Krvavej ruskej mafii „Bratva“ vdýchli život gulagy. Riadila sa prísnym kódexom, funguje dodnes

  • Jedna z najbrutálnejších mafií úraduje dodnes
  • Za člena „Bratvy“ sa považoval každý člen ruského organizovaného zločinu
Na snímke je Moskva a Putin na plagáte.
Ilustračná:, Unsplash/Alex Zarubi,Cody West
  • Jedna z najbrutálnejších mafií úraduje dodnes
  • Za člena „Bratvy“ sa považoval každý člen ruského organizovaného zločinu

„Bratva“, „Červená mafia“, „Vory v zakone“. Tri výrazy, ktoré spája jedno. Bratstvo. Ruský organizovaný zločin v minulosti vystupoval pod mnohými menami a sprevádza ho poriadne zamotaný vývoj.

Kriminálny životopis ruskej mafie zahŕňa takmer každú nezákonnú činnosť. Pranie špinavých peňazí, únosy, prostitúciu, podvody, obchodovanie s drogami, s ľuďmi, so zbraňami, pašovanie, vydieranie, krádeže, ale aj falšovanie a, samozrejme, množstvo vrážd i mafiánskych popráv.

Začiatky vzniku ruského organizovaného zločinu siahajú do dávnych čias, keď nebolo cieľom vytvoriť skupinu zločincov. Vtedajšie spoločenské podmienky tomu ale výrazne dopomohli a situácia vyústila do niečoho oveľa horšieho. Dnes je ruská „Bratva“ jednou z najobávanejších mafiánskych organizácií na svete.

Definície pojmov: Ruský organizovaný zločin sa označoval ako „Bratva“ (Bratstvo), ide o termín pre skutočný zločinecký syndikát. „Vor v zakone“ je zločinec v radoch organizovaného zločineckého syndikátu. „Červená mafia“ nie je súdržná organizácia, ide o výraz zastrešujúci voľnú sieť autonómnych zločineckých skupín, ktorých je v Rusku hneď niekoľko.

Prvé chyby už za cárov

Hoci mnohí historici považujú za začiatok vzostupu ruského organizovaného zločinu rozpad Sovietskeho zväzu, skutočné kriminálne kultúry možno vystopovať do cárskeho Ruska v období 20. rokov 18. storočia.

Prvými formami bol banditizmus a zlodejstvo. Najspodnejšia vrstva obyvateľstva začala na protest proti cárovi vytvárať malé skupiny zlodejov. Fungovali ako tajná organizácia pre spoločnosť s názvom „Vorovskoy Mir“ (Svet zlodejov).

V ruskej spoločnosti bolo kedysi jediným prejavom vzbury stať sa zločincom. Členov organizácie začali prezývať ako „vory v zakone“, v preklade „zlodeji v zákone“, ktorí položili chápanie dnešného bratstva. Ich eufória však netrvala dlho.

Zrodili sa v gulagoch

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Standford, Brewminate, ABC, Foreignaffeirs, BBC, Welt.de, Inopressa, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá