Krízová situácia v slovenských lekárňach: Výpadky už zasahujú lacné a bežne dostupné lieky

  • Slovenské lekárne opäť bojujú s výpadkami liekov
  • Chýbajú už aj inak bežne dostupné a lacné lieky
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Slovenské lekárne opäť bojujú s výpadkami liekov
  • Chýbajú už aj inak bežne dostupné a lacné lieky

V lekárňach sa v týchto dňoch môžu mnohí ľudia stretnúť s nedostatkom niektorých bežných a lacných liekov. Odborníci uvádzajú, že dôvodom je nízka cena liekov na Slovensku, ktorá patrí medzi najnižšie v Európskej únii.

Ako informuje portál Správy RTVS, keďže výrobné a dopravné náklady na lieky rastú, Slovensko sa pre výrobcov a distribútorov liekov stáva menej atraktívnym trhom.

Náhrady často chýbajú

V súčasnosti sa v lekárňach vyskytuje nedostatok niektorých antibiotík, liečiv na infekcie a medikamentov na srdcové či neurologické choroby.

„Kým v minulosti nám chýbali najmä drahé lieky, tak v týchto dňoch až mesiacoch sa stretávame s výpadkom liekov, ktoré sú rádovo niekoľko desiatok eur, hovorím o celkovej cene, nie o doplatku pre pacienta,“ ozrejmila viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková.

Lekárnikom často chýbajú náhrady za tieto lieky. „V takom prípade lekárnik ani nemá inú možnosť, ako vrátiť pacienta k lekárovi,“ uviedla Snopková ďalej.

Podľa nej je problém spôsobený tým, že ceny liekov na Slovensku sú dlhodobo zastropované. Vláda sa rozhodla ochrániť pacientov pred vysokými doplatkami tak, že stanovila, že cena lieku nesmie byť vyššia ako priemer troch najnižších cien toho istého typu lieku v krajinách EÚ.

Odborníci varujú, že pravdepodobne bude potrebné zmeniť súčasné obmedzenie cien liekov. Dôvodom je, že výrobné a distribučné náklady firiem rastú, a preto sa im dovoz liekov na náš trh nevypláca.

Ostražití by mali byť najmä ľudia s chronickými ochoreniami

Asociácia zastupujúca viacerých výrobcov liekov uvádza, že niektorí z nich sa zo slovenského trhu už úplne stiahli.

„Bežne sa stretávame so situáciou, že pacienti musia podstúpiť turistiku za liekmi. V okolitých krajinách – v Maďarsku, Rakúsku, v Česku, v Poľsku – za vyššiu cenu sa dostanú k tomuto lieku,“ uviedla pre Správy RTVS prezidentka asociácie GENAS Terézia Szádocká.

Odborníci tiež ubezpečujú, že zvýšenie cien liekov nemusí nutne viesť k vyšším doplatkom pre pacientov.

Na snímke peňaženka plná peňazí.
zdroj: Archív Canva

„Ďalšia možnosť je na základe legislatívnej zmeny navýšiť úhradu lieku, kde by to navýšenie znášal štát,“ doplnila Szádocká.

„Myslím si, že je lepšie pre celú spoločnosť, ak vynaložíme možno malú čiastku peňazí navyše a budeme tu mať dostupný tento liek,“ uviedol riaditeľ inštitútu INEKO Dušan Zachar.

Organizácia pacientov upozorňuje, že ľudia s chronickými ochoreniami, ktorí pravidelne vyberajú lieky na predpis, by mali byť voči zhoršujúcej sa dostupnosti liekov obzvlášť ostražití.

„Už keď vedia, že im končí zásoba, tak možno sa informovať. Stačí aj v najbližšej lekárni a veľmi dobré je mať tak, ako máme svojho lekára, aj svojho lekárnika,“ ozrejmil viceprezident Asociácie na ochranu práv pacientov Dominik Tomek.

Výdaj liekov na predpis

Lieky viazané na lekársky predpis nemožno dodávať prostredníctvom donáškových služieb. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súvislosti s nárastom subjektov, ktoré ponúkajú pacientom obstaranie liekov na lekársky predpis.

Ústav pripomína, že predpísané lieky môžu vydávať výlučne lekárne alebo zákonom stanovené zdravotnícke zariadenia. Poskytnúť ich môže len osoba s príslušným vysokoškolským vzdelaním. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová.

„Lekárenskú starostlivosť môže poskytovať výlučne osoba, ktorá má na túto činnosť povolenie. Činnosť subjektov bez povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti, ktoré obstarávajú lieky pre pacientov, nemá oporu v zákone o liekoch,“ skonštatoval riaditeľ štátneho ústavu Peter Potúček.

Lieky sa môžu odovzdať až po vykonaní všetkých predpísaných úkonov. Ide napríklad o kontrolu správnosti údajov uvedených na lekárskom predpise s údajmi v preskripčnom zázname, upozornenie na osobitné varovania pri užívaní lieku, ale aj informovanie pacienta o možnosti výberu náhradného humánneho lieku a o výške doplatku pacienta.

„Podobne ako odborné vyšetrenie u lekára, ani výdaj lieku na lekársky predpis nemožno uskutočniť prostredníctvom inej osoby namiesto farmaceuta alebo pacienta. Takýto postup je nezákonný, a navyše predstavuje pre pacienta značné riziká, ako napríklad výdaj chybného, alebo dokonca falšovaného lieku, nesprávne poučenie o užívaní lieku, zneužitie osobných údajov a mnohé ďalšie,“ dodal Potúček.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá