Kríženec slona a mamuta by mohol vyriešiť jeden z najhorúcejších problémov ľudstva. Projekt už získal milióny dolárov

  • Americký startup prišiel s nápadom, ktorý sa môže mnohým zdať ako bláznovstvo. Na našu planétu chcú vrátiť mamuty
  • Na realizáciu pokusu už získali 15 milónov dolárov
TASR/AP Photo/Jens Meyer
  • Americký startup prišiel s nápadom, ktorý sa môže mnohým zdať ako bláznovstvo. Na našu planétu chcú vrátiť mamuty
  • Na realizáciu pokusu už získali 15 milónov dolárov

Americký startup Colossal sa chce pokúsiť o nemožné, pracuje na návrate mamutov na našu planétu. Startup dokonca získal počiatočné zdroje financovania, hovorí sa o tom, že doposiaľ vyzbieral 15 miliónov dolárov. 

Ako informuje portál Scitech Daily, vedecké hlasy sa prikláňajú k tomu, že pokus o „znovuzrodenie“ mamutov sa javí ako reálny. Ručí za to aj profesor genetiky na Harvard Medical School George Church.

Nie je mamut ako slono-mamutí hybrid

Mamuty predstavujú pre autorov projektu zvieratá, ktoré by mohli vytvoriť model pre obnovu poškodených alebo dokonca úplne stratených ekosystémov, a tým pomôcť spomaliť alebo dokonca zastaviť účinky zmien klímy,“ opisuje projekt ČT 24.

Ako ďalej informuje ČT 24, spoločnosť Colossal sa pokúsi o oživenie mamutov tak, že vložia sekvenciu mamutieho DNA do genómu slonov indických, čím by mal vzniknúť „slono-mamutí hybrid“.

Autori projektu veria, že by to mohlo byť úspešné –⁠ slon indický a mamut majú totižto  DNA zhodné na 99,6 %,“ uvádza sa ďalej.

DNA mamutov získali z „dobre zachovaných pozostatkov v permafroste a zmrznutých stepiach“.

Zachránia našu klímu mamuty?

Ako ďalej píše portál Scitech Daily, tieto mutanty by potom chceli vypustiť do Arktídy.„Mamutovité tvory by mohli pomôcť obnoviť tento ekosystém pošliapaním kríkov, vyvracaním stromov a hnojením tráv výkalmi,“ spresňuje Scitech Daily. Colossal dúfa, že by tým zabránil topeniu permafrostu, čo by mohlo výrazne prispieť k redukcii zmeny klímy. 

Zdroje: Scitechdaily.com, ČT 24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech