Kremeľ je rozhádaný do krvi, počty obetí vojny sú šialené. Nové uniknuté dokumenty odhalili hrôzu

  • Ruská vláda zažíva obrovskú krízu
  • Spravodajské agentúry sa medzi sebou hádajú
  • Štátni predstavitelia cítia obrovské napätie, vyplýva z tajných dokumentov
Ruský prezident Vladimir Putin rokuje a uniknuté tajné dokumenty Pentagónu
TASR/AP, Mikhail Klimentyev Twitter/Spriter
  • Ruská vláda zažíva obrovskú krízu
  • Spravodajské agentúry sa medzi sebou hádajú
  • Štátni predstavitelia cítia obrovské napätie, vyplýva z tajných dokumentov

Minulý týždeň sa objavili správy o uniknutých tajných dokumentoch obsahujúcich vojenské informácie z prostredia USA a NATO. Išlo o snímky obrazovky, ktoré sa dostali spočiatku na platformu Discord a následne na Twitter či do rôznych telegramových kanálov. 

Ako sme ťa informovali, dokumenty spolu s informáciami o pohybe vojsk na Ukrajine či o počte obetí obsahujú aj denné spravodajské brífingy. Ide o zbierku krátkych informácií z rôznych zdrojov z celého sveta.

Zároveň však viacerí štátni predstavitelia uvádzajú, že uniknuté dokumenty Pentagónu boli pred ich uverejnením upravené a väčšina z nich nie je autentická.

Denník The New York Times aktuálne po podrobnej analýze tajných snímok obrazovky uvádza, že z dokumentov vyplýva omnoho viac informácií, než sme si spočiatku mysleli. Každé jedno uverejnenie utajovaných dokumentov má potenciál odhaliť rôzne metódy zhromažďovania spravodajských informácií.

Bitka v Kremli

Zdá sa, že vo vnútri ruskej vlády panuje silné napätie. Na základe najnovších objavených dokumentov sa zrejme predstavitelia Kremľa silno hádajú, píše NYT.

Denník študoval dodatočné úniky, ktoré neboli súčasťou 53-stranového súboru uverejneného v sobotu. Tieto nové správy vykresľujú obraz ruskej vlády, ktorá sa sporí o počet mŕtvych a zranených v ukrajinskej vojne s domácou spravodajskou službou. Spravodajská služba údajne viní ruskú armádu zo zatajovania skutočného rozsahu obetí ruskej armády na Ukrajine.

Dodatočné uniknuté súbory obsahujú 27-stranovú správu. Vyplýva z nej, že americké špionážne agentúry prenikli takmer do všetkých aspektov ruského spravodajského aparátu a štruktúry vojenského velenia.

V jednom z dokumentov predstavitelia americkej spravodajskej služby uvádzajú, že ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) „obvinila“ svoj vlastný rezort obrany „zo zahmlievania ruských obetí na Ukrajine“. Zistenie poukazuje na „pretrvávajúcu neochotu vojenských predstaviteľov oznamovať veleniu zlé správy,“ píše sa v dokumentoch.

Údaje ruského ministerstva obrany o obetiach na Ukrajine podľa FSB nezahŕňajú mŕtvych a zranených z Národnej gardy Ruskej federácie, žoldnierov od Wagnerovcov či čečenských bojovníkov Ramzana Kadyrova, dodávajú materiály.

Celkovo tieto dokumenty podčiarkujú niekoľko všeobecných dôvodov, prečo sa Putinovi ani po vyše 13 mesiacoch vojny nepodarilo zabezpečiť víťazstvo. Spomínajú sa tu práve hádky ruských sektorov zodpovedným za rôzne aspekty vojny, vrátane FSB a ministerstva obrany.

Hrozivé čísla

FSB teda neverí informáciám ruského ministerstva obrany a počet obetí sa rozhodla vypočítať sama. Podľa dokumentov dospela k záveru, že Ruská armáda prišla už o minimálne 110-tisíc vojakov, ktorí boli buď zabití, alebo vážne zranení.

Ruský rezort obrany však naposledy zverejnil počet obetí ešte v septembri 2022. Šojgu vtedy tvrdil, že od začiatku vojny bolo zabitých 5 937 ruských vojakov.

Americkí predstavitelia odhadovali ruské straty na približne 200-tisíc vojakov. V ďalšom uniknutom dokumente sa vyskytuje informácia, že Rusi k februáru utrpeli 189 500 až 223 000 obetí, vrátane 43 000 zabitých v boji. Ukrajinci v tom istom čase prišli o  124 500 až 131 000 vojakov, pričom v akcii zahynulo 17 500 jednotiek.

Okrem toho americké tajné služby v dokumentoch informujú aj o hádkach medzi ministrom obrany Šojgum a šéfom Vagnerovcov Jevgenijom Prigožinom. Tie údajne riešil osobne aj Vladimir Putin.

Denník sa po úniku materiálov obrátil na viacerých predstaviteľom USA. Úradníci tieto informácie nespochybňujú, no zároveň uvádzajú, že nemôžu a ani ich nebudú overovať.

Zdá sa, že dokumenty neobsahujú mnoho informácií priamo z ľudských zdrojov. To naznačuje, že pôvodná osoba stojaca za únikom zrejme k daným materiálom ani nemala prístup. Veľká časť dokumentov teda údajne pochádza z komunikačných odposluchov.

Zdroje: The New York Times, archív SIU, Twitter/Spriter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá