Kráľovná Twitteru Taylor Swift Trumpovi: V novembri končíš. Odštartovala éru „nemlčania“ umelcov

  • Speváčka vyhlásila vojnu Trumpovi na Twitteri. Obvinila ho z podpory myšlienok o nadradenosti bielej rasy a rasizmu
  • Hudobníčka má na sociálnych sieťach viac followerov ako samotný prezident USA
  • Swift sa väčšinu svojej kariéry k politike nevyjadrovala, mnohí verili, že je utajená republikánka
Trump Swift
SITA/Invision/AP, Evan Agostin,Patrick Semansky
  • Speváčka vyhlásila vojnu Trumpovi na Twitteri. Obvinila ho z podpory myšlienok o nadradenosti bielej rasy a rasizmu
  • Hudobníčka má na sociálnych sieťach viac followerov ako samotný prezident USA
  • Swift sa väčšinu svojej kariéry k politike nevyjadrovala, mnohí verili, že je utajená republikánka

Americká speváčka a skladateľka Taylor Swift sa pustila do prezidenta USA na Twitteri potom, čo zverejnil tweet, v ktorom napísal „keď sa začne rabovanie, tak sa začne streľba“.

Samotný Twitter Trumpov príspevok skryl, pretože podľa spoločnosti glorifikuje násilie. Reakcia hudobníčky sa objavila okamžite.  „Potom čo pomáhaš zapaľovať požiare bielej nadradenosti a rasizmu počas celého tvojho prezidentovania, máš nervy predstierať morálnu nadradenosť, pred tým ako sa začneš vyhrážať násilím? Keď sa začne rabovanie, tak sa začne streľba? V novembri končíš.“

Tweet od Swift sa ihneď stal diskutovaným. Niektorí užívatelia tvrdili, že to hudobníčka  prehnala a odporučili jej, aby sa radšej starala o svoju hudbu. Ďalší ju presviedčali, že takýmito vyjadreniami môže stratiť veľa fanúšikov. Stal sa však pravý opak, speváčka získala ďalších 200 000 followerov. Tweet o Trumpovi získal 2,2 milióna likes a stal sa najobľúbenejší zo všetkých jej príspevkov.

Mlčala zo strachu

Swift je dnes známa ako medzinárodná popova hviezda, ale prvé úspechy zaznamenala ako speváčka country hudby. Country je známe veľkým počtom republikánskych poslucháčov. Väčšina ľudí si preto myslela, že Swift je utajená republikánka. K tejto teórii prispievala jej mlčanlivosť v oblasti politiky a ľudských práv.

V dokumente Miss Americana sa samotná speváčka vyjadrila, že mlčala z obavy, že dopadne ako kapela Dixie Chick. Kapela sa kriticky vyjadrila o vtedajšom prezidentovi Bushovi a invázii do Iraku, začo boli členky Dixie Chick kritizované, urážané a prakticky im to zničilo kariéru na country scéne.

„Celú svoju kariéru mi manažér a vydavateľstva hovorili: Nebuď ako Dixie Chick. A ja som milovala Dixie Chick,“ uviedla Swift.

zdroj: TASR/AP, Charles Sykes

Posledné dva roky prelomila mlčanie 

Swift sa rozhodla prelomiť mlčanie pred senátorskými voľbami v jej domovskom Tennessee. Kandidátku republikánov Marshu Blackburn nazvala Trumpom v parochni.

„Hlasuje proti spravodlivej mzde pre ženy, proti znovuschváleniu zákona o násilí na ženách, ktoré nás chráni pred domácim násilím a stalkingom. Myslí si, že gay páry alebo ľudia, ktorí tak len vyzerajú, môžu byť vyhodení z reštaurácie. To sú základne ľudské práva a ide o to, čo je správne a čo nie, a už sa nemôžem pozerať na ďalšiu reklamu, kde maskuje túto politiku za slovami „kresťanské hodnoty Tennessee“.“

„To nie sú kresťanské hodnoty Tennessee. Ja v Tennessee žijem. Som kresťanka. Toto nezastávame,“ povedala speváčka v dokumente na adresu Blackburn. Swift podporila demokratického kandidáta Phila Bredesena.

Na svojím poslednom albume Lover podporuje LGBTI komunitu, singlom You Need To Calm Down si uťahuje z homofóbov. Súčasťou videa k singlu je aj petícia za podporu Zákonu o rovnosti.

Ako dôvod, prečo sa rozhodla začať verejne hovoriť o právach LGBTI komunity a ženských právach v rozhovore pre magazín Vogue uviedla, že „práva sa znižujú prakticky každému, kto nie je hetero biely cisgender muž“.

zdroj: TASR/AP, Chris Pizzello

Trump: Jej hudbu mám o 25% menej rád

Potom ako Swift podporila demokratického Phila Bredesena a jej politická orientácia vyšla najavo, sa novinári pýtali Trumpa, čo si teraz myslí o Swift. Odpovedal im, že jej hudbu má teraz o 25 % menej rád. 

Pri Trumpovi, ktorý je známy tým, že si neberie servítku pred ústa, išlo o veľmi diplomatickú odpoveď. Na posledný tweet od hudobníčky ani nereagoval. Trump si veľmi dobre uvedomuje silu sociálnych sietí, kde majú obaja porovnateľnú moc.

Trump má menej followerov

Swift má na Twitteri 86,4 miliónov followerov. Trump 82 miliónov. Ešte väčší rozdiel spočíva v Instagrame, kde má Swift 134 miliónov followerov a Trump len 20,3 miliónov.

Odborníci sa zhodujú, že Swift pracuje so sociálnymi sieťami na vysokej úrovni. „Jej marketingové techniky sú dobre vypočítané, ale tiež surové a skutočné,“ uviedol portál Medium.com

Fanúšikovia sú hudobníčke natoľko oddaní, že pri nejakej krivde, ktorá sa hudobníčke stane, dokážu obťažovať zdroj krivdy až do neúnosnej miery. Najlepším príkladom je spor so Scooterom Braunom, ktorý kúpil jej bývalé vydavateľstvo a nechcel jej povoliť hrať jej vlastné pesničky na American Musis Awards. Fanušikovia ho bombardovali dovtedy, kým povolenie nedostala.

zdroj: TASR/AP, Time Magazine

V útokoch nepoľavila

Swift neprestáva kritizovať Trumpa, aj keď teraz už nepriamo. Na svojom Twitteri zverejnila sériu tweetov vyzývajúcu na voľby poštou a zmenu politickej garnitúry, ktorá je podľa nej  zasiahnutá rasizmom.  

„Potrebujeme si zvoliť ľudí, ktorí budú bojovať proti policajnej brutalite a voči akémukoľvek druhu rasizmu,“ uviedla Swift.

Zároveň pochválila aj bývalého prezidenta Obamu za článok, v ktorom opisoval ako môže tento moment (smrť Floyda a protesty) viesť k bodu pre skutočnú zmenu.

Zdroje: Taylor Swift: Miss Americana, Rolling Stone, Vogue, Medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech