Krčméry: S pribúdajúcim počtom obetí pandémie bude intenzita útokov na zdravotníkov klesať. Pribudlo 2 406 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 473 996, za predchádzajúci deň pribudlo 1 475 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 275 575 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 454 ľudí
pandemia, koronavirus, krčméry
TASR/Pavel Neubauer
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 473 996, za predchádzajúci deň pribudlo 1 475 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 275 575 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 454 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 406 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 75 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 372 pozitívnych, viac ako 73 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZ SR.

Včera bolo ukončených 13 927 RT-PCR vyšetrení a 19 715 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (589), nasleduje Prešovský (520), Košický (391), Banskobystrický (301), Trnavský (189), Bratislavský (183), Nitriansky (119) a Trenčiansky (114).

Je medzi nimi 1 109 mužov a 1 297 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 204 987 a žien 224 899. V nemocniciach je hospitalizovaných 877 pacientov, potvrdené ochorenie má 818 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,54 % ľudí. Na JIS je 97 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 91 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 20 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 772 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 505.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 722 228 pričom takto bolo pozitívne testovaných 429 886 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 636 822 z čoho bolo pozitívne testovaných 397 508 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 733 576. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Zdravotníci dostali status chránenej osoby

Útoky na zdravotníkov treba spoločensky odsúdiť. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol po stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Pripomenul, že zdravotníci majú pri výkone povolania status chránenej osoby. Páchateľom atakov preto hrozia vyššie tresty. 

„Stretnutie bolo pre mňa veľmi prínosné. Cítim tu jednoznačnú podporu, či už zo strany generálnej prokuratúry alebo Policajného zboru pri ochrane zdravotníckych pracovníkov, ale aj pri zamedzení šíreniu nepravdivých správ, ktoré prispievajú k tomu, že máme plné nemocnice pacientov, ktorí by tam nemuseli byť,“ vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Hoaxy, ktoré šíria samotní zdravotníci, sa majú riešiť na úrovni ministerstva zdravotníctva. Poznamenal, že šíritelia nepravdivých správ prispievajú k preplnenosti nemocníc, úmrtiam, keďže väčšina obetí ochorenia COVID-19 je nezaočkovaná, ako aj obmedzeniu poskytovania „klasickej“ medicíny.

„Faktom je, že zdravotnícky personál prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú, je potrebné preto prijať aktívne opatrenia, ktoré týmto incidentom zabránia,“ povedal Mikulec.

Útokom čelil aj Krčméry

Krízový štáb sa dohodol na konkrétnych opatreniach a časť z nich bude okamžite aplikovaná do praxe.

„Prácu našich zdravotníkov si vážime a ministerstvo zdravotníctva veľmi jasne komunikuje, že svojich zdravotníkov budeme chrániť a urobíme všetky kroky pre to, aby svoju prácu mohli vykonávať v pokoji a prispeli sme týmto ako k ochrane verejného zdravia, tak aj k našich zdravotníckych pracovníkov,“ uviedol Lengvarský .

vladimír krčméry očkovanie
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry mal tiež skúsenosti s útokmi odporcov očkovania. „Keďže tieto skúsenosti máme, napríklad z Haiti, kde na nás strieľali, vedeli sme sa s tým vysporiadať, no bolo nefér, že tie útoky smerovali aj voči členom rodiny,“ skonštatoval Krčméry.

Myslí si, že s pribúdajúcim počtom obetí v aktuálnej vlne pandémie bude klesať aj počet a intenzita útokov na zdravotníkov. Ochranu podľa Mikulca bude polícia smerovať nielen na samotných zdravotníkov, hygienikov, ale aj ich blízkych.

„Ktokoľvek, kto sa bude cítiť vyhrážkami ohrozený, nech s tým oboznámi políciu,“ poznamenal.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech