Krvné testy a AI sľubujú rýchlejšiu diagnostiku mozgovej mŕtvice. Vedci prišli s prelomovou štúdiou
- Vedci skúmali krv 36 000 ľudí
- Objavili markery signalizujúce mŕtvicu
- Model dosiahol takmer dokonalú presnosť

- Vedci skúmali krv 36 000 ľudí
- Objavili markery signalizujúce mŕtvicu
- Model dosiahol takmer dokonalú presnosť
Predstav si, že lekári môžu z tvojej krvi rozpoznať, či ti hrozí mozgová mŕtvica. Alebo dokonca odlíšiť, či tvoje príznaky skutočne súvisia s mozgovou príhodou alebo len s iným zdravotným problémom. Dve nedávne štúdie z Číny a Španielska naznačujú, že táto možnosť sa čoskoro môže stať realitou.
Informujú o tom štúdie uverejnené na portáli Nature a Science Open.
Naliehavá potreba lepšej diagnostiky
Vieš si predstaviť, že mozgová mŕtvica ťa môže zasiahnuť bez varovania? Celosvetovo je to druhá najčastejšia príčina smrti. Len v Číne každý rok pribudnú dva milióny nových prípadov. Predstav si, že tretina pacientov pocíti zhoršenie stavu už v prvých hodinách – to dramaticky zvyšuje riziko, že už nevstanú z nemocničného lôžka.
„Mini-mŕtvice“, alebo ak chceš odborný názov – tranzitórne ischemické ataky (TIA), fungujú ako červené výstražné svetlá. Ak ťa postihla TIA, tvoje riziko plnej mozgovej mŕtvice vyskočí na 2,1 % už do 48 hodín a na viac ako 5 % do konca týždňa. Preto rýchle rozpoznanie príznakov môže byť otázkou života a smrti.
Problém? Dnes ťa lekári pošlú na CT alebo MRI. Ale čo ak žiješ v oblasti, kde tieto prístroje nenájdeš? Alebo nemáš čas čakať na termín? Potrebujeme niečo rýchlejšie a dostupnejšie.
Krvné testy a AI menia pravidlá hry
Predstav si, že by stačil jednoduchý krvný test, ktorý ti povie, či tvoj mozog ohrozuje mŕtvica. Čínski vedci na tom pracujú. Zobrali bežné krvné testy a nechali umelú inteligenciu analyzovať výsledky od viac ako 36 000 ľudí. Medzi nimi boli pacienti s mozgovou mŕtvicou, s mini-mŕtvicami, ľudia s vysokým tlakom či cukrovkou, aj úplne zdraví jedinci.
Možno ťa prekvapí, ale tvoja krv o tebe odhaľuje viac, než si myslíš. Vedci skúmali 21 hodnôt z bežného krvného testu a 30 biochemických markerov. Výsledok? Ich metóda XGBoost dokázala takmer dokonale (s presnosťou 99,5 %) rozpoznať, kto má mozgovú mŕtvicu a kto je zdravý. Podobne presne identifikovala aj „mini-mŕtvice“.
Tvoje telo rozpráva príbeh cez deväť kľúčových látok: celkový proteín, draslík, albumín, sodík, glukóza, HDL-cholesterol (ten „dobrý“), bilirubín a alkalická fosfatáza. Možno si o nich nikdy nepočul, ale práve tieto látky môžu prezradiť, či ti hrozí nebezpečenstvo.
Vedcov najviac prekvapilo, že nízka hladina draslíka výrazne zvyšuje riziko mŕtvice a mini-mŕtvice. Ak máš navyše vysoký tlak, cukrovku alebo vysoký cholesterol, tvoje riziko ešte stúpa – a tieto látky v krvi to dokážu odhaliť.
Odhalenie falošných poplachov
Španielski výskumníci sa zamerali presne na to, ako rozlíšiť skutočnú mini-mŕtvicu od jej napodobňovateľov. Migréna, epilepsia či dokonca obyčajná mdloba môžu vyzerať podobne.
Analyzovali krv od 234 pacientov, ktorí prišli s podozrením na mini-mŕtvicu. Nakoniec potvrdili skutočnú mini-mŕtvicu len u 103 z nich – zvyšných 131 malo iné zdravotné problémy. V krvi našli tri látky, ktoré najlepšie odhalili pravdu.
Najefektívnejšími biomarkermi sa ukázali apolipoproteín C-III – proteín, ktorý sa podieľa na spracovaní tukov v tvojom tele a súvisí s rizikom ischemických príhod, interleukín-6 – látka, ktorá sa v tvojom tele tvorí pri zápale a stúpa pri vysokom tlaku či cukrovke, a von Willebrandov faktor – proteín potrebný pri zrážaní krvi, ktorý prekvapivo vykazuje nižšie hodnoty pri skutočných mini-mŕtviciach.
Pomocou inteligentného algoritmu vytvorili systém, ktorý so 100 % istotou zachytil všetky skutočné mini-mŕtvice. Zatiaľ síce nesprávne označil 72 % napodobňovateľov ako mini-mŕtvice, ale žiadny skutočný problém neprepásol.
Budúcnosť diagnostiky
Predstav si, že prídeš k lekárovi s príznakmi podobnými mini-mŕtvici. Namiesto zdĺhavého čakania na CT ti odoberú krv a už o niekoľko hodín budú vedieť, či potrebuješ okamžitú liečbu. Presne k tomu smerujú obe štúdie.
Krvné testy, samozrejme, nenahradia zobrazovacie metódy úplne. Ak ťa označia ako rizikového pacienta, stále podstúpiš CT alebo MRI. Ale získaš dve zásadné výhody – rýchlosť a dostupnosť. Najmä v oblastiach, kde špičkové prístroje chýbajú, môže takýto prístup zachrániť množstvo životov.
Iste, tieto výskumy majú aj svoje slabiny. Čínska štúdia prebiehala len v jednej nemocnici a španielski vedci pracovali s malou skupinou pacientov. Napriek tomu otvárajú nový smer, ktorý môže zmeniť spôsob, akým diagnostikujeme mozgové príhody.
Ak máš vysoký krvný tlak, cukrovku alebo vysoký cholesterol, tieto výskumy pre teba znamenajú šancu na včasnejšie odhalenie rizika. Po prekonaní mozgovej mŕtvice alebo mini-mŕtvice bude kľúčové sledovať hladinu cukru a tukov v krvi, aby sa znížilo riziko, že ťa príhoda zasiahne znova.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Nature, Science Open