Kultúra v Novom Istropolise bude zachovaná, investor pristúpil na podmienky Nového Mesta

 • Nové Mesto rokovalo s investorom projektu niekoľko mesiacov
 • Zachovaná ostane zeleň, no aj priestor pre obyvateľov mesta
pjimage – 2021-11-26T170645.834
TASR/Michal Svítok
 • Nové Mesto rokovalo s investorom projektu niekoľko mesiacov
 • Zachovaná ostane zeleň, no aj priestor pre obyvateľov mesta

Investor projektu Nový Istropolis, spoločnosť Immocap, nakoniec pristúpil na podmienky mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ktorá trvá na bezpodmienečnom zachovaní kultúry na tomto mieste. Novú kultúrno-spoločenskú sálu pre minimálne 1 650 sediacich návštevníkov postaví investor v prvej fáze výstavby Nového Istropolisu – ak sa tak nestane, zaplatí pokutu 5 miliónov eur.

K dodržaniu tejto kľúčovej podmienky sa investor nakoniec zaviazal aj podpisom zmluvy s mestskou časťou.

Rokovania boli mimoriadne tvrdé, návrh zmluvy sme si preposielali s pripomienkami, na ktoré boli ďalšie pripomienky, znova a dookola, ale teším sa, že sa nakoniec podarilo uzavrieť poctivú a transparentnú dohodu,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

„Od začiatku hovoríme, že stavba, ktorá má verejnú funkciu, nemôže len tak zmiznúť bez náhrady. Zachovať, alebo znova vybudovať srdce Domu odborov, Istropolisu, teda veľkú kultúrnu sálu, bola našou podmienkou, od ktorej sme nemohli ustúpiť. Pre nás je tiež kľúčový záväzok investora,  že ju postaví bez ohľadu na to, či získa dotáciu zo štátneho rozpočtu či eurofondov.“ 

Ostanú stromy, no aj priestor pre ľudí

Okrem toho  investor podpísal aj ďalšie záväzky:

 • zachová a znovu použije hodnotné prvky pôvodného Domu odborov (napr. vitráže od grafika a maliara Milana Dobeša, keramického reliéfu od Juraja Martha, Zverokruhu od Imricha Vaneka, fontány pri Dome techniky, exteriérové svietidlá, stožiare na zástavy),
 • zachová na svojich pozemkoch verejný priestor pre ľudí a umožní mestskej časti participovať na plánovaní ich vzhľadu a využitia s cieľom vytvoriť nové centrum v bratislavskom Novom Meste,
 • investuje do vnútroblokov (Vajnorská ulica, Škultétyho ulica), ktoré budú najviac ovplyvnené výstavbou Nového Istropolisu, aby mali ľudia bývajúci v bezprostrednom okolí príjemnejšie prostredie,
 • vytvorí pešie koridory tak, aby umožnili po prípadnej realizácii železničnej stanice Filiálka jej bezproblémové začlenenie do dopravného uzla na Trnavskom mýte,
 • rekonštruovať bude nielen svoje pozemky, ale tiež verejné priestory v rámci územia Šancová/Vajnorská/Škultétyho/Kukučínova vrátane zelene, chodníkov a cyklochodníkov,
 • vybuduje ako súčasť svojho projektu verejnú škôlku pre Novomešťanov s prislúchajúcim verejným priestorom,
 • zachová hodnotné stromy – platany a pod dohľadom odborníkov a mestskej časti ich presadí,
 • zachová vonkajší a vnútorný mramor a v prípade, že ho nebude vedieť upotrebiť v rámci projektu, tak ho bezplatne odovzdá verejnej inštitúcii v Bratislave,
 • poskytne mestskej časti za 1 euro ročne všetky voľné (nevyužívané, resp. nezazmluvnené) parkovacie miesta na parkovisku pred pôvodným Istropolisom zo strany Šancovej a Kukučínovej ulice, minimálne však 50 miest na jeden rok s možnosťou predĺženia po vzájomnej dohode.

Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia na Trnavskom mýte. Na jeho mieste pôvodne stál palác grófa Berchtolda z prvej polovice 19. storočia. Palác zdemolovali kvôli výstavbe Domu odborov. Zachovalo sa z neho len pár historických fotografií exteriéru.

Podmienky zverejnené neboli

Dom odborov slúžil ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu. Po roku 1989 bol majetkom odborov. Novomestská samospráva sa pred rokmi pokúšala Istropolis od odborárov kúpiť, aby sa tu zachovalo kultúrne centrum, ktoré má nielen bratislavský, ale celoslovenský význam. Odbory s tým vtedy nesúhlasili.

Povedzme si pravdu. Odbory za posledné roky nechali Istropolis výrazne schátrať. Poloasociálne prostredie, ktoré vidíme vonku, sa, žiaľ, nachádzalo aj vo vnútri. Technológie nielenže nespĺňali dnešné normy, ale boli v katastrofálnom stave,“ upozorňuje starosta Rudolf Kusý.

Keď odbory v roku 2017 Istropolis predali súkromnému investorovi, nikde neboli zverejnené podmienky predaja ani kúpna suma.

Je neuveriteľné, že štát dovolil odborom predať majetok, na ktorý sa skladali naši rodičia a prarodičia z povinných odborových príspevkov. A je neuveriteľné, že sa nepýtame, kde tie peniaze sú,“ pripomína Kusý, podľa ktorého bol Istropolis v podstate, polomŕtva budova dávno predtým, ako ho odborári predali.

Veľká väčšina jeho vnútorných priestorov neslúžila kultúre ani verejnosti. „Ak pod tým, pravda, nemyslíme obchody s oblečením, či sporiteľňu. Bolo tu divadlo Wüstenrot, ale väčšina Istropolisu už neslúžila nikomu a ničomu,“ zdôraznil starosta Kusý.

Aktuálnu situáciu preto vníma ako príležitosť, že po rokoch chátrania je možné tomuto miestu vrátiť život a vrátiť kultúru.

Stanovisko spoločnosti Immocap

„Po mesiacoch náročných rokovaní sme s mestskou časťou Nové Mesto a starostom Rudolfom Kusým dospeli k dohode, v ktorej sme boli nútení urobiť neštandardné ústupky a nad rámec akýchkoľvek zvyklostí sa zaviazať k podmienkam, na ktoré by sme bez tlaku zo strany mestskej časti nepristúpili,“ uvádza Martin Šramko z Immocap.

„Od našej akvizície Domu odborov v roku 2017 deklarujeme to isté, a to náš jasný záväzok zachovať na Trnavskom mýte kultúrno-spoločenskú funkciu a postaviť modernú sálu, na ktorú Bratislava a jej obyvatelia roky čakajú,“ uzatvára.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá