„Ktorý mladý človek by tu chcel žiť?“ Poslanci reagujú na „odliv mozgov“

  • Poslanci reagovali na prieskum, ktorý hovorí o odchode mladých zo Slovenska
  • Vraj nechcú žiť v krajine, kde sa kradne
  • Blaha viní globalizáciu
pročko a michelko
Poslanci NR SR Jozef Pročko a Roman Michelko, Startitup
  • Poslanci reagovali na prieskum, ktorý hovorí o odchode mladých zo Slovenska
  • Vraj nechcú žiť v krajine, kde sa kradne
  • Blaha viní globalizáciu

O odsťahovaní zo Slovenska uvažuje takmer štvrtina populácie. Hlavnými dôvodmi sú životná úroveň (68 percent) a politická situácia (60 percent). Najčastejšie pritom ide o mladých ľudí. Vyplýva to z online prieskumu, ktorý realizovala agentúra NMS Market Research Slovakia.

Za život v krajine sú pritom z veľkej časti zodpovední politici. Tých, ktorým ľud dal svoju dôveru riadiť krajinu v posledných parlamentných voľbách, sme sa spýtali, čo si o výsledkoch prieskumu myslia.

„Dneska sú ľudia jazykovo vybavení. Môžu cestovať, v rámci EÚ nie sú žiadne bariéry, tak je logické, že chcú poznať svet,“ myslí si o problematike poslanec koaličnej SNS Roman Michelko.

Člen národniarov za týmto odlivom vidí nádej ľudí, že za hranicami sú lepšie životné podmienky a že sa ľahšie pracovne uplatnia. „Na druhej strane, mnohí po istom čase pochopia, že svet nie je až také prívetivé miesto, a vrátia sa,“ uviedol Michelko. „Úplne ideálne by bolo, keby získali skúsenosti a s novými skúsenosťami sa vrátili,“ dodal.

Koaličný poslanec si zároveň nemyslí, že za odchod mladých môže politika. „Rozhodne by som tam nehľadal priamu kauzalitu, že voľby znamenajú exodus mladých. Sumár tých okolností je veľmi široký a toto je len jedna z nich,“ dodal.

Kto by tu chcel žiť?

Iný názor na túto problematiku má Jozef Pročko, poslanec opozičného hnutia Slovensko. „Mladí ľudia, tí, ktorí majú ten ‚drive‘, ten ťah na bránku, sú naozaj priebojní,“ opísal Pročko.

Poslanec zároveň tvrdí, že k tomuto odchodu prispieva aj jednoduchý prístup mladých k internetu či spomínaná politika. „A mladý človek nie je ovplyvnený Ficom a Dankom. Tí majú naozaj svoj názor a vidia, čo sa tu deje. No a povedzte mi, ktorý mladý človek by chcel žiť v krajine, kde sa kradne? Odsťahujú sa,“ uviedol. 

Podobne to vidí aj exministerka spravodlivosti a poslankyňa SaS Mária Kolíková. „Osobitne mladí ľudia môžu byť citliví na to, čo sa deje v krajine, na toto napätie a na tieto boje,“ vyjadrila sa.

Podľa bývalej ministerky je dôležité zo Slovenska spraviť krajinu, do ktorej sa budú mladí ľudia chcieť po čase vrátiť. „Iná vec je odísť a vrátiť sa. To je podľa mňa kľúčovo prospešné pre krajinu. A ešte keď je krajina taká zaujímavá, že sem prichádzajú mladí ľudia z iných krajín, ktorí môžu tej krajine pomôcť sa rozvíjať,“ uviedla Kolíková ďalej. „Ale teraz to tak nie je,“ dodala.

Blaha: Je to problém globalizácie

Na názor sme sa spýtali aj podpredsedu parlamentu a člena strany Smer-SD Ľuboša Blahu. Ten problém vidí v ekonomickej situácii Slovenska. „Toto je globálny problém viacerých krajín, ktoré sú z hľadiska historického vývoja chudobnejšie, ako sú mnohé západné štáty,“ myslí si Blaha.

Podľa podpredsedu mladých ľudí láka najmä predstava vyšších zárobkov v zahraničí. „Napríklad ľudia, ktorí sú vyštudovaní v Indii, samozrejme, radšej pôjdu do Spojených štátov amerických, ako by zostávali v Indii,“ vysvetlil.

Blaha
zdroj: Startitup

Blaha tiež tvrdí, že ide o problém globalizácie. „Hovorí sa tomu odliv mozgov a je to problém, ktorý pokiaľ nejakým spôsobom nebudeme riešiť tým, že sa budú vyrovnávať majetkové a ekonomické rozdiely medzi tým takzvaným bohatým severom a chudobným juhom, tak tento problém nikdy nevyriešime,“ myslí si podpredseda.

Riešením by podľa neho bola podpora chudobnejších regiónov zo strany bohatších krajín. „Ale samozrejme, musíme pre to urobiť maximum aj my z hľadiska národnej vlády. A verte tomu, že to robíme,“ ubezpečil Blaha.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá