Kritický stav slovenskej polície: Tvrdý slovník odborárov nemá obdobu, Eštok aj Mikulec reagujú

  • Policajné odbory sú na nohách, mužov zákona vyzvali, aby nosili čierne stužky
  • Polícia je podľa nich v kritickom stave
  • Vedenie odborov posiela výzvu ministrovi
Policajné autá Policajná inšpekcia zásah
  • Policajné odbory sú na nohách, mužov zákona vyzvali, aby nosili čierne stužky
  • Polícia je podľa nich v kritickom stave
  • Vedenie odborov posiela výzvu ministrovi

Výzva policajných odborárov adresovaná ministrovi nabrala jasné kontúry po piatkovom zasadnutí predsedov Základných organizácií Odborového zväzu polície v Slovenskej republike.

Dôvodom zasadnutia bol kritický stav v Policajnom zbore. Konkrétne ide o nedostatok finančných prostriedkov na realizáciu opatrení a na zlepšenie finančného zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl a ozbrojených bezpečnostných zborov.

Ministra vnútra vyzvali k okamžitej reakcii na nápravu stále sa prehlbujúceho úpadku v podmienkach výkonu služby policajtov.

Na piatok 28. 6. 2024 je totiž naplánované rozporové konanie k zásadným pripomienkam Ministerstva financií Slovenskej republiky. A práve tam má minister Matúš Šutaj Eštok vybojovať pre policajtov lepšie podmienky.

Všetkých policajtov, ktorí s odbormi sympatizujú, vyzvali k reakcii. „Prosím, označte seba či motorové vozidlá v období od 12.00 hod. dňa 24.06.2024 do 28.06.2024 vrátane čiernou stužkou. Za podporu ďakujeme!!!“ napísali členovia rady predsedov Základných organizácií Odborového zväzu polície v SR.

Vyhlásenie rady predsedov Základných organizácií Odborového zväzu polície v SR znie jasne.

„Vážený pán minister vnútra Slovenskej republiky, ak Vaším cieľom bolo nezáujmom a bez akejkoľvek snahy o prijímanie opatrení na zlepšenie stavu polície zdecimovať Policajný zbor na najnižší počet členov od začiatku jeho existencie, tak Vám gratulujeme. Tento sa Vám podarilo dosiahnuť,“ napísali v úvode výzvy odborári.

Tí pripomenuli, že podobný apel na zlepšenie materiálnych, finančných a pracovných podmienok policajtov adresovali aj predošlému ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

„Dúfali sme, že zmena vedenia nám pomôže presadiť naše elementárne právo na slušné podmienky výkonu služby za dodržania pracovných podmienok hodných tisícročia a AI doby, ktorú žijeme. Aj napriek vášmu prísľubu, slovu ,chlapa‘, ktorý ste nám dali v decembri minulého roku, aj napriek mnohým naším rozhovorom a vaším uisteniam, doposiaľ Odborový zväz polície v Slovenskej republike neregistruje žiaden hmatateľný krok, ktorý by zabezpečil zlepšenie platových podmienok príslušníkov Policajného zboru tak, ako sme sa dohodli v Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre príslušníkov Policajného zboru na rok 2024,“ pokračovali rozhorčení odborári vo svojej výzve s tým, že neevidujú ani žiaden konkrétny materiál, ktorý by im čo i len umožnil snívať o novej platovej koncepcii príslušníkov.

„Naše sklamanie preto rastie a trpezlivosť sa míňa,“ pomenovali svoje pocity odborári.

Policajti podľa nich slúžia v nezávideniahodných podmienkach, v starých rozpadávajúcich sa plesnivých budovách, v značne „vintage“ odeve, na už skoro vyradených zasekávajúcich sa počítačoch.

Matúš Šutaj Eštok
zdroj: Reprofoto: TA3

Servítku cez ústa si nedali ani v ďalšom pokračovaní výzvy adresovanej ministrovi. „Neskúšajte, prosím, preto trpezlivosť aj tých posledných, ktorí ešte nezavelili na ústup, lebo práve vy budete ten, ktorý tu posledný zhasne, zamkne a dá petlicu. Nezabúdajte, že my nežijeme na svete sami, že aj my živíme rodiny, že aj my sa chceme slušne najesť, že aj my sa chceme obliecť a žiť, a to nie v zahraničí ako mnohí absolventi renomovaných študijných odborov, ale práve tu, doma, v Slovenskej republike, a to na celom jej území, od Tatier k Dunaju a od Kútov až po Ubľu,“ nechali sa počuť rozhorčení odborári.

„Chceme Vám so všetkou vážnosťou povedať: Aj my máme svoju trpezlivosť, vyzývame Vás preto, pán minister, NEDÍVAŤ SA NEČINNE na našu decimáciu, naše podlomené zdravie, rozpadávajúce sa rodiny, na naše rozbité stoly, nefunkčné stroje, staré uniformy, plesnivé steny, nevyrovnanie sa naším príjmom priemernej mzde v národnom hospodárstve, A KONAŤ, lebo práve Vy budete ten, ktorý za 30-ročnou snahou ochrany práv a záujmov našich občanov napíše bodku a náš spis uloží ad acta,“ uzavrela svoju výzvu Rada predsedov Základných organizácií Odborového zväzu polície v SR.

Eštok aj Mikulec reagujú

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v relácii V politike na TA3 v nedeľu povedal: „Mne nikto nemusí písať otvorené listy, chodím medzi policajtov a hovorím s nimi.“ 

„Rozumiem odborárom, že oni by chceli zajtra mať o päťsto alebo tisíc eur vyššie platy. Ale prišli sme k rozvrátenej štátnej kase. Ale garantujem vám, že budem bojovať, aby sme ešte tento rok tie platy zvýšili,“ uzavrel s tým, že bude za policajtov boxovať a ponúkol na to svoju hlavu.

Roman Mikulec nedávno čelil odvolávaniu v NRSR.
zdroj: SITA/Branislav Bibel

„Vedenie ministerstva vnútra a aj Policajného zboru je vo funkciách už dosť dlho na to, aby sa prestali vyhovárať na druhých a aby konečne začali riešiť problémy policajtov, hasičov, horských záchranárov, okresných úradov a všetkých ďalších zložiek ministerstva vnútra,“ reagoval exminister vnútra Roman Mikulec pre TASR.

Polícia je podľa neho v kritickom stave napriek tomu, že ministerstvo vnútra nemusí čeliť pandémii či energetickej kríze.

Zdroje: TASR, TA3

Najnovšie videá

Trendové videá