Kto je český kandidát na prezidenta? Podnikateľ Janeček chce bojovať za slobodu, vadí mu aj povinné očkovanie

  • O miesto prezidenta Českej republiky má záujem známy miliardár
  • Karel Janeček zbohatol vďaka svojim znalostiam pokročilej matematiky
  • Netají sa svojim kritickým názorom na očkovanie
  • Česko je podľa neho na ceste k diktatúre
Karel Janeček
Karel Janeček, Wikimedia commons/Miloslav Hamřík, Wikimedia commons/JonRHanna
  • O miesto prezidenta Českej republiky má záujem známy miliardár
  • Karel Janeček zbohatol vďaka svojim znalostiam pokročilej matematiky
  • Netají sa svojim kritickým názorom na očkovanie
  • Česko je podľa neho na ceste k diktatúre

Český matematik a podnikateľ Karel Janeček oznámil, že bude na budúci rok kandidovať za prezidenta. Štyridsaťosemročný miliardár svoju kampaň pomenoval Tohle jsme my. Vystupuje proti lžiam, manipulácii, nezmyselným reštrikciám či populizmu. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Nebojí sa prehry

Janeček svoju kandidatúru oznámil z pražského divadla La Fabrika, ktoré zohralo rolu aj v kampaniach prezidentských kandidátov Jiřího Drahoša v roku 2018 a Karla Schwarzenberga v roku 2013.

„Je evidentné, že divadlo La Fabrika má tú správnu energiu,“ uviedol. Ani jeden z nich proti súčasnému prezidentovi Milošovi Zemanovi neuspel, no Janeček podľa svojich slov nie je poverčivý.

Podnikateľ využije limit finančných výdajov pre kandidátov na prezidenta. V prvom kole im umožňuje využiť 40 miliónov korún a v druhom ďalších 10 miliónov korún. Najprv však potrebuje nazbierať 50-tisíc podpisov občanov, aby sa mohol uchádzať o funkciu hlavy štátu.

zdroj: Wikimedia commons/David Sedlecký

Janeček je spolumajiteľom spoločnosť RSJ, ktorá obchoduje s finančnými derivátmi. Stál pri vzniku Nadačného fondu proti korupcii alebo Nadačného fondu Neuron na podporu vedy, ten sa však od neho dištancoval.

Vlani totiž Janeček na odovzdávaní Zlatých slávikov vystúpil proti plošnému očkovaniu detí proti COVID-19. Neskôr tiež podporil iniciatívu 21, ktorá vystúpila proti povinnému očkovaniu lekárov a iných profesijných skupín, ktoré pripravila predošlá vláda. V piatok Janeček ocenil, že nová vláda Petra Fialu zrušila plán povinného očkovania.

Úspešný matematik 

„Veľmi si cením pána premiéra. Som veľmi rád a vnímam to ako extrémne dôležitý krok, že sa zrušilo povinné očkovanie, ktoré je absolútne neobhájiteľné z viacerých pohľadov,“ povedal pre iDNES.cz

Vo svojom živote má Janeček aj niekoľko akademických úspechov. Po absolvovaní odboru Teória pravdepodobnosti a matematickej štatistiky na Karlovej univerzite získal titul PhD. na Carnegie Mellon University v Spojených štátoch amerických. Pôsobil ako vedecký pracovník na Rakúskej akadémii vied. Na svojej alma mater, Karlovej univerzite, tiež prednášal. 

zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

Svoj majetok získal spôsobom, ktorý je pre väčšinu ľudí nepochopiteľný – obchodmi na burze, ktoré mu vychádzali vďaka jeho znalostiam pokročilej matematiky. Aj vďaka nim sa stal miliardárom. 

Na svojej webovej stránke, vytvorenej práve pre účely kampane, uverejňuje Janeček svoje názory a vízie. Ako sám píše, už niekoľko rokov sa nevenuje biznisu, namiesto toho podporuje vedu. K politike sa dostal v čase, keď vymyslel unikátnu hlasovaciu metódu D21. 

Neprezradí, či je očkovaný

Svojou kandidatúrou chce zabrániť tomu, aby sa z Česka stala diktatúra. „Je tu tlak na zásadné obmedzenie slova. Nemyslím nutne legislatívne, ale je tu ostrakizácia a potlačovanie vyjadrení ľudí, že by sa nemali verejne vyjadrovať. Deje sa diskriminácia ľudí za ich názory,“ uviedol Janeček pre E15. To, či je zaočkovaný proti Covidu, však stále zatajuje. 

Netají sa ani svojimi názormi na pandémiu. Podľa neho nie je riešením obmedzovať neočkovaných, sám by dával viac do pozornosti, aby sa ľudia zdravšie a kvalitnejšie stravovali a cvičili. 

Medzi jeho ciele tiež patrí aj to, aby mal každý človek dôstojný dôchodok. Svojich potenciálnych voličov chce osloviť víziou slobodnej, úspešnej a prosperujúcej krajiny. 

Aktuálnemu prezidentovi Milošovi Zemanovi by mal vypršať mandát budúci rok. Vzhľadom na to, že Zeman bol prezidentom už druhýkrát, nemôže kandidovať opäť. Janeček je zatiaľ prvý, kto svoju kandidatúru oznámil. 

Zdroje: iDNES.cz, E15, Karel Janeček webová stránka, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá