Krištáľové krídlo ocenilo trinásť výnimočných osobností Slovenska

  • Laureáti ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2019 sú známi. Ich mená vyhlásili počas slávnostného galavečera v novej budove SND
  • Galavečer sa niesol v znamení dobrej nálady a inšpiratívnych myšlienok
René Miko, Andrej Lojan
  • Laureáti ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2019 sú známi. Ich mená vyhlásili počas slávnostného galavečera v novej budove SND
  • Galavečer sa niesol v znamení dobrej nálady a inšpiratívnych myšlienok

Laureátmi ocenenia sa stalo trinásť výnimočných osobností Slovenska, ktoré nám robia dobré meno nielen doma, ale i v zahraničí. Krištáľové krídlo je celospoločenské ocenenie a aj keď sa medzi nominovanými často objavujú zvučné mená, máme vďaka tomuto projektu možnosť spoznať výnimočných ľudí, ktorí možno nie sú verejnosti známi, ale posúvajú našu krajinu vpred, pôsobia v zákulisí, alebo zachraňujú životy. Laureáti ocenenia na pódiu neskrývali dojatie a mnohí nám svojimi inšpiratívnymi príhovormi pripomenuli dôležité životné hodnoty. 

Večerom nás sprevádzala ostrieľaná moderátorka Jarmila Lajčáková Hargašová a stand up komik Ján Ťapák. Organizátori divákom opäť pripravili rôznorodý program, v popredí však stále boli oceňované osobnosti a ich nezameniteľný prínos našej spoločnosti. Krištáľové krídlo otvoril tanečný súbor Lúčnica so svojím živým vystúpením. Na pódiu sme si mohli užiť aj Petra Cmorika s Terezou Maškovou, ktorí nám ukázali krásne prevedenie známej piesne Shallow. Na Krištáľovom krídle tiež zahviezdil Kali, skupina Hex, či Milan Kňažko.

Medzi ocenené osobnosti v kategórii Filantropia sa tento rok zapísala bojovníčka za práva učiteľov a organizátorka ankety Amos Eva Klikáčová. Dvojica Branislav Cvik a Ľubomír Vančo získala ocenenie v kategórii Hospodárstvo. Ich mená sa spájajú s jedným z najväčších úspechov slovenského pivovarníctva, značkou Urpiner. V kategórii Hudba získal ocenenie Juraj Griglák, známy skladateľ, kontrabasista a basový gitarista. Minulý rok vydal už štvrtý štúdiový album From the Bottom. Reprezentantke Slovenska, zjazdovej lyžiarke Petre Vlhovej patrí ocenenie v kategórii Šport.

zdroj: René Miko, Andrej Lojan

Robert Hatala získal Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda, ktorý práve pred 25 rokmi založil prvé špecializované pracovisko srdcovej arytmie na Slovensku a jedno z prvých v strednej Európe. Obľúbená speváčka Sima Martausová si prevzala ocenenie v kategórii Populárna hudba za jej nový album Len tak sa stíšim.

V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie Radoslavovi Danilákovi, ktorý je úspešným sériovým podnikateľom v Silicon Valley a zároveň jedným z najuznávanejších svetových hardvérových architektov s viac ako 25-ročnou praxou. Založil spoločnosť Tachyum, ktorá sa venuje vývoju prelomového širokospektrálneho aplikovateľného procesora Prodigy pre datacentrá.

zdroj: René Miko, Andrej Lojan

Herec Juraj Kukura získal ocenene v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za pozoruhodný výkon v inscenácii Biblia. V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzal sochár, reštaurátor a pedagóg Oto Bachorík, ktorý sa v roku 2019 vrátil do bratislavskej Danubiany výstavou Monumenty. V kategórii publicistika a literatúra patrí ocenenie básnikovi, prozaikovi a spisovateľovi pre deti a mládež Rudolfovi Dobiášovi. Za svoju tvorbu bol slovenským Klubom nezávislých spisovateľov dvakrát navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru. V roku 2019 vydal zbierku noviel Tajní ľudia a iné príbehy.

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali Jozef CillerIvan Vulev. Scénický výtvarník Jozef Ciller konceptuálnym videním dramatickej skutočnosti a objavovaním nových scénografických možností prispel k obohateniu a uznaniu tejto disciplíny. Odborná kritika ho považuje za zakladateľa špecifickej akčnej scénografie a následne scénografického statického dynamizmu. Venuje sa divadlu, televízii, filmu, architektonickým a výstavným projektom, réžii. Bol výtvarníkom a šéfom výpravy v SKD Martin. Je profesor na VŠMU v Bratislave. Pracoval ako scénograf alebo pedagóg v 20 krajinách sveta.

zdroj: René Miko, Andrej Lojan

Ivan Vulev je medzinárodne uznávaný odborník a priekopník odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku. Vykonal viac ako 10-tisíc operačných výkonov. Spolu so svojím tímom vybudoval Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré sa zameriava na najmodernejšiu miniinvazívnu liečbu najsmrteľnejších ochorení.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK