Krutá slovenská etapa im dá zabrať: Špičkoví cyklisti už v piatok zabojujú na Orlen Nations Grand Prix priamo v Tatrách

 • Slovenská etapa Orlen Nations Grand Prix štartuje v piatok
 • Špičkoví cyklisti v kategórii U23 vyštartujú z Levoče
 • Etapa s krutým stúpaním končí až na Štrbskom plese
orlen tour2
 • Slovenská etapa Orlen Nations Grand Prix štartuje v piatok
 • Špičkoví cyklisti v kategórii U23 vyštartujú z Levoče
 • Etapa s krutým stúpaním končí až na Štrbskom plese

Slovensko tesne po MS v hokeji zažije ďalší významný športový sviatok, tentokrát zo sveta cyklistiky. Už 26. mája na Slovensku prebehne 3. etapa prestížnej súťaže Orlen Nations Grand Prix, ktorú na Slovensko prináša nová sieť čerpacích staníc Orlen.

Špičkoví pretekári si počas slovenskej etapy vychutnajú horský terén, keďže etapa začína v Levoči a končí na Štrbskom plese. O víťazstvo zabojuje vyše 150 cyklistov z 25 svetových tímov, zložených z talentovaných cyklistov vo veku do 23 rokov. Z Levoče vyštartujú krátko po 11:00.

Fanúšikovia môžu v pelotóne fandiť aj slovenskému tímu, zloženého z talentovaných cyklistov vo vekovej kategórii U23. Cyklisti by v 3. etape mali byť plní síl, prvé dve maďarské etapy sú pomerne rovinaté. Pretekárov potom okrem slovenskej etapy vyšťaví ešte dvojetapový záver na juhu Poľska.

Trasa pretekov ORLEN Nations Grand Prix 2023:
 • Etapa 1 – Streda 24. mája: Kaposvár – Balatonföldvár | Maďarsko
 • Etapa 2 – Štvrtok 25. mája: Hatvan – Bükkszentkereszt | Maďarsko
 • Etapa 3 – Piatok 26. mája: Levoča – Štrbské pleso | Slovensko
 • Etapa 4 – Sobota 27. mája: Bukovina Resort – Nowy Sącz | Poľsko
 • Etapa 5 – Nedeľa 28. mája: Sanok – Hotel Arłamów | Poľsko

 

Slovenská etapa priamo pod veľhorami

Slovenská etapa začína v Levoči, následne však trasa mieri smerom na juhozápad, kde povedie cez Spiš. Fanúšikovia uvidia preteky napríklad v Smižanoch či v Spišskom Bystrom.

Pretekári potom zamieria späť na sever, kde sa popod Tatry cez Štrbu, Važec, Lučivnú či Mensugovce dostanú až na Štrbské pleso – súboj o body môžu skomplikovať najmä posledné kilometre, ktoré sa budú niesť v znamení vyčerpávajúcich stúpaní a nádherných scenérií, ktoré uvidí celý svet. Náročná etapa má dohromady 124 kilometrov.

Trasa je nadizajnovaná tak, aby dala všetkým cyklistom šancu na víťazstvo,“ poodhaľuje oponu Czeslaw Lang, bývalý úspešný poľský pretekár a riaditeľ pretekov. „Technika, nečakané zvraty i adrenalín, to všetko sú faktory, ktoré prinášajú nezabudnuteľné zážitky naživo i pri sledovaní v televízii.

Czeslaw Lang, ktorý je nielen riaditeľom pretekov, ale aj prezidentom Lang Teamu, ktorý podujatie organizuje, vysvetľuje, že cyklistika nie je len o šou a vášni. „Pri tvrdom tréningu a tímovej práci je totiž aj školou života. Som hrdý, že tento ročník Orlen Nations Grand Prix je zároveň prvým kolom série UCI U23 Nations Cup. Predstavuje atraktívnu príležitosť pre talentovaných pretekárov zažiť, čo znamená súťažiť na profesionálnej úrovni.“

Získané body v Orlen Nations Grand Prix teda platia aj v globálnych kvalifikáciách, významné bodové zisky môžu cyklistov posunúť až na World Tour UCI.

OWN MAPS STAGE 3 SK

Slováci budú fandiť vo veľkom

V cieli na Štrbskom plese budú pripravené pestré sprievodné aktivity pre všetky vekové kategórie. Tešiť sa môžu rodiny s deťmi, ktoré môžu štýlovým spôsobom odštartovať svoj víkend v Tatrách – v sprievode známych moderátorov Juniora a Marcela si môžu zmerať svoje sily v aktivitách ako futbal 1 vs 1, vyskúšať svoje brankárske reflexy v aktivite „Goalkeeper“ alebo preveriť vedomosti v kvíze. Pre deti bude k dispozícii detský skákací hrad, futbal jeden proti jednému či maľovanie na tvár.

Slovenská etapa vyzerá najzaujímavejšie zo všetkých – očakávať teda možno vysokú divácku účasť. Cyklistika je navyše podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu na Slovensku najpopulárnejším športom – venuje sa mu až 28 % Slovákov, dvojnásobok toho čo futbalu.

Program na Štrbskom plese zastrešuje sieť čerpacích staníc Orlen, ktorá na Slovensku rastie najrýchlejšie zo všetkých. Šport podporujú dlhodobo, mnohí Slováci už logo Orlenu poznajú napríklad z Formuly 1, kde je aktuálne partnerom Red Bull tímu Scuderia AlphaTauri. Orlen na Slovensko už priniesol aj pretekára F1 Valtteriho Bottasa či dokonca samotný monopost.

1023ORU083 ORLEN_INZ_CykloGrandPrix_Mapa_Verva_IG_1080x1080_SK_a

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá