Motoristi, pozor: Slovenské diaľnice prechádzajú na nový systém. Obľúbená diaľničná známka končí

  • Obľúbený druh diaľničnej známky už čoskoro nekúpiš
  • V ponuke však aj naďalej zostane výhodnejší variant
Diaľničná známka a autá na diaľnici.
Ilustračné foto, TASR/Radovan Stoklasa, TASR/Tomáš Halász
  • Obľúbený druh diaľničnej známky už čoskoro nekúpiš
  • V ponuke však aj naďalej zostane výhodnejší variant

Motoristi si počas tohto roka museli zvyknúť na viacero zmien na cestách a teraz prichádza ďalšia. Už čoskoro sa prestane predávať obľúbená ročná diaľničná známka. Ako informuje portál Topspeed.sk, ministerstvo však vodičov upokojuje a tvrdí, že v ponuke aj naďalej zostane 365-dňová známka.

Čo sa týka cien, tie sa od 1. januára 2024 meniť nebudú. Obidve spomínané diaľničné známky budú stáť stále 60 eur. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti sa stále vo veľkom predávajú aj ročné diaľničné známky, ktorých sa v tomto roku predalo 265-tisíc za celkom 13 miliónov eur. 

Verzia 365-dňovej diaľničnej známky je však u vodičov o niečo obľúbenejšia. Iba za prvých 10 mesiacov roku 2023 sa jej predalo až 965-tisíc kusov. 

Presne určená doba platnosti

Ročná diaľničná známka je jedinečná v tom, že má presne určenú dobu platnosti. Začína platiť‘ od 1. januára daného roka (alebo od dátumu kúpy) a končí sa 31. januára nasledujúceho roka. Slováci, ktorí boli zvyknutí na ročnú diaľničnú známku, sa musia prispôsobiť jej zrušeniu.

„Kúpiť ju bude možné ešte do jari budúceho roka, o všetkom podstatnom budeme, samozrejme, včas verejnosť informovať,“ uviedol pre portál Topspeed komunikačný odbor ministerstva dopravy.

„Z diaľničných známok, ktoré majú platnosť na dlhšie obdobie, ostane len 365-dňová. Zníži sa tým aj chybovosť pri kúpe diaľničnej známky zo strany motoristov,“ uviedol rezort dopravy ďalej.

Hlavným prínosom 365-dňovej známky je, že si ju výhodne kúpiš kedykoľvek. Ak si napríklad kúpiš nové auto v auguste, môžeš si zaobstarať známku, ktorá platí až do augusta nasledujúceho roka. Pri ročnej známke by si v takejto situácii bol oproti vodičom, ktorí si ju kúpili o niekoľko mesiacov skôr, v značnej nevýhode.

Diaľničné známky pre Slovensko si môžeš kúpiť za tieto ceny: 30-dňová za 17 eur, 10-dňová za 12 eur a od marca 2024 bude dostupná aj jednodňová verzia za 5,4 eura. Zakúpiť ich možno aj na webe eznamka.sk.

Jednodňová diaľničná známka bude aj na Slovensku

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Topspeed.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá