Kráľovstvo za chlieb s maslom! Po mliečnej kríze zrejme príde pekárenská

  • Zdá sa, že slovenským ľudom čoskoro zase otrasie vlna hromadného rozhorčenia. Niekto nám chce narušiť rodinný rozpočet ďalším zdražovaním.
collagefwef
pixabay.com, unsplash.com
  • Zdá sa, že slovenským ľudom čoskoro zase otrasie vlna hromadného rozhorčenia. Niekto nám chce narušiť rodinný rozpočet ďalším zdražovaním.

Čo by to bolo za klasické slovenské raňajky bez (ideálne) čerstvého chleba a klasického kravského masla? Na naše rodiny by sa zrejme zniesla hotová apokalypsa, pretože bez tejto „slovenskej“ pochúťky si mnohí nevieme predstaviť život. Niet divu, že plošné zdraženie masla so sebou prinieslo vlnu nepokoja a sťažností. Veď maslo je život. Na sebemenšiu zľavu teraz striehneme ako supy a za akciu 2+1 by sme vraždili. V nemenovanom českom reťazci dokonca museli na maslo umiestniť čipy proti krádeži, zrejme netreba vysvetľovať prečo.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Poďme však k avizovanej novinke. Vláda nedávno oznámila, že chce okrem zvyšovania minimálnej mzdy zvýšiť príplatky za nočnú prácu a prácu počas víkendov. To je na jednej strane pozitívne, pretože keď niekto pracuje na smeny zahŕňajúce nočné, víkendy aj sviatky, za svoju drinu si zaslúži poctivý zárobok. Každé euro navyše sa počíta. Koho sa však takáto zmena dotkne najvýraznejšie? Napríklad takých pekární, ktorých zamestnanci pracujú prevažne v noci, aby si mal ty ráno na stole čerstvý chlieb a pečivo.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Ak budú musieť pekárne vyplácať svojím zamestnancom peniaze navyše, pričom mnohé hospodária na hranici prežitia, pre mnohé z nich to bude likvidačné. V prvom rade sa však takéto zmeny odrazia na cene pečiva, ktoré pôjde jednoznačne hore. Alebo na to naopak doplatí kvalita. Čo je horšie? Podľa predbežných odhadov však bude dôsledkom najmä zvýšenie ceny za chlieb o priemerne 26 centov. Áno, ani ten chlieb už dávno nie je jedlom chudobných. No na druhej strane, stále si ho môžeš napiecť sám za lepšiu cenu a v lepšej kvalite. :)

Zvyšovanie cien potravín nie je príjemnou záležitosťou a dotkne sa mnohých, no na druhej strane nejde o koniec sveta. My Slováci máme často v obľube preháňať vo veľkom. Zo zdraženia masla sa vďaka tomu stala národná pohroma. Zdá sa, akoby niektorí konzumovali dve kocky na raňajky aj na večeru a tak sa báli, že ich drahšie maslo privedie na mizinu. Ale koniec žartom, chlieb s maslom naozaj nebudeme vyvažovať zlatom ani nepôjde o prehnaný luxus. Pokiaľ ješ ako bežný človek, neprejedáš sa alebo nepečieš maslové torty, si v pohode. Svet sa ďalej točí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech