Ktorý televízor je pre vás vhodnejší – QLED alebo QD OLED?

  • Pre koho je lepšia QLED obrazovka a pre koho QD OLED?
  • Každý má svoje výhody aj nevýhody
  • Spája ich unikátna technológia Quantum Dot
312357605_668635594859084_1382112359108668038_n
  • Pre koho je lepšia QLED obrazovka a pre koho QD OLED?
  • Každý má svoje výhody aj nevýhody
  • Spája ich unikátna technológia Quantum Dot

Plánujete kúpu nového televízora a neviete sa rozhodnúť, či dať prednosť obrazovke s QLED alebo OLED? Samsung má v ponuke oba. Quantum Dot je technológia, na ktorú Samsung dlhodobo vsádza a doviedol ju k dokonalosti. Základom je vrstva kvantových bodov, ktorá je umiestnená priamo nad unikátnym modrým podsvietením obrazovky.

Svetlo týmito bodmi prechádza a v závislosti od ich veľkosti generuje vždy rovnakú vlnovú dĺžku svetla, teda základné farby RGB. Všetko je certifikované technologicko-vedeckou asociáciou VDE, ktorá pri televízoroch Samsung potvrdzuje 100 % objem farieb.

QD OLED

QD OLED je tvorený organickými samosvietiacimi bodmi, ktoré je možné individuálne zapínať/vypínať. Vďaka tejto schopnosti dokáže QD OLED značky Samsung zobraziť hlbokú čiernu. To je však jediné, čo má s bežnými OLED televízormi spoločné. Prekonáva ich ako podaním farieb, tak hodnotou jasu.

5. S95B
zdroj: Samsung

Zdrojové svetlo samosvietiacich bodov je aj v tomto prípade modré. Prestupuje vrstvou kvantových bodov, ktorá je zárukou presného zobrazenia farieb. V prípade panelov S95 je kvalita a presnosť farieb navyše certifikovaná od Pantone – celosvetovo uznávaného systému garancie farieb pre tlač, grafické úpravy DTP a priemyselnú výrobu.

V prípade jasu dosahujú QD OLED hodnotu až 1500 nitov. Výsledkom je bezkonkurenčná hlboká čierna, precízne zobrazenie HDR efektov a plné odtiene živých farieb.

Neo QLED

Neo QLED televízor je klasický LCD displej s LED podsvietením. Na rozdiel od ostatných modelov na trhu využíva modré Quantum Mini LED podsvietenie a v kombinácii s vrstvou kvantových bodov generuje úplne reálne farby = 100 % objem farieb.

QN900B_Lifestyle_02
zdroj: Samsung

Nevýhodou LED televízorov je všeobecne zobrazenie čiernej. Princíp podsvietenia neumožňuje „vypnúť“ jednotlivé obrazové body (pixely), a preto nie je možné dosiahnuť absolútnu čiernu farbu. Oproti OLED televízorom tak majú nižší kontrastný pomer.

Výhodou Neo QLED je vysoký jas. Pracujú totiž s podsvietením veľmi efektívne, a tým dosahujú jas až 4000 nitov (Nt), čo je absolútne maximum na trhu. Vysoký jas nie je nikdy zapnutý po celú dobu sledovania. QLED televízor od Samsungu ho dynamicky využíva len na vysvietenie HDR efektov vo filmoch alebo pri použití vo veľmi svetlom prostredí.

Oba typy televízorov využívajú operačný systém Tizen, vďaka ktorému je možné využívať širokú škálu aplikácií a smart funkcií vrátane unikátnej aplikácie SmartThings, ktorá prepája všetky inteligentné zariadenia značky Samsung. Váš QLED alebo QD OLED televízor tak môžete ovládať napríklad prostredníctvom smartfónu Galaxy Z Flip4 alebo si zrkadliť jeho obsah na obrazovku televízora.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá