Kto pomôže Slovensku vyzbieralo viac ako 836-tisíc eur. Ľudia pomáhajú bez nároku na honorár

  • Pomoc pre zdravotníkov v prvej línii podporili desiatky firiem a tisíce individuálnych darcov
  • Dokopy vyzbierali viac ako 836 000 eur
  • S triedením, balením a rozvozom do 320 miest a obcí po celom Slovensku pomohli bez nároku na odmenu stovky dobrovoľníkov
pomoc (1)
Šimon Šicko/TASR
  • Pomoc pre zdravotníkov v prvej línii podporili desiatky firiem a tisíce individuálnych darcov
  • Dokopy vyzbierali viac ako 836 000 eur
  • S triedením, balením a rozvozom do 320 miest a obcí po celom Slovensku pomohli bez nároku na odmenu stovky dobrovoľníkov

Občianska iniciatíva zameraná na pomoc zdravotníkom  Kto pomôže Slovensku k dnešnému dňa vyzbierala viac ako 836 000 eur, vďaka ktorým zabezpečili ochranné pomôcky a vybavenie pre „prvú líniu“ boja proti pandémii.  Za uplynulé tri týždne prišlo viac ako 1 600 žiadostí o zabezpečenie rúšok, respirátorov, ochranných štítov, ochranných oblekov a dezinfekcie. Do nákupu, balenia, triedenia a rozvozu život-chrániacich pomôcok sa bez nároku na odmenu zapojili stovky „runnerov“, ktorí požadované pomôcky doručili do 320 miest a obcí po celom Slovensku. Aj napriek obmedzeniam pohybu počas veľkonočných sviatkov bude rozvoz pomoci zdravotníkom pokračovať v rámci možností aj v nasledujúcich dňoch.

Pozri si exkluzívny rozhovor so Šimonom Šickom:

Držíme palce všetkým zdravotníkom, ktorí, vystavení riziku, musia zvládať dennú starostlivosť o svojich pacientov a zároveň sa pripravovať na možné zhoršenie situácie a nárast počtu pacientov s COVID-19,“ hovorí zakladateľ iniciatívy Šimon Šicko, ktorý si vyskúšal aj úlohu runnera.

„Pri doručovaní pomoci sme si aj my naplno uvedomili, aký má táto iniciatíva zmysel. Jednak praktický, lebo pomôcok je stále málo a bude ich treba ešte veľmi veľa, aby sa dostali naozaj všade, kde je to potrebné. Ale dôležitá je aj iná vec. Podpora iniciatívy naprieč Slovenskom, na sociálnych sieťach aj zo strany mnohých osobností a influencerov vyvolala pozitívnu vlnu, ktorú cítia aj zdravotníci a ľudia v prvej línii –  to všetko nám dáva nádej, že to vďaka každému z nás môžeme zvládnuť.“ 

Zo získaných finančných prostriedkov sa iniciatíve Kto pomôže Slovensku podarilo doteraz zabezpečiť 100 000 chirurgických rúšok a 60 000 šitých rúšok, 35 000 respirátorov, 4 000 TYVEK ochranných oblekov, 3 500 ochranných štítov, 310 000 párov rukavíc, tisícky litrov dezinfekcie rôzneho druhu, 2 000 ochranných okuliarov, 620 teplomerov, 8 germicídnych žiaričov a 22 čističiek vzduchu.

Všetky tieto pomôcky už doručené boli alebo sú pripravené na distribúciu.

Významným krokom bolo získanie 6 unikátnych dezinfektorov vzduchu pre pracoviská UNB v Bratislave, ktoré sa podarilo na Slovensko doviezť  vďaka firme Media Comp. s.r.o. a zakúpiť aj vďaka daru od Nadácie VÚB. Dôležitou súčasťou aktivít Kto pomôže Slovensku je tiež podpora fungovania psychologickej poradne „Hovorme o tom“, ktorá v tomto zložitom období poskytuje psychologickú pomoc zdravotníkom, dospelým, deťom aj seniorom.

Viac čítaj TU >>Izolácia je tlakom na duševné zdravie. Na Slovensku tak vznikla psychologická poradňa

„V súčasnosti komunikujeme s Ministerstvom zdravotníctva SR, ktoré už zabezpečuje systematickú distribúciu ochranných pomôcok a potrebného vybavenia pre zdravotnícke zariadenia. Veríme, že štát postupne preberie kľúčovú úlohu v zabezpečení všetkého potrebného vybavenia pre našich zdravotníkov v prvej línii. Za nás môžem povedať, že sme pripravení aj ďalej pomáhať všade tam, kde to bude potrebné,“ hovorí Šimon Šicko.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK