Krásy Slovenska sa zmenili na hory smrti. Vlani zahynulo mimoriadne veľa turistov

  • Záchranári si takýto vysoký počet úmrtí na horách nepamätajú
  • V roku 2022 si slovenské hory vzali až 53 životov
Vo Vysokých Tatrách sa spustila lavína. Pátracia akcia v snehu s pátracími lavínovými psami
Horská záchranná služba
  • Záchranári si takýto vysoký počet úmrtí na horách nepamätajú
  • V roku 2022 si slovenské hory vzali až 53 životov

Takýto tragický rok ešte nebol. Slovenské hory boli v roku 2022 mimoriadne kruté a vzali si rekordný počet životov. Záchranári však dodávajú, že veľká časť turistov si za úmrtie, žiaľ, môže sama. Mnohí sa do hôr vybrali bez patričného vybavenia, alebo precenili svoje sily.

Mimoriadne vysoký počet úmrtí, 56, zaznamenali počas roka 2022 v slovenských horách. Za posledné roky bol pritom počet úmrtí maximálne 40. V pondelok o tom informovala Horská záchranná služba (HZS).

Najviac úmrtí bolo v Tatrách

Najviac úmrtí, 23, bolo podľa horských záchranárov vo Vysokých Tatrách, no nadpriemerne vysoký počet zosnulých bol aj v Malej Fatre.

Turisti sa viackrát vyberali do exponovaných terénov mimo značkovaných chodníkov s nedostatočným vybavením alebo skúsenosťami. Taký bol aj prípad prvej nehody zo 7. januára, keď zahynula trojica poľských vysokohorských turistov. Tí sa pohybovali v horolezeckom teréne pod Kotlovým štítom.

Mali síce zimný výstroj, no ten nebol v dobrom stave. Problémom bolo aj to, že sa pohybovali mimo klasickej zostupovej trasy a nemali odbornosť na pohyb v týchto miestach. Spojenie týchto faktorov malo fatálne následky,“ uviedli horskí záchranári.

Pády po pošmyknutí na snehu a ľade boli smrteľné vo viacerých prípadoch aj mimo Vysokých Tatier, napríklad pod Malým Rozsutcom alebo pod Jakubinou v Západných Tatrách. V lete tragické pády mimo značkovaných chodníkov pokračovali.

„Opäť išlo o skalnaté, niekedy až horolezecké terény,“ konkretizovala HZS. Dodala, že tragicky sa skončili pády z Baníkova v Západných Tatrách, zo Satana, Prostredného hrebeňa, Kvetnicovej veže a Ždiarskej vidly.

Okrem terénu je faktorom úrazov na horách aj počasie, v letnom období hlavne búrky spojené s bleskami. Tie si podľa horských záchranárov vyžiadali v uplynulom roku obete v Malej Fatre a pod Kriváňom vo Vysokých Tatrách. Päť obetí si vlani vyžiadali lavíny.

Úrazy na horách sa nestávajú iba turistom, zahynuli napríklad aj lesní robotníci vo Veľkej Fatre, pastieri v Malej Fatre a jeden pracovník lyžiarskeho strediska na Zverovke. „Nezvyčajnou bola aj letecká nehoda dvoch vetroňov vo Veľkej Fatre,“ priblížili horskí záchranári.

Decembrová lavína

Horskí záchranári vyrážali k tragédii iba nedávno, v decembri 2022. Lavína vo Vysokých Tatrách si vyžiadala životy dvoch turistov vo veku 36 a 41 rokov, ktorí sa napriek varovaniam chatárov vybrali do Priečneho sedla. Informuje o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

V sobotu (10. 12.) večer sa na horských záchranárov obrátila priateľka slovenského turistu, ktorý sa ráno vybral aj s kamarátom na túru do Malej Studenej doliny. Dvojica mala v úmysle prejsť cez Priečne sedlo alebo vystúpiť na Širokú vežu. Keďže sa jej s ním nepodarilo skontaktovať, informovala HZS.

Po preverení chát v trase postupu sa záchranárom podarilo zistiť, že dvojica bola naposledy videná na Téryho chate, odkiaľ sa aj napriek varovaniam zamestnancov vybrali do Priečneho sedla,“ uvádzajú horskí záchranári.

Podľa ich zistení sa do Priečneho sedla v približne rovnakom čase, no zo Zbojníckej chaty, vybrala aj iná dvojica turistov. Pre zlé podmienky pod sedlom sa však otočili a vrátili a chatu. Zo sedla nevideli nikoho zostupovať a v snehu neboli žiadne stopy.

Oblasť išiel preveriť dobrovoľný záchranár HZS pracujúci na chate spolu s ďalším kolegom. Z doliny spozorovali veľkú lavínu, ktorá sa uvoľnila spod Priečneho sedla. Lavínište prehľadali, no bezúspešne. „Zo Starého Smokovca medzitým odišli záchranári HZS s vyhľadávacím systémom Recco a dvaja psovodi s lavínovými psami. Pes označil miesta zasypania oboch mužov,“ dodala HZS.

Pre husté sneženie, silný vietor, zvyšujúce sa riziko pádu ďalších lavín, ako aj nepriaznivú predpoveď počasia sa záchranári ešte v noci vrátili na základňu. „Transport nebohých prebehne hneď, ako to poveternostné podmienky a lavínová situácia dovolia,“ uvádzajú horskí záchranári.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá