Kto povedal, že na východe nič nie je, ten sa mýlil. Kežmarok je plný turistických vychytávok

  • Centrum remeselného Kežmarku ťa na každom rohu privíta poriadnou dávkou histórie
  • Vysokohorské prostredie ti okrem prírody ponúkne i adrenalín či aktívny relax
  • A ak sa zatúlaš do Gánoviec pri Poprade, ocitneš sa priamo v praveku
Kežmarok
  • Centrum remeselného Kežmarku ťa na každom rohu privíta poriadnou dávkou histórie
  • Vysokohorské prostredie ti okrem prírody ponúkne i adrenalín či aktívny relax
  • A ak sa zatúlaš do Gánoviec pri Poprade, ocitneš sa priamo v praveku

Prázdniny sa chýlia ku koncu a leto sa už dávnejšie prehuplo do svojej druhej polovice. Ak plánuješ zvyšné teplé dni využiť na nejaký výlet alebo kratšiu dovolenku a váhaš, kam by si sa mal vybrať, ponúkame ti niekoľko miest, ktoré ťa možno inšpirujú.

Kežmarský hrad, Múzeum bytovej kultúry

Pokiaľ si milovníkom histórie a prídeš do Kežmarku, už na prvý pohľad ti bude jasné, že toto mesto má čo ponúknuť svojim návštevníkom. Na konci námestia smerom od Popradu sa uprostred zástavby nachádza netypický mestský hrad. Ide o jediný plne zachovaný hrad na Spiši s množstvom stálych expozícií. O jeho výstavbu sa pričinila rodina Zápoľských, pričom prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1463.

Najvýznamnejším vlastníkom tejto kultúrnej pamiatky bola rodina Thököly. Kežmarský rodák, sedmohradské knieža a gróf Imrich Thököly, stál na čele protihabsburského povstania uhorskej šľachty. Navyše, bol i bojovníkom za náboženskú slobodu.

zdroj: TASR/FOTO TASR - Oliver Ondráš

zdroj: TASR/František Iván

Múzeum v Kežmarku okrem hradu spravuje i unikátnu expozíciu meštianskej bytovej kultúry, ktorá sídli v jednom z meštianskych domov na Hlavnom námestí. Na obdiv ponúka umelecko-remeselné exponáty od 17. storočia. V dôsledku pandémie COVID-19 je počet návštevníkov hradu v rámci jedného vstupu obmedzený na 25 ľudí. V Múzeu bytovej kultúry môže byť v jednom momente najviac 26 ľudí.

Vo všetkých priestoroch Múzea v Kežmarku zároveň platí nariadenie nosiť rúška, dodržiavať dvojmetrové rozostupy a pri vstupe použiť dezinfekciu.

zdroj: TASR /Adriána Hudecová

Evanjelické kostoly, lýceum s knižnicou

Mesto preslávené remeselným festivalom Európske ľudové remeslo (EĽRO) má čo povedať aj do histórie cirkevných pamiatok. V Zozname svetového dedičstva UNESCO je od roku 2008 zapísaný drevený evanjelický artikulárny kostol, ktorého prvá verzia sa zrodila už v roku 1687 a následne bol v roku 1717 postavený do dnešnej podoby.

Keďže pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov, podľa vtedajších dohovorov mohol byť postavený len mimo mestských hradieb na presne stanovenom mieste a výhradne na náklady cirkvi. Je jedným z piatich dodnes zachovaných pôvodných drevených kostolov na Slovensku.

zdroj: TASR/Kristína Mayerová

zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Za azda najvýraznejšiu dominantu Kežmarku sa však pokladá Nový evanjelický kostol, ktorý bol dokončený a vysvätený v roku 1894. Národná kultúrna pamiatka je neprehliadnuteľná nielen vďaka výraznej červeno-zelenej farbe omietky, ale najmä vďaka exotickému stavebnému štýlu.

Dielo dánskeho architekta Teofila von Hansena v sebe snúbi prvky byzantské, románske, renesančné, maurské, ba dokonca, aj orientálne. Podobnú sakrálnu stavbu nájdeme až za hranicami – v časti Viedne s názvom Gumpendorf či v Maďarsku v Miskolci.

zdroj: TASR/Kristína Mayerová

zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Za zmienku stojí i fakt, že v Kežmarku vyučovalo a študovalo mnoho významných osobností. V čase, keď boli na Slovensku len štyri lýceá, zažívalo to kežmarské najväčšiu slávu. Zo známych literátov ho navštevovali napr. Pavel Jozef Šafárik, bratia Ján a Samo Chalupka, Janko Kráľ, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Kukučín či Martin Rázus.

V takmer 250-ročnej budove Evanjelického lýcea dnes sídli najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe, v ktorej sa nachádza asi 150-tisíc zväzkov kníh, pričom približne 2600 z nich je už zo 16. storočia.

zdroj: TASR/Kristína Mayerová

zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Cykloturistika, Belianska jaskyňa

Ak ale nemáš chuť na históriu a chceš radšej skúsiť nejakú pohybovú aktivitu, prevetrá ťa napríklad cyklochodník Spišská Belá – Tatranská Kotlina. V prípade, že nevlastníš bicykel, v tomto meste neďaleko Kežmarku je i možnosť zapožičať si ho. Nenáročná asi hodinová trasa vedie po celoasfaltovom povrchu. Má deväť kilometrov a cestou na nej natrafíš na štyri väčšie odpočívadlá, pri ktorých sú mapy regiónu s vyznačenými cyklotrasami.

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

V cieli cesty, v Tatranskej Kotline, môžeš po oddýchnutí navštíviť našu najväčšiu a zároveň jedinú sprístupnenú vysokohorskú kvapľovú jaskyňu vo Vysokých Tatrách. Belianska jaskyňa leží v severnom úbočí Kobylieho vrchu a vchod do nej sa nachádza vo výške 885 metrov nad morom. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 1882.

Jej zaujímavosťou okrem sintrových vodopádov, stalagmitov či rôznych jazierok sú napríklad nápisy hľadačov pokladov na stenách dochované z 18. storočia. Celková dĺžka jaskyne je 1752 metrov, pričom prehliadkový okruh má dĺžku 1370 m s prevýšením 125 m. Návštevník prejde celkom po 874 schodoch. Pobyt v jaskyni mu zaberie asi 70 minút. Teplota sa pohybuje v rozmedzí od 5 do 6,3°C. V jaskyni je v súčasnosti povinné nosiť rúško.

zdroj: FOTO TASR/Oliver Ondráš

zdroj: FOTO TASR/Oliver Ondráš

Červený Kláštor, kúpanie

Pre tých, ktorí majú strach zo stiesnených priestorov, je vhodnejšou voľbou trávenia voľného času napríklad splav kaňonu rieky Dunajec v srdci Pienin. Plavba na tradičných drevených pltiach so sprievodným výkladom vedie z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka. Počas deviatich kilometrov prekonáva prevýšenie 40 metrov. Ak si ale skôr za adrenalínovejší zážitok, môžeš si vyskúšať i raftovanie po Dunajci či už so sprievodcom, alebo aj bez neho.

zdroj: FOTO TASR /František Iván

zdroj: FOTO TASR /František Iván

Malebná obec Červený Kláštor turistom okrem toho ponúka pobyt v kúpeľoch Smerdžonka či návštevu kartuziánskeho kláštora, s ktorým sa spája známa legenda o lietajúcom Cypriánovi, kamaldulskom mníchovi, o ktorom sa tradovalo, že si zhotovil krídla, aby mohol lietať.

zdroj: FOTO TASR /František Iván

zdroj: FOTO TASR /František Iván

V prípade, že po splave rieky dostaneš chuť si aj reálne zaplávať či vyšantiť sa na rôznych atrakciách na kúpalisku, do pozornosti ti dávame vychýrený podtatranský aquapark AquaCity v Poprade alebo prírodné termálne kúpalisko vo Vrbove.

zdroj: Vrbov Thermal Park

Geopark Neandertal Gánovce, kontaktná ZOO

A keď sme už pri parkoch, v obci Gánovce, ktorá leží neďaleko Popradu, ťa čaká prinajmenšom slovenský, ak aj nie celosvetový unikát v podobe Geoparku Neandertal. Lokalita Hrádok, ktorá leží v tejto obci, sa totiž pokladá za zdroj jedného z najvýznamnejších paleontologických nálezov vôbec. Pri ťažbe vzácneho duhu vápenca v roku 1926 v travertínovej kope Hrádok strelmajster Koloman Koky objavil skamenený odliatok lebečnej dutiny neandertálskej ženy, ktorá sa otrávila oxidom uhličitým unikajúcim z travertínovej kopy. Nález je dnes umiestnený v Národnom múzeu v Prahe. V geoparku okrem travertínovej kopy nájdeme makety praľudí či kostry pravekých zvierat.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Ak sa ti však viac páči pohľad na živé zvieratá, možno oceníš výlet do menšej kontaktnej ZOO, ktorá sa nachádza vo Veľkej Lomnici. Zoopark Wild Park Resort, kde je dovolené sa zvierat dotýkať, je zameraný najmä na chov ohrozených druhov živočíchov.

Zdroje: Mesto Kežmarok, ECAV Kežmarok, Vysoké Tatry, SSJ, Vypadni, Travelguide

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech