Kríza dodávateľského reťazca môže položiť na kolená celú ekonomiku. Pre Slovensko môže mať obzvlášť hrozivé následky

  • V posledných mesiacoch sa zintenzívnila kríza dodávateľského reťazca
  • V obchodoch chýba niektorý tovar, podniky nemajú dostatok komponentov
  • Ako vznikla táto kríza, kto je za ňu zodpovedný a aké môže mať dôsledky?
  • Slovensko je kvôli nej obzvlášť ohrozené, tvrdí prestížne americké médium
Kríza Slovensko
SITA/AP/Flickr, Jae C. Hong, RedRaymaker
  • V posledných mesiacoch sa zintenzívnila kríza dodávateľského reťazca
  • V obchodoch chýba niektorý tovar, podniky nemajú dostatok komponentov
  • Ako vznikla táto kríza, kto je za ňu zodpovedný a aké môže mať dôsledky?
  • Slovensko je kvôli nej obzvlášť ohrozené, tvrdí prestížne americké médium

Prázdne police, nedostatok čipov či vianočných darčekov, vysoká inflácia, drahé potraviny, energie či pohonné hmoty. To všetko je prejavom krízy dodávateľského reťazca, ktorý je citeľný hlavne v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii, kde sa navyše spája aj s brexitom. Krízu ale pociťuje aj Európa vrátene Slovenska.

Odborníci jej blízky koniec v skorom období nevidia, tvrdia, že môže trvať ďalšie mesiace, prípadne roky. Kríza dodávateľského reťazca môže dokonca položiť na kolená aj globálnu ekonomiku, prípadne spôsobiť pád niektorých odvetí, ktoré v niektorých štátoch vytvárajú podstatnú časť hrubého domáceho produktu (HDP). Problémom môže byť aj pre Slovensko, pre ktoré môže mať obzvlášť hrozivé následky.

Globalizácia a pandémia

Človeku napadne otázka, ako kríza takých rozmerov vznikla a prečo o nej počujeme až teraz. Kríza ale nevznikla naraz a jej hlavná príčina je pandémia koronavírusu a globalizácia. Na začiatku pandémie mnohé vlády prepadali panike a šírenie koronavírusu chceli zastaviť pomocou lockdownov. Mnoho pracovníkov ostalo doma a pozastavila sa aj výroba.

O koronavíruse sme vtedy toho nevedeli mnoho, takže firmy nevedeli, koľko také prerušenie výroby môže trvať. Logicky preto upravili svoje výrobné plány a prerušili výrobu alebo ju obmedzili aj na miestach, kde epidemiologické opatrenia neboli nutné.

Tiež sa predpokladalo, že zastavená výroba, zatvorené prevádzky ako reštaurácie alebo obchodíky a pracovníci, ktorým často nebola preplácaná celá mzda, prispejú k ekonomickej recesii a nakupovať sa bude menej.

Veľká ekonomická recesia sa nekonala a po pár mesiacoch sa naopak dopyt ešte viac zvýšil. Ľudia nemali svoje úspory kde míňať, pretože reštaurácie boli zatvorené, rovnako aj obchody so sortimentom iným ako potraviny. Ľudia si nemohli dopriať ani wellness či šport a hotely a aj hranice boli zatvorené.

zdroj: SITA/AP, Dean Musgrove. Na snímke prístav v Los Angeles

Ľudia sa preto pustili vo veľkom do renovácií svojich domovov, nakupovali športové vybavenia, elektroniku či hračky. Renesanciu dokonca zažívali aj hudobné nástroje, hlavne gitary.

Problémom je ale globalizácia, v dnešnej dobe sa výrobok skladá zvyčajne z niekoľkých komponentov, ktoré sú vyrábané na rôznych miestach, často aj na rôznych kontinentoch. Aby korporácie ušetrili prostriedky na mzdách presúvajú často výrobu komponentov do Ázie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: New York Times, Washington Post, TASR, Bloomberg, ABC 13, NBC News, FOX 17, Financial Times, New York Times, TASR, EBRD, MZP, Fox News Sunday, ABC News, CNN, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá