Kritizovaná lyžiarska hala na Donovaloch naozaj čoskoro vyrastie. Má takú Dubaj aj Nórsko

  • Na Donovaloch by mala stáť prvá krytá halu na lyžovanie na Slovensku, v ktorej by sme si mali zalyžovať aj v lete
  • Proti jej výstavbe sa však postavilo takmer 22 000 nespokojných ľudí, ktorí spísali petíciu
  • Obec Donovaly však najnovšie ľudí prekvapila
Pixabay/ Donovalley
  • Na Donovaloch by mala stáť prvá krytá halu na lyžovanie na Slovensku, v ktorej by sme si mali zalyžovať aj v lete
  • Proti jej výstavbe sa však postavilo takmer 22 000 nespokojných ľudí, ktorí spísali petíciu
  • Obec Donovaly však najnovšie ľudí prekvapila

Oficiálne deklarovala súhlas s výstavbou projektu a určila podmienky na umiestnenie stavby. Pre TASR to uviedol projektový manažér haly Igor Obšajsník. Začiatok výstavby sa predpokladá v roku 2022.  

„Znamená to, že projekt lyžiarskej haly je opäť bližšie k realite, z čoho sa, samozrejme, tešíme nielen my, ale je to dobrá správa aj pre tých, ktorým nie je ľahostajný rozvoj regiónu a napredovanie cestovného ruchu so športovými a voľnočasovými aktivitami,“ povedal Obšajsník. 

Tvrdí, že vydanie rozhodnutia bolo vydané za prísnych podmienok, ktoré budú pri výstavbe akceptovať a dodržiavať.

zdroj: Donovalley s.r.o.

„Už od začiatku prípravy a fáz projektu sme postupovali podľa zákonov, usmernení a nariadení, ktoré nám prikazuje legislatíva. Všetko sme dodržali a podľa nich aj postupovali,“ skonštatoval Obšajsník.

Celoročné lyžovanie a tri zjazdovky

Lyžiarska hala Donovalley Resort má slúžiť na celoročné lyžovanie, snowbordovanie, plávanie, korčuľovanie a hokej. Súčasťou haly by mali byť aj reštaurácie a bary, hotel, oddychová zóna a konferenčné priestory, uvádza sa v zámere projektu. Hala by mala mať rozlohu 4,50 hektára a stáť 60 miliónov eur. 

Tri hlavné zjazdovky budú určené pre lyžiarov a snowboardistov a ďalšie dve samostatne oddelené pre školu lyžovania pre najmenších. Vnútorná teplota v hale sa bude pohybovať stále pod bodom mrazu a na výrobu snehu sa využije umelé zasnežovanie. Dopravu zabezpečí sedačková lanovka, ale aj klasické vleky.

zdroj: Donovalley s.r.o.
 

Európsky unikát

Donovaly majú podľa developera na výstavbu haly dobré predpoklady v podobe vybudovanej infraštruktúry cestovného ruchu a dobrej polohy vzhľadom na plánovaných návštevníkov. 

Cieľovou skupinou sú rodiny s deťmi a široká verejnosť z okruhu do 300 km, kde žije cez 30 miliónov, obyvateľov z  Poľska, Čiech a Moravy, Maďarska a Slovenska. Plánovaná ročná návštevnosť projektu má presiahnuť 200 000 návštevníkov.

To podľa developera projektu ďaleko presahuje poskytované ubytovacie a stravovacie kapacity poskytované v projekte. Preto sa zámer bude opierať aj o miestnu komunitu podnikateľov, živnostníkov a súkromných osôb, ktorí disponujú spolu asi 8 800 lôžkami priamo na Donovaloch. 

zdroj: Donovalley s.r.o.

„Aktuálny trend výstavby lyžiarskych hál v lyžiarskych strediskách odštartoval zámer vo francúzskych Alpách, v horskom stredisku Tignes vo výške 2 100 m.n.m., kde redukcia ľadovca o 30% za posledné roky znemožňuje celoročné lyžovanie. Rovnako v Nórsku začne prevádzku v lete 2020 prvá lyžiarska hala v Škandidávii,“ objasňuje developer.

Na webovej stránke letnej lyžiarskej haly Obšajsník uvádza, že projekt prešiel posúdením úradov a kontrolami štátnych autorít v oblasti životného prostredia. V konaniach neboli proti nemu podané žiadne odvolania. 

„Laicky vysvetlené, územie, na ktorom je naplánovaná výstavba Donovalley Resort, je na rovnakej úrovni ako ostatné zastavané územia obce Donovaly,“ poznamenal projektový manažér. 

Dodal, že záverečné stanovisko posudzovania vplyvov na životné prostredie uvádza, že odsúhlasený projekt je prijateľný z hľadiska celkových vplyvov. Rovnako nie sú projektom ohrozené vodné zdroje ani geofondové plochy.

Prokurátorka Okresnej prokuratúry Banská Bystrica žiadala vo februári tohto roka zrušiť územný plán obce Donovaly, ktorý počítal s výstavbou haly. Zmena tohto plánu nebola v súlade s územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja. Na nesúlady s územným plánom upozorňovali aj obyvatelia obce. 

zdroj: Donovalley s.r.o.
Zdroje: Donovalley, TASR, donovaly.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech