Kultúra Slovákom počas pandémie nechýba. Viac ako o vlastné zdravie sa bojíme o peniaze

  • Prieskum medzi Slovákmi zisťoval, čoho sa v tomto období najviac obávame
  • Najhorší je podľa nás strach o blízkych, ale aj to, že nebudeme mať dosť peňazí
  • Naopak, zábava a kultúrne vyžitie nám až tak nechýba
BeFunky-collage (66)
Foto: TASR/Pavel Neubauer, Pixabay.com/Tumisu
  • Prieskum medzi Slovákmi zisťoval, čoho sa v tomto období najviac obávame
  • Najhorší je podľa nás strach o blízkych, ale aj to, že nebudeme mať dosť peňazí
  • Naopak, zábava a kultúrne vyžitie nám až tak nechýba

Najväčším problémom pandémie koronavírusu je podľa Slovákov strach o zdravie svojich blízkych. Druhou najväčšou obavou je hrozba výpadku príjmu a finančných problémov. Naopak, za najmenší problém týchto dní Slováci označili absenciu možností kultúrneho vyžitia a zábavy.

Vyplýva to z výsledkov májového prieskumu Omnibus spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala v období od 27. apríla do 2. mája tohto roku na vzorke 505 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Nebojíme sa o seba, ale o rodinu

Pre Slovákov je tak zdravie ich blízkych v súčasnosti cennejšie ako ich vlastné. Ako veľmi dôležitý, resp. dôležitý, označilo problém strachu o zdravie rodinných príslušníkov až takmer 85 % opýtaných. Hrozba osobnej nákazy koronavírusom je dôležitým negatívnym faktorom súčasnosti podľa viac ako 71 % respondentov. V oboch prípadoch majú pritom o niečo väčšie obavy ženy ako muži.

kampan zadarmo od startitup

Z výsledkov výskumu však vyplýva aj zaujímavé zistenie, že Slováci sa o vlastné zdravie boja momentálne menej ako možného výpadku príjmu. Problém eventuálneho výpadku príjmu či finančných problémov totiž za veľmi dôležitý, resp. dôležitý, označilo až takmer 75 % respondentov. Zaujímavý je aj fakt, že výpadku príjmu sa najmenej obávajú ľudia starší ako 55 rokov.

Zábava nám nechýba

Viac ako 60 % zase označilo ako dôležitý problém súčasnej koronakrízy sociálnu izoláciu, ktorá tak nasleduje hneď po strachu o zdravie a finančné zabezpečenie. Menšiu dôležitosť, na úrovni 56 %, pripisujú Slováci zavretým školám a s tým súvisiacou nevyhnutnosťou zabezpečenia starostlivosti o deti.

Ďalšie dôsledky opatrení na zmiernenie šírenia koronavírusu, ako sú uzavreté obchody, športoviská či zábavné podniky, robia Slovákom najmenšie starosti. Uzavreté prevádzky obchodov a služieb označilo za dôležitý problém niečo vyše 47 % opýtaných a obmedzenie možnosti športovania a pohybu necelých 43 %. Úplne najmenej zrejme Slovákom chýba kultúrne vyžitie a zábava. Ich absenciu totiž označila za dôležitý problém iba tretina opýtaných.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK