaním
  • Ibrahim Maiga šíri klamstvá aj po vykonanej pitve, polícia na to upozornila prostredníctvom sociálnej siete
  • Andrej Danko sa však zastal Maigu, vyzýva políciu, aby daný status stiahla
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jakub Kotian
  • Konšpirátori zneužili smrť Jula Viršíka na dezinformačnú kampaň o vakcínach
  • Šíria správu, že úmrtie bolo spôsobené vakcináciou proti koronavírusu
  • Július Viršík však zomrel na zástavu srdca, smrť nesúvisela s očkovaním
  • Ibrahim Maiga šíri klamstvá aj po vykonanej pitve, polícia na to upozornila prostredníctvom sociálnej siete
  • Andrej Danko sa však zastal Maigu, vyzýva políciu, aby daný status stiahla

Pred 3 dňami zasiahla Slovensko smutná správa o smrti legendárneho rozhlasového moderátora Jula Viršíka. Konšpirátori začali šíriť nepravdivé správy, že príčinou smrti moderátora bolo očkovanie vakcínou proti koronavírusu. Pitva danú možnosť vylúčila. Hoax šíril aj Ibrahim Maiga, polícia jeho správanie označila za úbohé. Predseda strany SNS Andrej Danko sa však Maigu zastal. 

Slovenská dezinformačná scéna využila smrť moderátora Júliusa Viršíka na vyvolanie odporu k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Upozorňuje na to polícia na webe Hoaxy a podvody — Polícia SR. Konšpirátori šírili správy, že príčinou smrti bolo očkovanie vakcínou proti koronavírusu. Dané informácie sú však nepravdivé. 

Konšpirátori zneužili smrť Viršíka: šíria správy, že príčinou smrti bolo očkovanie, sú to hoaxy

Užívateľský profil Ján Bielčik, ktorý podľa polície obsahuje viaceré konšpirácie, zverejnil screenshot statusu Viršíka z 18. apríla, kde rozhlasový moderátor informoval, že sa dal zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Predmetný užívateľ podľa polície status okomentoval: „Julo Viršk – moderátor Rádia RockFM … Astra Zeneca!!! 56 rokov ! … Dnes zomrel !!!, kľudne sa ďalej očkujte.“

„Odborníci“ ktorí si myslia, že sú lekármi 

Hoax sa stal na internete populárnym. „Odborníci“ na medicínu teda určili príčinu smrti skôr ako samotní patológovia. Lekársky posudok však tieto klamlivé informácie vyvrátil. Ministerstvo zdravotníctva SR prostredníctvom sociálnej siete informovalo, že Július Viršík zomrel na zástavu srdca a jeho smrť nesúvisela s očkovaním. 

„V prípade úmrtia pána Júliusa Viršíka bola vykonaná pitva. Závery pitvy preukázali vážne cievne postihnutie srdca z chorobných príčin, dôsledkom ktorých došlo k zlyhaniu srdca. Očkovanie, ktoré absolvoval pred vyše 1,5 mesiacom, nie je možné dávať do súvisu s jeho úmrtím,“ uvádza sa na facebookovom profile Ministerstva zdravotníctva SR. 

ÚMRTIE MODERÁTORA JÚLIUSA VIRŠÍKA NESÚVISELO S OČKOVANÍM Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine pána Viršíka.Pán Viršík…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, May 27, 2021

Hoaxy sa šíria aj po pitve

Konšpirátorom však zrejme nestačil ani lekársky posudok. Hoax o príčine smrti Júliusa Viršíka začal šíriť prostredníctvom sociálnej siete Ibrahim Maiga. Maigov status zdieľalo 75 ďalších ľudí.

Polícia SR to nenechala len tak a Maigovo správanie označila za úbohé. „Jeho smrť je od prvej minúty zneužívaná podobne zmýšľajúcimi ľuďmi ako Maiga. Je to najväčší ľudský hyenizmus,“ píše sa na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR

ÚBOHÝ IBRAHIM MAIGA SA PRIŽIVUJE NA SMRTI JULA VIRŠÍKANa podprahové a primitívne aktivity Ibrahima Maigu na internete…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Saturday, May 29, 2021

Maigu možno pasovať za kráľa hoaxov. Jeho facebooková nástenka je zaplnená rôznymi dezinformáciami, podvodnými správami a konšpiráciami. Polícia SR naňho upozorňovala už viackrát. „Na podprahové a primitívne aktivity Ibrahima Maigu na internete sme upozorňovali už viackrát. V honbe za lajkmi a akýmsi falošným pocitom popularity je schopný napísať aj najväčšiu tuposť, len aby mal pocit, že ho ľudia majú radi,“ napísali. 

Danko tvrdí, že je to jeho názor 

Do „prestrelky“  medzi políciou a Ibrahimom Maigom sa nečakane zapojil aj Andrej Danko. I keď by mnohí čakali, že sa bývalý predseda NR SR pridá na stranu (lekármi potvrdenej) pravdy, mnohí by sa, žiaľ, mýlili. Andrej Danko podržal Maigu. 

Ibrahim Maiga je tupec?

Posted by Andrej Danko – predseda SNS on Saturday, May 29, 2021

Andreja Danka pohoršila reakcie polície. „Milí priatelia, dvakrát som to čítal. Na facebookovej stránke policajného zboru je napísané, že Ibrahim Maiga je tupec,“  prehlásil Andrej Danko vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Vo videu vyzval adminov facebookovej stránky Polície SR, aby daný status stiahli a Maigovi sa ospravedlnili. 

„Ibrahim Maiga vyjadril svoj názor, že smrť nášho milovaného Jula Viršíka súvisí s očkovaním. Je to jeho názor, má na to právo,“ prehlásil Andrej Danko. Treba však podotknúť, že nepravdivá informácia a vlastný názor sú dve rozdielne veci. 

Zo záveru pitvy vyplýva, že príčinou smrti bola zástava srdca a smrť nesúvisela s očkovaním. Správy Ibrahima Maigu, v ktorých šíri, že smrť Viršíka mohla súvisieť s očkovaním, nie sú teda vlastným názorom, ale klamstvom.  

Zdroje: Facebook/ Andrej Danko , Facebook/ Polícia SR, Facebook/ Ministerstvo zdravotníctva SR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK